Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem?

2013-04-27 12:45

Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem?

Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem?
[fot: Reporter Poland]
Politycy zgodnie potępiają czyn Beaty Sawickiej, która przyjęła łapówkę. Nie są jednak zgodni w ocenie metod, które Centralne Biuro Antykorupcyjne zastosowało wobec byłej posłanki PO.

Katarzyna Piekarska z SLD uważa, że sąd pokazał nieprawidłowości w działaniach służb specjalnych:

- Ten wyrok jest także bardzo ważnym sygnałem, co wolno służbom specjalnym. Jednoznacznie sąd stwierdził, że dowody, które zostały zdobyte, były zdobyte z naruszeniem prawa, czyli po prostu były sprzeczne z prawem, a to oznacza, że służby specjalne prawo złamały. Co w demokratycznym państwie jest rzeczą niezwykle niebezpieczną - uważa Katarzyna Piekarska.


Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski mówi, że orzeczenie sądu jest diametralnie różne od poprzednich rozstrzygnięć w tej sprawie dokonywanych przez prokuratury, sądy i komisje sejmowe:

- Wyrok w tej sprawie jest po prostu kuriozalny. Nagle po wielu latach, rozstrzygnięć wielu sądu, wielu prokuratur, sędzie Rysiński, który wcześniej wydawał kontrowersyjne rozstrzygnięcia w sądzie lustracyjnym między innymi uniewinniając Lecha Wałęsę, stwierdza nagle, że wprawdzie Sawicka jest winna, ale nie popełniła przestępstwa, bo akcja CBA była nielegalna - komentuje Arkadiusz Mularczyk.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta przekonuje, że reguły dopuszczalnej prowokacji muszą być przestrzegane:

- Z punktu widzenia moralnego, powinniśmy potępić Sawicką i to co się stało i potępiamy. Ale prawo powinno stosować dokładne reguły, bo po to jest prawo, żeby można było sprawiedliwie osądzić, żeby nie było własnej woli, żeby nie było wskaźników politycznych - podkreśla Henryk Wujec.

Szef klubu PO Rafał Grupiński mówi, że czyn Beaty Sawickiej był zły, ale metody CBA są nie do przyjęcia:

- Pani poseł Beata Sawicka, postąpiła w sposób niezwykle naganny moralnie i w istocie gdyby zastosowano wobec niej wszystkie dopuszczalne prawnie metody, byłaby osobą skazaną. Natomiast ponieważ zastosowano wobec nie aparat przemocy, przez wiele miesięcy wpływając na nią i namawiając ją do przestępstwa do którego ona w końcu dała się skłonić, wobec tego sąd uznał, że tego rodzaju metoda, czyli nakłanianie do przestępstwa obywateli przez instytucje państwowej jakimi są służby specjalne jest niedopuszczalne - uważa Rafał Grupiński.

W opinii Joachima Brudzińskiego wyrok sądu jest oburzający, gdyż posłanki nie spotkała kara:

- W poczuciu elementarnej sprawiedliwości, to ta sprawiedliwość uzasadnieniem do wyroku, została podeptana. Dzisiaj można powiedzieć, że urządzenie do produkcji lodów o którym wspominała Pani Sawicka, miało homologację, natomiast kamera CBA takiej homologacji nie miała - twierdzi Joachim Brudziński.

Jarosław Kalinowski z PSL uważa, że obywatele nie mogą być obiektem polowań służb specjalnych:

- Wyrok jest w oczywisty. Ta odpowiedzialność moralno-etyczna została jednoznacznie wskazana, natomiast takich błędów i takiej prowokacji nie można testować na każdym obywatelu. Nie można sprawdzać, czy jest podatny czy nie i namawiać do przestępstwa - podkreśla Jarosław Kalinowski.

Podobnego zdania jest Andrzej Rozenek. Poseł Ruchu Palikota zwrócił uwagę, że orzeczenie w sprawie Sawickiej wywołało debatę o granicach działalności służb specjalnych:

- Wszyscy jesteśmy narażeni na tego typu działania, jedni z nas wytrzymają, bo mają twardszy charakter, inni nie wytrzymają. Trzeba zrozumieć, że tutaj nie chodzi o to, że Sawicka wzięła czy nie. Wzięła i zachowała się w sposób podły i niegodny. Chodzi o to, czy służby specjalne mogą się posuwać do tego typu metod. Moim zdaniem nie - twierdzi Andrzej Rozenek.

Sąd Apelacyjny w Warszawie uniewinnił byłą posłankę PO Beatę Sawicką i burmistrza Helu Mirosława Wądłowskiego. Wyroki sądu pierwszej instancji zostały w całości uchylone.

Sędzia Paweł Rysiński tłumaczył, że ustalenia sądu pierwszej instancji, który skazał byłą posłankę PO na trzy lata więzienia za korupcję, były prawidłowe, a Beata Sawicka ponosi odpowiedzialność moralną. Jednak ponieważ wobec byłej posłanki PO i burmistrza Helu CBA stosowało nielegalne techniki operacyjne, zostali oni uniewinnieni. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj więcej w Money.pl
Nagrane rozmowy premiera wstrząsnęły krajem
Zdaniem prokuratury były minister rolnictwa Mirosław Najdenow brał czynny udział w sprzeniewierzeniu funduszy unijnych.
Korupcja w Polsce ma otwarte wszystkie drzwi
Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych powstała w 2001 roku.
Była posłanka PO jednak niewinna. Skandal?
Sędzia Paweł Rysiński tłumaczył, że wobec byłej posłanki PO i byłego burmistrza Helu CBA stosowało nielegalne techniki operacyjne.

