Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaprzysiężenie Baszar al-Asada

0
Podziel się:

Zachód, popierając opozycję, popełnił błąd, powinien stanąć murem za Baszarem al-Asadem?

Zaprzysiężenie Baszar al-Asada
(Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/wikimedia commons)

Baszar al-Asad nowym-starym prezydentem Syrii. Po krytykowanych przez państwa Zachodu wygranych wyborach, dziś został zaprzysiężony na głowę państwa. W trakcie uroczystości prezydent podziękował obywatelom za udział w głosowaniu, mimo że kraj w dużej części pogrążony jest w chaosie.

Patrycja Sasnal, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, nie traktuje syryjskich wyborów poważnie. - _ To były wybory oczywiście śmieszne, bo przeprowadzone tylko w rejonach, w których Asad ma kontrolę, a pewnie procentowo jest to maksymalnie jakaś połowa terytorium Syrii _ - ocenia Patrycja Sasnal.

Al-Asad uzyskał w wyborach niemal 89 procent poparcia. Zachód krytykuje wynik, chociaż analityk PISM uważa, że w rejonach, gdzie miało miejsce głosowanie, poparcie dla prezydenta faktycznie mogło być na takim poziomie. W Syrii daje się też obecnie zaobserwować pewne przemiany polityczne.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/60/282940_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/polscy-syryjczycy-tez-walcza-imad-al-dahabi-pojechal-z-corka-w-sam-srodek-wojny-by-niesc-pomoc,0,1380663.html) *Polscy Syryjczycy też walczą. Zobacz, jak * Poznaj historie ludzi, którzy uciekli z kraju już kilkadziesiąt lat temu. Po co teraz wracają?
Patrycja Sasnal zwraca uwagę na apel Syrii, po ustanowieniu kalifatu w Syrii i w Iraku, by Zachód wspierał Asada. Jak twierdzą władze syryjskie - nie ma obecnie innej możliwości.

Zachód, popierając opozycję, popełnił błąd, i doprowadził do umocnienia dżihadystów. Teraz, naprawiając swój błąd, powinien stanąć murem za Baszarem al-Asadem.

Jak mówi doktor Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej, sytuacja, z którą obecnie musi się zmierzyć prezydent, jest dużo bardziej złożona niż w momencie wybuchu Arabskiej Wiosny.

Początkowo, jak mówi komentatorka, mieliśmy do czynienia z Asadem i jego przeciwnikami. Obecnie jest Asad, przeciwnicy Asada, ale także przeciwnicy jego przeciwników. Syryjczycy chcący zaznać spokoju, mogą zakładać, że Asad będzie jednak gwarantem stabilizacji.

Baszar al-Asad, dziękując za wygraną, odniósł się do wybuchu Arabskiej Wiosny. Jak powiedział do swoich wyborców: _ Oni chcieli rewolucji, ale to wy okazaliście się być prawdziwymi rewolucjonistami. Gratuluję wam waszej rewolucji i waszego zwycięstwa _.

Mimo wygranej w wyborach, Asad sprawuje faktyczną władzę tylko nad częścią kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostatni dzień kampanii prezydenckiej w Syrii Pojutrze głosować będą obywatele części kraju kontrolowanej przez wojska rządowe. Największe szanse ma urzędujący prezydent Baszar al Asad.
Operacja w Hims. Czy zdążą wywieźć cywili? Wznowiono przerwaną wczoraj operację dostarczania pomocy żywnościowej i ewakuacji cywilów z syryjskiego miasta Hims. W jego centrum uwięzionych jest 2,5 tysiąca osób.
Syryjska opozycja przeciw rozmowom Do tej pory opozycja jako warunek bez którego spełnienia odrzucała dialog z Damaszkiem stawiała odejście prezydenta Baszara Assada. Czy coś się zmieniło?
Asad powinien sobie darować reelekcję - Uwagi prezydenta Syrii sugerujące, że mógłby on ubiegać się o reelekcję w 2014 roku nie pomagają w rozwiązaniu sytuacji - uważa rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)