Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach na USS Cole. Obrońcy wnioskują o zbadanie mózgu zamachowca

0
Podziel się:

Obrońcy Abd al-Rahima al-Nashiriego, oskarżonego o zamach na
amerykański okręt USS Cole w Jemenie w 2000 roku, wystąpili w czwartek o zbadanie ich klienta pod
kątem urazu mózgu, którego mógł doznać podczas przesłuchań przez agentów CIA.

Tak wyglądał okręt po ataku
Tak wyglądał okręt po ataku

Obrońcy Abd al-Rahima al-Nashiriego, oskarżonego o zamach na amerykański okręt USS Cole w Jemenie w 2000 roku, wystąpili dzisiaj o zbadanie ich klienta pod kątem urazu mózgu, którego mógł doznać podczas przesłuchań przez agentów CIA.

Saudyjczyk Nashiri został ujęty przez CIA w Dubaju w 2002 roku. Był przez cztery lata przetrzymywany w tajnych więzieniach CIA, zanim przetransportowano go do więzienia w Guantanamo na Kubie. Jego adwokat Richard Kammen oświadczył, że podczas przesłuchań Nashiri był poddawany podtapianiu (waterboarding) oraz że grożono mu bronią i wiertarką.

_ Jest dość powodów, by sądzić, że to, co się działo (gdy Nashiri był w rękach CIA) mogło spowodować uraz mózgu _ - powiedział Kammen wojskowemu sędziemu, pułkownikowi Vance'owi Spathowi podczas wstępnej rozprawy w Guantanamo. Wskazał też na ewentualność wystąpienia u Nashiriego zespołu stresu pourazowego.

Kammen wystąpił o zbadanie mózgu Nashiriego metodą rezonansu magnetycznego oraz innymi metodami. Podkreślił, że stwierdzenie urazu mózgu mogłoby mieć wpływ na linię obrony oraz na wyrok. Nashiriemu grozi kara śmierci bądź dożywotniego więzienia. W zamachu na USS Cole zginęło 17 amerykańskich marynarzy.

Prokurator, pułkownik Robert Moscatti, oświadczył, że takie badania, nawet gdyby wykazały uszkodzenie mózgu, nie dałyby odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do obrażeń.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w lipcu, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka w sprawie więzień CIA. Trybunał rozpatrywał skargi na Polskę wniesione przez Nashiriego i Palestyńczyka Abu Zubajdę, którzy twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni w tajnym więzieniu w Starych Kiejkutach w Polsce, gdzie CIA miała ich torturować.

Trybunał ocenił, że _ wyłączną odpowiedzialność _ za przesłuchania i tortury w ośrodku w Starych Kiejkutach ponosi CIA. Zarazem uznano, że jest mało prawdopodobne, by przedstawiciele polskich władz byli świadkami tego, co działo się w tym miejscu, lub też dokładnie o tym wiedzieli. Polski rząd odwołał się w zeszłym miesiącu od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska nie zostawia sprawy więzień CIA W lipcu Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, a śledztwo w sprawie więzień było przewlekłe i nieefektywne.
"Polska musi odpowiedzieć za więzienia CIA" _ Warszawa znalazła się w skomplikowanej sytuacji, gdyż wyrok narusza demokratyczną i wolnościową tradycję narodu _- pisze dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.
Obama przyznaje się do torturowania więźniów Barack Obama mówił o tym podczas konferencji prasowej w Białym Domu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)