Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabieranie prawa jazdy zgodne z konstytucją? Prawnicy mają wątpliwości

0
Podziel się:

Zdaniem prawników, nowe przepisy są niezgodne z fundamentalnymi zasadami prawa.

Zabieranie prawa jazdy zgodne z konstytucją? Prawnicy mają wątpliwości
(Tymon Markowski/EastNews)

Od dwóch tygodni na polskich drogach funkcjonują nowe przepisy. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 kilometrów na godzinę grozi nie tylko mandat i punkty karne, ale również utrata prawa jazdy na trzy miesiące. Eksperci sygnalizują jednak, że takie przepisy są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Nowe przepisy znacznie zaostrzają sankcje dla kierowców za niektóre wykroczenia i przestępstwa. Wydłużono do 15 lat okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów dla pijanych kierowców, przy czym nie będzie on mógł być krótszy niż 3 lata.

Kierujący po alkoholu dostają od dwóch tygodni również po kieszeni. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd może stosować karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł., dla recydywistów.

Od 18 maja dużo więcej ryzykują też kierowcy, którzy prowadzą pojazd bez uprawnień. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie, zagrożone dużo niższą karą.

Prawo jazdy stracą natomiast ci, którzy będą przewozić w samochodzie więcej osób, niż zezwala na to jego pojemność, określona w dowodzie rejestracyjnym. Taka sama kara czeka również piratów drogowych, którzy w terenie zabudowanym przekroczą prędkość o więcej niż 50 kilometrów na godzinę.

Wątpliwości prawników

To właśnie ta ostatnia zmiana budzi największe wątpliwości wśród specjalistów z zakresu prawa. Oprócz kary, która obowiązywała przed wejściem w życie nowych przepisów (500 złotych mandatu i 10 punktów karnych), kierowcy będą również ukarani odebraniem prawa jazdy.

- Tego rodzaju rozwiązanie stanowi naruszenie fundamentalnej zasady państwa prawnego _ ne bis in idem (pol. nie dwa razy w tej samej sprawie - zasada prawa rzymskiego, wedle której nie można orzekać dwa razy w tej samej sprawie) _ - zauważa ks. prof. Artur Mezglewski ze Stowarzyszenia Prawo Na Drodze. - Zasada ta wyraża się w zakazie wielokrotnego karania tej samej osoby za popełnienie tego samego czynu zabronionego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m255833.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przekroczysz-predkosc-o-50-km-h-stracisz,46,0,1706542.html) Lubisz szybką jazdę? Stracisz prawko

Podwójna kara za to same przewinienie to jedno, ale jak wskazuje ekspert, wątpliwości może budzić również samo istnienie kary administracyjnej. Zdaniem ks. prof. Mezglewskiego może się okazać, że kierujący zostanie uniewinniony przez sąd z zarzutu popełnienia wykroczenia, natomiast kara administracyjna i tak zostanie wykonana.

Ekspert zwraca również uwagę, że policjanci nie dysponują przyrządami, które spełniałyby wymogi metrologiczne. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Ministra Gospodarki powinny one:

  • rejestrować wynik pomiaru prędkości oraz datę i co najmniej godzinę i minutę wykonanego pomiaru;
  • umożliwiać identyfikację pojazdu w sposób określony w instrukcji obsługi.

Zarzut niespełniającego wymogów sprzętu podnosi również w głośnej sprawie kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, który jesienią 2013 roku został zatrzymany przez policjantów, gdy miał jechać z prędkością 204 km/h. Jego zdaniem to stróże prawa jechali zbyt szybko, a na dodatek urządzenie rejestrujące pokazało fałszywy pomiar. Hołowczyc mandatu nie przyjął i sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziecko w foteliku. Od dziś nowe przepisy Konieczność przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zależeć będzie tylko od jego wzrostu, zniknie obowiązująca obecnie granica wieku 12 lat.
WORDy mają problemy. Spada liczba zdających Mniejsza liczba podchodzących do egzaminu i zdecydowanie niższy odsetek zdających część teoretyczną - to obraz egzaminów na prawo jazdy od czasu wprowadzenia w miejsce pisemnych testów systemu elektronicznego.
Walka z pijanymi kierowcami. Będą drastyczne kary Prowadzący pod wpływem alkoholu będą mieli przymusowo montowane blokady w autach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)