Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzmocnią nadzór nad rynkiem finansowym

0
Podziel się:

Sejm przyjął nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Usprawni ona pracę KNF-u.

Wzmocnią nadzór nad rynkiem finansowym
(kryczka/iStockphoto)

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Przewiduje ona między innymi współpracę KNF z europejskimi urzędami nadzorującymi rynek finansowy.

Za nowelą głosowało 294 posłów, 147 było przeciw. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu.

Podczas drugiego czytania projektu w Sejmie kluby PO, PSL, RP, SLD opowiedziały się za jego uchwaleniem, natomiast kluby PiS i SP zapowiedziały, że projektu ustawy nie poprą, gdyż - ich zdaniem - narusza interesy Polski, m.in. przez przekazywanie przez polski nadzór finansowy różnych informacji _ w obce ręce _.

Przygotowany przez rząd projekt ma na celu implementację do prawa polskiego przepisów dyrektywy unijnej zwanej omnibusem. Chodzi o przepisy dotyczące przepływu informacji i współpracy między Komisją Nadzoru Finansowego a europejskimi urzędami nadzorczymi. Według resortu finansów nowe regulacje zmierzają do większej integracji nadzoru nad europejskimi rynkami finansowymi oraz zwiększają bezpieczeństwo obrotu na krajowym rynku finansowym.

W uzasadnieniu rządowego projektu napisano, że dyrektywa, do której dostosowane mają być polskie przepisy, jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia integracji nadzoru w Europie, ma zapewnić _ faktycznie równe warunki uczestnictwa w rynku dla wszystkich podmiotów na szczeblu unijnym i odzwierciedlić coraz większą integrację rynków finansowych w Unii _. Nie bez znaczenia jest również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa rynku finansowego wobec kryzysu - podkreślono w uzasadnieniu.

Projektowane regulacje przewidują np. obowiązek powiadamiania właściwego europejskiego urzędu nadzoru przez Komisję Nadzoru Finansowego o niektórych działaniach, w szczególności o wydanych albo cofniętych zezwoleniach dotyczących wykonywania działalności na rynku finansowym, jak również o przypadkach odmowy wydania takiego zezwolenia.

Proponuje się też w niektórych przypadkach wprowadzenie innych obowiązków informacyjnych na rzecz europejskich urzędów nadzoru. Chodzi np. o obowiązek informowania o przeszkodach prawnych, regulacyjnych i organizacyjnych, jakie napotykają fundusze inwestycyjne i domy maklerskie lub banki prowadzące działalność maklerską na terytorium państw niebędących członkami UE.

Ponadto w zakresie nadzoru skonsolidowanego projekt przewiduje, że KNF, na podstawie porozumień zawieranych z organami nadzoru państw członkowskich, będzie mogła przejąć zadania innego europejskiego organu albo delegować nań swoje zadania.

Czytaj więcej w Money.pl
Co z prokuraturą? Wciąż nie wiadomo Większe kompetencje dla Prokuratora Generalnego czy danie rządowi prawa do określania kierunków polityki karnej - takie wątki zawiera najnowsza nowelizacja. Jaki będzie jej odbiór?
Będą zmiany w funduszach? Rząd przyjął... Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do przepisów europejskich.
Prezydent podpisał ustawy. Zobacz, jakie Komorowski podpisał dziś m.in. nowelizację ustawy o systemie oświaty, spółdzielniach mieszkaniowych i świadczeniach opieki zdrowotnej.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)