IAR

tagi


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2013-04-27 19:16:06 83.29.160.* | rywert
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [0]
następny odcinek serialu Układ Zamkniety w rezyserii Tuzka i kolegów z PO
2013-04-27 16:15:29 79.185.247.* | A.K.
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [0]
Dalej Robia Lemingom Kibel z mózgu.
2013-04-27 16:00:40 94.251.254.* | tygh
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [0]
http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-slawomira-sieradzkiego/52327-zapewne-w-internecie-ukaze-sie-filmik-z-okrzykiem-uchachanego-adama-michnika-odpieprzcie-sie-od-cohn-bendita

Zapewne w internecie ukaże się filmik z okrzykiem uchachanego Adama Michnika: odpieprzcie się od Cohn-Bendita!
-2 spadek
2013-04-27 15:26:02 Natter2  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [1]
Ktoś to już powiedział- niema ludzie nieprzekupnych a grę wchodzi tylko dawka ,dla jednych wystarczy 500 dla drugich pół miliona i więcej.Powiedzmy uogólniając te stwierdzenie bo napewno znajdą się i tacy którzy nie wezmą.Ale tworzenie takich afer nie tylko z Sawicką ale i inne np.aferę tzw. gruntową nie powinno miec miejsca.CBA powołano do zwalczania afer .
2013-04-29 09:43:20 192.198.151.* | Mikich
trzymaj się tego: "napewno znajdą się i tacy którzy nie wezmą". I tylko tacy powinni być w rządzie !!!!
2013-04-27 14:41:41 78.88.169.* | Lex 007
Każda władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie [0]
Sędziowie i prokuratorzy mają władzę absolutną, nie podlegającą żadnej realnej kontroli i stąd takie wyroki, które urągają elementarnej przyzwoitości i zdrowemu rozsądkowi
2013-04-27 13:44:05 95.51.105.* | dr eko
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [0]
chyba ci którzy cieszą się z wyroku Sawickiej nie wiedzą co czynią - w konsekwencji za tę jedną nieuczciwą stracą władzę - tak jak poprzednio tę władzę zyskali po wypowiedzi kamińskiego - cóż polityka kołem się toczy - strach się bać !
2013-04-27 13:36:44 83.26.77.* | BODZIO63
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [0]
"Łapać złodzieja ",krzyczy złodziej dla odwrócenia uwagi. tusk jest największym szkodnikiem w Rzeczypospolitej . Ale to mały pikuś przy tym ,że tusk jest sprzedawczykiem i zdrajcą Polski i to zostanie przy nim na wieki.
2013-04-27 13:35:21 62.141.202.* | deck
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [1]
Prowokacjom w POlszcze wobec obywateli immunitetowych lub "rowniejszych" intelektualne elyty mowia stanowcze "nie".

Szarakow prowokowac nie tylko mozna ale i trzeba. Juz nie mowie o listopadowych demonstracjach, ale np. niedawny news:

"130 zł grzywny i 170 zł kosztów procesu ma zapłacić łódzka emerytka, oskarżona o narażenie Skarbu Państwa na stratę dwóch groszy. Pracownik Urzędu Kontroli Skarbowej, udając studenta, poprosił pracującą w kiosku kobietę o skserowanie legitymacji. Za usługę zapłacił 30 gr, ale nie otrzymał paragonu fiskalnego."

I co na to sedzia w tym procesie (bo sprawa trafila do sadu):

"Gdyby nie zapadł wyrok skazujący, zachęcałoby to innych Polaków do łamania prawa podatkowego. A takiego przyzwolenia być nie może" - mówiła sędzia. "
2013-04-27 19:18:18 83.29.160.* | reywert
zyjemy w gnijacym panstwie;- to przykre
16 awans
2013-04-27 13:20:28 83.30.123.* | menda2
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [0]
Po tych wypowiedziach od razu widać kto jest z lodziarni. To jest układ zamknięty w praktyce - swoi są nietykalni choćby nawet zostali przyłapani na gorącym uczynku, a reszte czeka los jak we wspomnianym filmie.
2013-04-27 13:15:49 83.14.145.* | longinus
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [0]
To w końcu który Sąd jest niezawisły pirwszej instancji cz apelacyjny,
a może sędzia Milewski z Gdańska.Coś z tym prawem nie jest tak
14 awans
2013-04-27 13:10:58 81.219.62.* | amelie2
Re: Wyrok w sprawie Sawickiej. Metody CBA niezgodne z prawem? [0]
W państwa totalitarnych władza sądownicza (sędziowie i prokuratorzy) oraz spec-służby maja ogromne przywileje w postaci immunitetów, nieproporcjonalnie wysokich pensji i 100% emerytur, równych wynagrodzeniu przed "odejściem w stan spoczynku". Dlatego są spolegliwi wobec władzy i wykonują posłusznie wydane im polecenia. Czy Polska dziś jest państwem totalitarnym? Od 1989 roku rządzą nami ci sami ludzie i nic ich od władzy nie odsunie, chyba że na krótką zmianę ekipy. Czyli odpowiedź nasuwa się sama.