Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz handlu w niedzielę pod lupą Sejmu

0
Podziel się:

Sejm zajmie się dzisiaj m.in. dwoma projektami ustaw obywatelskim i poselskim wprowadzającymi zakaz handlu w niedzielę, a także ostrzejszymi karami dla pijanych kierowców.

Zakaz handlu w niedzielę pod lupą Sejmu
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejm zajmie się dzisiaj m.in. dwoma projektami ustaw obywatelskim i poselskim wprowadzającymi zakaz handlu w niedzielę. W porządku obrad są też dwie propozycje zmierzające do zaostrzenia kar dla nietrzeźwych kierowców.

Pod projektem poselskim zakazującym pracy w niedzielę podpisali się posłowie PiS, PO, PSL i SP. Oba projekty nowelizacji Kodeksu pracy zakładają zmiany w art. 151, który przewiduje, że _ praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona _. Zmiana miałaby polegać na dopisaniu, że niedozwolona jest _ w niedziele i święta _. PiS od proponowanej zasady przewiduje jednak wyjątek - byłyby nim stacje benzynowe.

W styczniu negatywną opinię do projektu poselskiego wydał rząd, argumentując, że istniejące unormowania prawne _ są kompromisowe i godzą interesy pracowników, pracodawców i konsumentów _.

W porządku obrad są też dwa projekty - PiS i PSL - dotyczące zaostrzenia kar za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. PiS chce m.in. podwyższenia kar za spowodowanie katastrofy komunikacyjnej ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu - dziś to jest od 6 miesięcy do lat 8 - PiS chce, żeby było od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Do 10 lat więzienia groziłoby też za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. W przypadku prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości lub odurzenia kara byłaby jeszcze wyższa - do 15 lat pozbawienia wolności. PiS chce ponadto zlikwidować możliwość orzekania kar w zawieszeniu w przypadku pijanych kierowców.

Autorzy projektu proponują ponadto wprowadzenie możliwości konfiskaty pojazdów sprawców wypadków i katastrof skutkujących ofiarami śmiertelnymi, które zostały spowodowane w stanie nietrzeźwości lub odurzenia. Projekt przewiduje też zaostrzenie prawa (do 2 lat pozbawienia wolności) wobec osób, które mimo orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu w związku z dokonaniem przestępstwa w stanie nietrzeźwym prowadzą samochód. Dotychczas czyn taki stanowił jedynie wykroczenie.

Projekt PSL odnosi się do zapisów kilku ustaw. Podobnie jak w propozycji PiS za prowadzenie po pijanemu miałoby grozić do pięciu lat więzienia, ale także wysoka grzywna lub co najmniej pół roku ograniczenia wolności. Zwiększeniu miałby ulec także m.in. wymiar grzywny przewidzianej w Kodeksie wykroczeń za prowadzenie samochodu _ w stanie po użyciu alkoholu _ (od 0,2 do 0,5 promila) - z 5 do 10 tys. zł. Wprowadzona byłaby także możliwość orzeczenia w takich przypadkach nawet półrocznego ograniczenia wolności, podczas którego _ sprawca byłby skierowany do przymusowego wykonywania prac społecznie pożytecznych _.

Inną ważną zmianą z propozycji PSL jest wprowadzenie do ustawy o kierujących pojazdami obowiązku uczestnictwa w terapii uzależnień alkoholowych osób skazanych za kierowanie pojazdami po pijanemu.

Sejm zajmie się ponadto dwoma projektami: PiS i Solidarnej Polski zmian w kodeksie rodzinnym, które mają na celu ochronę dzieci przed pochopnym odbieraniem z naturalnych rodzin, np. tylko dlatego, że rodzina żyje w biedzie. PiS chce wprowadzić do języka prawnego pojęcia _ miłość _ i doprowadzić do tego, aby w rozstrzygnięciach prawnych dotyczących stosunków między rodzicami a dziećmi brane były pod uwagę nie tylko kwestie władzy rodzicielskiej, ale by również _ chroniona była miłość rodziców do dziecka i dziecka do rodziców _.

Sejm będzie też kontynuował prace nad prezydenckim projektem nowelizacji prawa wodnego, która ma na celu dopuszczenie poruszania się na rowerze wzdłuż wałów przeciwpowodziowych, a także ułatwienie wyznaczania turystycznych szlaków rowerowych i pieszych oraz budowy dróg rowerowych na wałach przeciwpowodziowych i obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Projekt znosi bowiem zakaz poruszania się rowerami wzdłuż korony wałów przeciwpowodziowych. Jednocześnie proponowana regulacja zachowuje wszelkie zakazy mające na celu ochronę wody przed zanieczyszczeniem oraz służące ochronie przed powodzią.

W środę rano ślubowanie poselskie złożyła Teresa Świło (PO), która zastąpiła w fotelu sejmowym Tomasza Smolarza powołanego na stanowisko wojewody dolnośląskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa o biopaliwach. W Sejmie bez poprawek Projektowana nowela wdraża zapisy ostatniej europejskiej dyrektywy ws. promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
Polska 15 lat w NATO. Sejm przyjął uchwałę Sejm wyraził podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do przystąpienia Polski do Paktu.
Sejm zbierze się w sprawie Ukrainy? Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że dzisiaj zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego zwołania nadzwyczajnego posiedzenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)