Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Syrii. Baszar el-Asad zgłosił swą kandydaturę na prezydenta

0
Podziel się:

Składając swą kandydaturę, Asad odrzuca apele przeciwników o ustąpienie ze stanowiska - komentuje agencja Reutera.

Wybory w Syrii. Baszar el-Asad zgłosił swą kandydaturę na prezydenta
(Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/wikimedia commons)

Prezydent Syrii Baszar el-Asad złożył w Sądzie Konstytucyjnym swą oficjalną kandydaturę na urząd szefa państwa - poinformował przewodniczący parlamentu. Wybory prezydenckie odbędą się 3 czerwca; Asad ubiega się o trzecią z rzędu kadencję.

_ Ja, dr Baszar Hafiz el-Asad, pragnę złożyć własną nominację na stanowisko prezydenta republiki, w nadziei, że parlament ją zatwierdzi _ - głosi list przesłany przez Asada, który z wykształcenia jest lekarzem, do Sądu Konstytucyjnego. Kandydaci na urząd prezydenta muszą otrzymać poparcie 35 deputowanych do parlamentu.

Jak zaznacza agencja Reutera, Asad składając swą kandydaturę odrzuca apele przeciwników o ustąpienie ze stanowiska. Jest odejście miałoby być częścią politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii, który trwa od trzech lat i pochłonął 150 tys. ofiar.

W teorii są to pierwsze wybory prezydenckie w Syrii od ponad pół wieku. Zgodnie z konstytucją przyjętą w referendum w 2012 roku głową państwa jest prezydent o kadencji 7-letniej. Jest on wybierany w wyborach powszechnych; może sprawować ten urząd maksymalnie przez dwie kadencje.

Wcześniej w Syrii organizowano referenda prezydenckie, w których jedynym kandydatem był Baszar el-Asad, a wcześniej jego ojciec, Hafiz. Baszar el-Asad objął władzę w lipcu 2000 r., uzyskując w referendum prezydenckim 97,29 proc. głosów, a w 2007 r. - 97,62 proc. głosów.

17 marca syryjski parlament uchwalił nową ustawę wyborczą. Po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci dopuszcza ona udział kilku kandydatów w wyborach. Dotąd prócz Asada zgłosiło się sześciu pretendentów. Jednak, jak zauważa Reuters, nie oczekuje się, by ktokolwiek z rywali mógł zagrozić władzy rodziny Asadów, rządzącej Syrią od czterech dekad.

Warunki, jakie ustawa wyborcza stawia kandydatom, zamykają praktycznie drogę przedstawicielom opozycji. Pretendenci do stanowiska prezydenta muszą bowiem przez dziesięć lat poprzedzających głosowanie mieszkać na terenie Syrii i nie wolno im mieć drugiego obywatelstwa. Tymczasem ogromna większość przywódców opozycji to uchodźcy przebywający za granicą.

Czytaj więcej w Money.pl
Za miesiąc wybory prezydenckie w Syrii Najprawdopodobniej trzeci raz z rzędu na szefa państwa, na kolejnych siedem lat, wybrany zostanie Baszar el-Asad, przeciwko któremu od marca 2011 roku trwa wojna domowa.
"Miastu Hims grozi masakra" Syryjska opozycyjna Koalicja Narodowa bije na alarm.
Dżihadyści za ochronę chcą podatku w złocie Tylko za taką zapłatę islamscy bojownicy są w stanie zapewnić chrześcijanom z miasta Rakka bezpieczeństwo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)