Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zadłużenie Polaków "coraz większe". Opozycja apeluje do rządu

0
Podziel się:

Politycy PiS domagają się działań rządzących, m.in. przyspieszenia w Sejmie prac nad projektem PiS, który likwiduje bankowy tytuł egzekucyjny.

Na zdj. Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS
Na zdj. Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS (Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

To pogorszy dostęp Polaków do kredytów - odpowiada PO.

_ Bankowy tytuł egzekucyjny to formuła, która przetrwała z czasów PRL-u. Formuła, która daje prywatnym instytucjom, jakimi są banki, możliwość bezpośredniego egzekwowania długów od wierzycieli, nie poprzez rozpoznanie przez sądy. Chcieliśmy, żeby ta formuła, relikt komunizmu, został w prawie III Rzeczypospolitej zlikwidowany _ - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podczas dzisiejszej konferencji w Sejmie.

Błaszczak i europoseł PiS Ryszard Czarnecki zwrócili uwagę na _ gigantyczne zadłużenie Polaków i państwa _. _ Szacuje się, że dług państwa polskiego wynosi bilion złotych, natomiast informacje dotyczące zadłużenia prywatnego Polaków za rok ubiegły mówią o kwocie 40 miliardów złotych. To są olbrzymie pieniądze _ - podkreślił szef klubu PiS.

Jego zdaniem długi Polaków są wynikiem przede wszystkim _ lichwiarskich pożyczek parabanków _, _ spekulacyjnych kredytów we frankach szwajcarskich _ i _ kosztownych kredytów _. Jak zaznaczył, takie rodzaje zadłużenia dotyczą ponad 2 milionów obywateli.

Błaszczak zwrócił się więc do marszałek Sejmu o interwencję, aby jak najszybciej w Sejmie mógł być przyjęty projekt PiS zakładający likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego. Polityk podkreślił, że projekt trafił do Sejmu w kwietniu ub. roku i cały czas pracuje nad nim komisja finansów publicznych.

PO w odpowiedzi powołuje się m.in. na krytyczne stanowisko rządu do projektu klubu PiS. _ Podniesiono tam m.in., że w niewystarczający sposób przeanalizowano wpływ projektu na finanse publiczne _ - zaznaczył Marcin Kierwiński (PO) z sejmowej komisji finansów publicznych. Przekonywał też, że postulowana przez PiS zmiana może doprowadzić do pogorszenia dostępu Polaków do kredytów.

_ Jeżeli zniesiony zostanie bankowy tytuł egzekucyjny, to banki będą szukały innego sposobu zabezpieczenia swoich wierzytelności. Jeśli z punktu widzenia banku zwiększy się ryzyko kredytowe, to można domniemywać, że zwiększą się koszty kredytów bądź obniży się ich dostępność _ - dowodził polityk PO.

Na konferencji PiS Czarnecki mówił ponadto o rezolucji PE wspierającej dyrektywę ws. kredytów mieszkaniowych. _ To zupełnie sprzeczne z tym, co w wymiarze formalno-prawnym robi rząd w Polsce. Dyrektywa uznaje osoby, które biorą kredyty za grupę niezwykle istotną, wartą wspierania, ochrony. Duch i litera tejże dyrektywy jednoznacznie bierze pod ochronę klienta banku, który podejmuje zobowiązania _ - podkreślił.

Czarnecki powiedział, że dyrektywa zakłada m.in. możliwość wcześniejszej spłaty kredytu w banku oraz możliwość zaciągnięcia kredytu w jednym banku i jego spłaty - na lepszych warunkach - w innym.

Czytaj więcej w Money.pl
Coraz więcej zadłużonych Polaków Na koniec 2013 r. zaległe długi Polaków wyniosły 39,82 mld zł. Rok do roku urosły one o ponad 1,5 mld zł.
Ofensywa bankierów. Szukają klientów w... Bank Światowy chce, by do 2030 r. zniknęła ekstremalna bieda; do 2020 r. 40 proc. najbiedniejszej ludności świata ma niemal podwoić swoją siłę nabywczą z obecnych 3 do 5,8 bilionów dolarów.
Jak chronić nadmiernie zadłużonych? Eksmisje, sprzedaż domów za długi - to ikona trwającego kryzysu. Polskę - jak dotąd - te problemy ominęły.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)