Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Zakaz wizowy dla rosyjskich oligarchów. Na liście minister obrony i szef Gazpromu

2014-03-14 13:20

Zakaz wizowy dla rosyjskich oligarchów. Na liście minister obrony i szef Gazpromu

Zakaz wizowy dla rosyjskich oligarchów. Na liście minister obrony i szef Gazpromu
[fot: materiały prasowe Gazprom]
Niemiecki wielkonakładowy dziennik Bild poinformował na swej stronie internetowej, że w ramach planowanych sankcji wobec Rosji UE i USA zamierzają zakazać wydawania swych wiz 13 osobom z najwyższych rosyjskich sfer politycznych i gospodarczych.

[Aktualizacja 14:12]

Zakaz ten miałby wejść w życie w razie przeprowadzenia na Krymie referendum w sprawie przynależności półwyspu do Rosji.

Według gazety na sporządzonej przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego i szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton liście figurują nazwiska ośmiu osób z najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina.

Są to: minister obrony Siergiej Szojgu, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow, szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, wicepremier Dmitrij Rogozin, sekretarz Radu Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew, doradcy Putina Siergiej Głazjew i Władisław Surkow oraz przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow.

Zakazem wjazdu na terytorium UE oraz do Stanów Zjednoczonych mają być również objęci: prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller, szef państwowego koncernu energetycznego Rosnieft Igor Sieczyn, szef agencji informacyjnej Rosja Dzisiaj Dmitrij Kisielow, dowódca Floty Czarnomorskiej, wiceadmirał Aleksandr Witko oraz przywódca nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władmir Żyrinowski.

- Mam nadzieję, że okaże się, iż są to tylko puste słowa - skomentował te doniesienia rzecznik Rosnieftu Michaił Leontiew w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera.

- To głupie, małostkowe, to wręcz sabotaż wobec samych siebie. Myślę, że to głównie dotknie partnerów biznesowych Rosnieftu na Zachodzie - oświadczył.

Tymczasem wysoki rangą unijny dyplomata poinformował w Brukseli, że prace nad listą osób, które zostaną objęte sankcjami cały czas trwają. - Nie przekazano jeszcze krajom członkowskim żadnej gotowej listy. Prawdopodobnie prace potrwają do poniedziałku rano - powiedział dziennikarzom.

Zasygnalizował również, że unijne sankcje mogą dotknąć nie tylko Rosjan, ale ogólnie osoby odpowiedzialne za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, czyli członków władz Autonomicznej Republiki Krymu. Nie mówiłbym o rosyjskiej liście - powiedział dyplomata.

