Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach bombowy w Kolumbii. Pięciu zabitych

0
Podziel się:

W zamachu bombowym w stolicy Kolumbii Bogocie zginęło pięć osób, a 29 zostało rannych.

Zamach bombowy w Kolumbii. Pięciu zabitych
(AP/FOTOLINK/East News)

W zamachu bombowym w stolicy Kolumbii Bogocie zginęło pięć osób, a 29 zostało rannych - poinformowała agencja EFE. Obrażenia odniósł m.in. były minister spraw wewnętrznych. To on był celem ataku - powiedział prezydent Juan Manuel Santos.

Do zamachu na Fernando Londono doszło we wtorek o godz. 11 czasu lokalnego (godz. 18 czasu polskiego) w pobliżu dzielnicy finansowej Bogoty, gdzie znajdują się m.in. dwa uniwersytety.

_ Właśnie dowiedziałem się, że Londono był celem zamachu _ - powiedział prezydent Santos, potępiając ten akt terroru. Dodał, że stan Londono jest stabilny.

Jak pisze agencja EFE, na drodze przejazdu samochodu opancerzonego byłego ministra eksplodował autobus. Najpewniej nie było w nim pasażerów. Wybuch zniszczył też kilkanaście aut oraz spowodował duże straty materialne w pobliskich budynkach.

Szef państwa poinformował, że w wyniku eksplozji zginął kierowca byłego ministra oraz policjant, który go ochraniał.

Kilka godzin przed eksplozją władze podały informację o udaremnieniu zamachu z użyciem samochodu pułapki. Miało do niego dojść przed siedzibą policji w centrum Bogoty. O próbę zamachu oskarżono marksistowską partyzantkę FARC, czyli Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii.

Londono był ministrem spraw wewnętrznych w latach 2002-2004 w rządzie Alvaro Uribe i jest zagorzałym krytykiem FARC.

_ Nie wiem, jaki jest ich cel, ale możecie być całkowicie pewni, że rząd nie pozwoli, aby akty terroru zdestabilizowały sytuację _ w kraju - zapewnił Santos.

Do ostatniego zamachu w Bogocie doszło w sierpniu 2010 r., zaledwie dwa dni po zaprzysiężeniu Santosa. W wyniku wybuchu samochodu pułapki rannych zostało wówczas dziewięć osób.

Założona w 1964 roku FARC jest wpisana na listę organizacji terrorystycznych w USA i Europie. Obecnie jej liczebność szacuje się na ok. 9,2 tys. ludzi, w porównaniu z 20 tys. za najlepszych dla organizacji lat.

Do ataku w Bogocie doszło w dniu, w którym miał wejść w życie traktat o wolnym handlu z USA, podpisany sześć lat temu przez ówczesnych prezydentów - Uribe oraz George'a W. Bush. Traktat uznawany jest za przełom w stosunkach handlowych i politycznych między Kolumbią a Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej o sytuacji w Kolumbii w Money.pl
Porwali dziennikarza. Teraz stawiają warunki Dziennikarz został uprowadzony w trakcie starcia między kolumbijskimi żołnierzami a FARC.
Partyzanci uwolnili zakładników po 14 latach Uwolnienie więźniów może w przyszłości otworzyć nowy rozdział w negocjacjach władz z FARC na temat zakończenia konfliktu w Kolumbii.
Armia zabiła 36 lewicowych rebeliantów 36 rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) zginęło w ataku kolumbijskiej armii na ich obóz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)