Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyrok w sprawie Katynia. "To może być przełom"

0
Podziel się:

Żadne nazwisko ofiary zbrodni katyńskiej nie zostało przez Rosjan podane. Cóż to za śledztwo, jeśli ofiary są nieznane?- mówi profesor Ireneusz Kamiński, reprezentujący rodziny ofiar przed Trybunałem.

Profesor Ireneusz C. Kamiński pełnomocnik rodzin ofiar zbrodni katyńskiej<br/> przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka
Profesor Ireneusz C. Kamiński pełnomocnik rodzin ofiar zbrodni katyńskiej<br/> przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (PAP/Jakub Kamiński)

To może być przełomowy wyrok. Dziś Europejski Trybunał Praw Człowieka wyda wyrok w sprawie skargi katyńskiej. 17 sędziów ogłosi czy po 1998 roku władze rosyjskie rzetelnie prowadziły śledztwo w sprawie mordu na Polakach.

Zdaniem rodzin ofiar sposób jego prowadzenia naruszał Europejską Konwencję Praw Człowieka. Wyrok w sprawie zapadł 5 września. Trybunał potrzebował jednak czasu, żeby przygotować uzasadnienie - mówi profesor Ireneusz Kamiński - reprezentujący rodziny ofiar przed Trybunałem.

- _ Do Strasburga jadę spokojny, będę już zupełnie spokojny, gdy po 11 usłyszę sentencje wyroku. Chodzi o to, by pokazać na czym polega podstawowy brak rosyjskiego śledztwa: żadne nazwisko ofiary zbrodni katyńskiej nie zostało przez Rosjan podane. Cóż to za śledztwo, jeśli ofiary są nieznane? _ - zastanawia się profesor.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PROFESORA KAMIŃSKIEGO:

Jeżeli Trybunał uzna, że śledztwo było źle prowadzone, strona rosyjska będzie musiała je wznowić.

- _ Ten wyrok może mieć potężne konsekwencje. Życie wyroku zaczyna się po wyroku, gdy państwo przeciwko któremu zapadł wyrok stwierdzający naruszenie konwencji wprowadza w życie wynikające z niego postanowienia. Bo państwa muszą wykonać ten wyrok. Federacja Rosyjska będzie musiała należyte postępowanie przeprowadzić, co w tym przypadku oznacza wznowienie rosyjskiego śledztwa _ - mówi profesor Kamiński.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PROFESORA KAMIŃSKIEGO:

Profesor Kamiński podkreśla, że po rzetelnym postępowaniu w sprawie mordu katyńskiego możliwe będą rekompensaty dla rodzin ofiar.

- _ W Rosji istnieje od roku 90. ustawa o rehabilitacji ofiar prześladowań politycznych. Zatem mają Rosjanie prawo, które pozwoliłoby na rehabilitację. Jeśli ustalą, kto został zamordowany wiosną 1940 to należałoby zastosować również przepisy ustawy o rehabilitacji _- mówi profesor Kamiński.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PROFESORA KAMIŃSKIEGO:

W ubiegłym roku niższa instancja Trybunału niejednogłośnie orzekła, że Trybunał nie może oceniać rosyjskiego śledztwa. Równocześnie sędziowie stwierdzili, że Rosja naruszyła Europejską Konwencję. Traktowała bowiem krewnych ofiar zbrodni katyńskiej w sposób poniżający.

Rodziny ofiar odwołały się do Wielkiej Izby Trybunału. Ich zdaniem rosyjskie władze nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej zbrodni i nie uznały jej za ludobójstwo. Nie ustaliły także sprawców i nie wyciągnęły wobec nich konsekwencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro wyrok w sprawie zbrodni katyńskiej Wyrok Wielkiej Izby Trybunału - 17 sędziów, którzy orzekają tylko w najważniejszych dla europejskiego porządku prawnego sprawach - będzie ostateczny.
Rosja nie pomoże w sprawie _ małego Katynia _ Rosjanie odmówili pomocy w sprawach zbrodni komunistycznych prowadzonych przez pion śledczy IPN.
Ile jeszcze potrwa kontrowersyjne śledztwo? Ważne dowody nadal pozostają tajne w rosyjskich archiwach. Nie ma też mowy o rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej.
Rosjanie i Polacy razem uczcili pamięć ofiar Ponad 200 uczniów z Wielkopolski i Smoleńska w niedzielę wzięło udział w Marszu Pamięci w Katyniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)