Według agencji Reutera prace nad sankcjami UE prowadzone są na bazie listy zawierającej 120-130 nazwisk.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy przeciwni sankcjom wobec Rosji?
Mimo to aż 64 proc. ankietowanych boi się, że konflikt między Rosją a Ukrainą może mieć konsekwencje dla Niemiec.
Eksperci: Referendum na Krymie nielegalne
Wśród zarzutów prawnych wobec referendum można wymienić choćby fakt, że nie wiadomo, kiedy uznać je za ważne, gdyż nie podano wymaganej do tego liczby wyborców.
Unia przygotowuje sankcje wobec Rosji
Szczyt unijny w ubiegłym tygodniu zdecydował też o szybkim podpisaniu politycznych rozdziałów umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-03-14 17:11:41 31.1.175.* | chichot dona
Re: Zakaz wizowy dla rosyjskich oligarchów. Na liście minister obrony i... [8]
Straty gospodarcze będą naprawdę bardzo dotkliwe. Można się domyślać, że Rosję również dotkną jest tylko jedno ale. Najprawdopodobniej Rosja jest gotowa na wszelkie sankcje, przynajmniej wiele na to wskazuje. Szeroko rozumiany zachód ma w Rosji zainwestowane setki miliardów dolarów, Rosja ma czym na sankcje odpowiedzieć nie tylko anektując aktywa zachodnich firm ale również blokując import z krajów UE głównie.
USA nie są w stanie zapewnić ciągłych dostaw gazu w długim okresie po dotychczasowych cenach. Czego skutkiem będzie znaczny wzrost energii dla odbiorców końcowych. Ceny energii automatycznie rzutować będą na niemal wszystkie działy gospodarki w UE doprowadzając do stagnacji a nawet recesji. Spowoduje to dla Polski spadek eksportu do krajów UE. Blokada eksportu do Rosji spadek eksportu do UE może dla Polski mieć bardzo dotkliwe konsekwencje. Dziesiątki tysięcy miejsc pracy co najmniej ale najprawdopodobniej znacznie więcej. Spadnie popyt wewnętrzny, spadnie produkcja, spadną dochody nie tylko ludności ale i budżetu, czyli mocny kryzys, oby tylko. Po dłuższym okresie może dojść do niepokojów społecznych.
Najbardziej dostanie się Ukrainie ale Polsce oraz państwom Bałtyckim również.
Niemcy zapewne do końca będą przeciwko sankcjom bowiem ich gospodarka także bardzo mocno ucierpi. Możliwe że jedynym wygranym będą USA a może nawet Rosja , jeżeli uda się jej zminimalizować skutki sankcji ekonomicznych, przekierowaniem swojego potencjału na południe i wschód. Na sankcje polityczne Rosja raczej jest mało wrażliwa.
Rosja może zaszkodzić USA militarnie jeżeli zdecyduje się na mniej lub bardziej globalną konfrontację militarną(?), co raczej jest mniej prawdopodobne. Może też Rosja uderzyć w dolara rezygnując z tej waluty jako swojej głównej waluty transakcyjnej, ale tym działaniem Rosja może z kolei rozjuszyć USA może pchnąć USA do wojny gorącej. USA już udowodniło, że w obronie dolara nie cofnie się przed niczym.
Najprawdopodobniej skończy się pośrednio czyli największe koszty dla Polski, Ukrainy, i ogólniej w różnym rozłożeniu dla UE. Dla świata ogółem ogólny wzrost cen nośników energii czyli globalne pogorszenie warunków dla gospodarki światowej.
Już kiedyś pisałem, najwięcej płacą za globalne potyczki polityczne mocarstw kraje średnie, kraje wasalne które są po prostu wykorzystywane jako tzw 'kozły ofiarne".
Ale taki jest świat.
2014-03-17 15:19:53 212.106.188.* | Lomi
A jak rosjanie maja niby odciąć ten gaz i ropę, co? będą wylewać i wypuszczać w powietrze. Fachowcy wiedza że nie da sie tak po prostu zakręcić kurka, trzeba mieć alternatywę
2014-03-14 19:19:49 79.186.86.* | nic dodać nic ująć
Mądrego i miło poczytać
2014-03-14 18:52:53 89.229.39.* | logik007
