Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wznowiono wywóz syryjskiego arsenału chemicznego

0
Podziel się:

Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku gazów bojowych, o co Zachód oskarża reżim Baszara el-Asada.

Wznowiono wywóz syryjskiego arsenału chemicznego
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Likwidacja tego arsenału może nastąpić zgodnie z wyznaczonym terminem - poinformował dzisiaj przedstawiciel morskiego zespołu odpowiedzialnego za transport niebezpiecznych substancji.

_ - Po okresie, w którym nie dochodziło do załadunku syryjskich substancji chemicznych, operacje te są kontynuowane _ - oświadczył Simen Rudi w komunikacie.

Od 4 lutego na pokład duńskiego transportowca Ark Futura w porcie Latakia na zachodzie Syrii trafiło 15 kontenerów z bronią chemiczną. Rudi tłumaczył, że uznano, iż jest wystarczająco bezpiecznie, by wznowić załadunki.

_ - Operacje toczą się obecnie zgodnie z ustalonym harmonogramem, ale sytuacja w zakresie bezpieczeństwa będzie odgrywała ważną rolę, jeśli chodzi o przestrzeganie terminu _ - ocenił Rudi.

3 kwietnia szefowa misji ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Sigrid Kaag oświadczyła, że jeśli Damaszek natychmiast wznowi operacje transferowe, może na czas wywieźć z kraju całą broń chemiczną. Zastrzegła jednak, że _ staje się to coraz trudniejsze _.

W ramach uzgodnionego we wrześniu 2013 roku przez Rosję i USA porozumienia, zatwierdzonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, Syria zgodziła się zlikwidować całość swego chemicznego arsenału do 30 czerwca br. Te operacje jednak opóźniały się i nie udało się dotrzymać kilku terminów.

Władze Syrii, gdzie od trzech lat panuje wojna domowa, zapewniały, że robią, co w ich mocy, ale opóźnienia wynikają z sytuacji wewnątrz kraju, która uniemożliwia transport substancji chemicznych. Jako powód podawały też brak odpowiedniego sprzętu. Z kolei zachodnie mocarstwa oskarżały Damaszek o celowe utrudnianie tego procesu.

Według Kaag na statki transportowe powinny zostać załadowane 72 kontenery, co stanowi 90 proc. zapasów syryjskiej broni chemicznej.

Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku gazów bojowych, o co Zachód oskarża reżim Baszara el-Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
25 zabitych i 107 rannych w zamachach W syryjskim mieście eksplodowały ładunki wybuchowe podłożone w dwóch samochodach.
Franciszek wzywa: niech zamilknie oręż Papież potępił brutalne zamordowanie holenderskiego jezuity w oblężonym mieście Hims.
Ataki chemiczne? Twierdzą, że mają dowody Izrael dysponuje dowodami popierającymi oskarżenia syryjskiej opozycji pod adresem wojsk lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)