Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższe wymagania dla pracowników sądów i prokuratury

0
Podziel się:

Podwyższenie wymagań wobec kandydatów na pracowników sądów lub prokuratury - przewiduje nowelizacja ustawy o pracownikach sądów i prokuratury, którą w piątek przyjął Sejm.

Za nowelizacją głosowało 394 posłów, jeden był przeciwny, a jeden się wstrzymał. Kandydaci na staż będą mieli obowiązek złożenia oświadczenia, że nie jest w stosunku do nich prowadzone żadne postępowanie karne.Konkursy na te stanowiska będzie przeprowadzać specjalna komisja powołana odpowiednio przez prezesa sądu lub prokuratora.

_ Nowela przewiduje, że urzędnikiem może zostać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana, ani nie toczy się wobec niej żadne postępowanie o przestępstwo. _

Według propozycji rządu, urzędnicy muszą mieć ukończone co najmniej studia pierwszego stopnia oraz uzyskać tytuł zawodowy. Na uzupełnienie wykształcenia pracownicy będą mieli 8 lat.

Posłowie przyjęli poprawkę o możliwości uzupełnienia wykształcenia także w studium zawodowym w Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Studium miałoby trwać ok. jednego roku. Taką propozycję zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości podczas II czytania.

Nowelizacja wprowadza też obowiązek zawieszenia urzędnika lub stażysty, wobec których prowadzone jest postępowanie o ubezwłasnowolnienie oraz o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, nieumyślne lub skarbowe.

Ponadto urzędnik sądu lub prokuratury będzie mógł być zwolniony bez wypowiedzenia w przypadku prawomocnego skazania za nieumyślne przestępstwo.

Opozycja we wniosku mniejszości proponowała, aby zwolnienie z pracy w takiej sytuacji następowało za wypowiedzeniem, jednak większość posłów odrzuciła ten wniosek.

Inny z wniosków mniejszości odrzucony w głosowaniach przez Sejm zakładał, że prezes sądu lub prokuratury w określonych sytuacjach może zwalniać pracownika z obowiązku odbywania tylko części, a nie całości stażu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)