Rosja jest za małym rynkiem, żeby spowodowac kryzys w Europie, to jest raptem pare procent europejskiego eksportu. Gdyby nie gaz z Rosji możnaby w ogóle zerwac z nimi wymianę handlową i mało kto by to zauważył. Natomiast Rosja nie ma takiego luksusu, bo po pierwsze oni importują w zasadzie wszystko i odcięcie ich od dostaw z innych krajów może się skonczyć nawet klęską głodu bo Rosja nie ma rolnictwa własnego. Ich sytuacja jest podobna do sytuacji Iranu - eksportują tylko surowce ale jak się na nich nałoży sankcje gospodarcze to gospodarka jest momentalnie w rozsypce. Pozatym większośc oligarchów ma prawie wszystkie pieniądze na zachodnich kontach - w razie ich zablokowania nagle nei mają nawet na bieżące wydatki bo w Rosji mało kto trzyma pieniądze bo doskonale wiedza, że ich banki nie są godne zaufania i 1 dnia sa 2 już ich nie ma. Rosja Ameryce nei może zrobić absolutnie nic, bo ich rezerwy w wysokosci koło 400mld $ to są groszowe sprawy które dla Ameryki nic nie znaczą a w razie ataku na Rubla Rosja się tych pieniędzy i tak w pół roku będzie musiała pozbyć i zostanie z niczym. Rosja jest bardzo wrażliwa ekonomicznie, dużo bardziej niż było ZSSR, a jedyne co moga zrobić Europie to odciąć gaz co przy obecnej pogodzie i stanach magazynowych wielkiej krzywdy nam nie zrobi. Aza 2-3 lata nawet tego nie zrobią bo będzie gaz z USA (nawet jeśli droższy to pewniejszy) i nowy gazociąg z Kazachstanu, to tego właśnie Rosja się boi najbardziej.
2014-03-14 19:35:23 79.186.86.* | m54
Jeszcze ci jedno napiszę "logiku"-"odciąć gaz co przy obecnej pogodzie i stanach magazynowych wielkiej krzywdy nam nie zrobi"-wg Ciebie gaz służy do ogrzewania a ropa naftowa(po przerobieniu) do jeżdżenia samochodzikami w takim razie współczuję Ci logiku i wiedzy i logicznego myślenia
2014-03-17 08:21:58 89.75.185.* | Bum Bum
Przecież to bezmyślny August Bec'Walski.
2014-03-14 19:23:46 79.186.86.* | m54
'ich rezerwy w wysokosci koło 400mld $ to są groszowe sprawy" a jak to jest w porównaniu do
50000 mld $ długu USA i długu 400 mld $ Polski ? pamietaj dziecko o jednym prawie każdy kloszard jest bogatszy od prawie każdego kredyciarza nawet tego "najbogatszego"
2014-03-14 19:11:19 77.114.69.* | chichot dona
Taki scenariusz był by najkorzystniejszy dla UE. Ale Rosja jest mniej zależna od zachodu niż zwolennicy sankcji by chcieli. Jak będzie zapewne okaże się w praktyce?
W UE z powodu absurdalnej polityki klimatycznej uzależnienie od gazu jest ogromne. Nie tylko do ogrzewania ale do produkcji energii w ogóle w tym elektrycznej. UE ma zdywersyfikowane dostawy gazu ale uzależnienie od Rosji jest tak duże, że w dłuższej perspektywie obecnie nie do zastąpienia. Oczywiście częściowo tak ale to za mało. Rosja importuje dostatecznie dużo aby blokada importu z określonych kierunków była dotkliwa dla określonych krajów tym bardziej, że Rosja ma skąd kupować nie musi z UE ani z USA. Dolar obecnie jest tak podatny na atak, że wystarczy aby Rosja zrezygnowała z rozliczeń tą walutą nic więcej. Może to skutkować wielkim osłabieniem dolara , co rykoszetem uderzy w samą Rosję tzn w wartość jej rezerw ale też w wartość wszelkich rezerw dolarowych na świecie.
Na dodatek ruina Rosji nie leży w interesie USA ba w interesie USA nie leży zbliżenie Rosji z Chinami.
Na dodatek to wszystko mocno uderzy w rynek walutowy ogółem. Co może mocno pogrążyć gospodarkę globalną.
Jest zbyt wiele niewiadomych i zbyt wiele chciejstwa i życzeniowego patrzenia na świat po obu stronach.
A to zawsze pogarsza byt maluczkich nie polepsza.
2014-03-14 18:07:30 31.182.80.* | PajCzi
No niezupełnie - Rosja nie ma buforu w postaci prężnej gospodarki, który mógłby zamortyzować spadek eksportu. Raczej pogrywają w starą grę w straszenie zachodu. Jedyne co mogli by zrobić to sprzedać papiery dłużne USA - ale w czasie kryzysu to jedyne wartościowe papiery jakie będą w Rosji, więc wątpię, żeby je sprzedali. My akurat mamy mały eksport do Rosji - tam eksportują duże koncerny, których my po prostu nie mamy. I tego boi się zachód - że nie będzie eksportu. Ciekawe tylko, czy rozpasani na zachodnich luksusach rosyjscy oligarchowie są gotowi z nich zrezygnować, żeby podtrzymać mit imperium? Moim zdaniem nie, bo to nie są patrioci, tylko coś w rodzaju legalnej mafii. Oni żyją z pieniędzy, a nie z imperium.
2014-03-14 15:13:35 212.14.47.* | sercejakna dloni
Re: Zakaz wizowy dla rosyjskich oligarchów. Na liście minister obrony i... [3]
Śmieszny krzyk rozpaczy Brukseli. Nie wypaliła, tak wyreżyserowana i tak potężnie finansowo wsparta rewolucja pomarańczowa? Natomiast wypalił brunatny, faszystowski przewrót. Rosjanie was oleją i skierują całkowicie na wschód oraz do Ameryki Pd. Zostaniecie bez surowców energetycznych oraz ze swoją nadprodukcją wszelkiego badziewia bez którego można znakomicie się obejść lub zaimportować z innych rejonów Świata. Prognozuję dla UE, bezrobocie skok do 45% we wszystkich świeżych krajach, ceny benzyny w Polsce 8,0 zł, ceny energii skok o 25% etc., etc.
2014-03-14 16:34:16 95.49.171.* | m-53
Z ciekawości pytam.Skąd piszesz albo inaczej, dla kogo piszesz.
Nerwowy , napastliwy, straszący ton, używanie 2 os. l.mn. jasno określa, że Ty to nie My.
Ja, takim jak Wy , odpowiadam - spadajcie. Na ten swój wschód. KRLD będzie w sam raz.
2014-03-17 08:29:29 89.75.185.* | Zmora
Bolszewicka albo nazistowska logika nie zgadzasz się z nim (pewnieś na żołdzie PO), to ON natychymiast wróg, szpion, Rus., a może nie przygłup tylko normalnie myślący. I wiedz że my z tego kraju o nazwie Polska to nie ty (chamstwo uzyskało świadomość polskości dopiero w ubiegłym wieku wraz z likwidacją analfabetyzmu).
2014-03-19 03:46:33 89.70.53.* | diabLEEca
@Zmora: nie wygracie, Polacy nie są tacy głupi, jak wam się wydaje, i akurat na propagandę jesteśmy dzięki wam odporni. Twój kolega piszący z domeny 212.14.47 pod kilkoma artykułami nt. Krymu i Ukrainy, które do tej pory przejrzałam, wypowiadał się już jako:
oko za oko, issak mosze goliat, baklażan 2014, baklażan, rokosz 1569, zosia samosia 45, sektor państw nato, rysio rysio 19, rocokoko&&**, rokokokomoko &&, wolyń 1941, zakopane 2014**, banderowcy na pohybel, pl pl pl 2014, sercejakna dloni
- zawsze w tym samym tonie, nawet nie próbując udawać, że nie jest rosyjskim propagandzistą, albo po prostu na subtelną propagandę jest za głupi.

A Ty sam, póki co (domena 89.75.185), podpisałeś się jako:
PL Historia 666 (kilkakrotnie), Tyle w tym temacie, Zmora na idiotów, Punch, I to tyle przygłupie, Zmora.

Zbieram screeny i łączę wątki, szykujcie się na obcięcie premii za nieostrożność w sianiu propagandy i dezinformacji.

PS Szpion to już naprawdę ewidentny rusycyzm, którego żaden szanujący się Polak nie użyje, spróbowalibyście się chociaż minimalnie postarać... Szyku zdania też się tak łatwo opanować nie da, co nie? Polska język trudna język, i całe szczęście - przynajmniej trudniej się wam pod nas podszywać.
2014-03-14 13:58:26 77.45.88.* | xsxs
a putin i lagrow tez beda na liscie ? [1]
.
2014-03-14 14:32:57 rembert2  [ Tysiącznik na forum ]
Bez Putina i Lawrowa na liscie sankcje beda smieszne-Zachod duzo mowi ,malo robi-powtorka z historii