Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe będą należały do bezpartyjnych kandydatów?

0
Podziel się:

Obywatele niezwiązani z partiami politycznymi powinni mieć swoich przedstawicieli we władzach regionalnych i lokalnych - przekonywali bezpartyjni prezydenci miast.

Wybory samorządowe będą należały do bezpartyjnych kandydatów?
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Obywatele niezwiązani z partiami politycznymi powinni mieć swoich przedstawicieli we władzach regionalnych i lokalnych - przekonywali konferencji prasowej w Warszawie bezpartyjni prezydenci miast. Zapowiedzieli start kandydatów bezpartyjnych w wyborach do rad i sejmików.

_ - W wyborach samorządowych wystartują w wielu regionach w Polsce nie tylko partie polityczne, ale także przedstawiciele mieszkańców, którzy nie czują się związani z partiami politycznymi _ - powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Zaznaczył, że według badań ponad 30 proc. wyborców poważnie rozważa głosowanie na komitety bezpartyjne.

Poza Grobelnym w konferencji wzięli udział: prezydent Lubina Robert Raczyński, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic oraz Mariusz Ambroziak z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.

Prezydenci podkreślali, że to samorządy województw decydują o wydawaniu środków unijnych na inwestycje służące mieszkańcom. _ My chcemy uniknąć tej sytuacji, w której politycy krajowi próbują ingerować w drobne inwestycje w samorządach lokalnych, bądź je bojkotując, bądź uniemożliwiając ich rozwój _ - powiedział prezydent Lubina. Zwrócił uwagę, że najbliższa kadencja samorządu jest ostatnią, gdy do wydania będzie duża pula środków unijnych.

Prezydent Szczecina podkreślił, że w sejmikach władzę sprawują partie polityczne, tymczasem podejmowane są w nich decyzje dotykające bezpośrednio ludzi: budowy drogi, kolei czy szkoły. _ Chcemy to zmienić, by samorząd był w rękach mieszkańców _ - zaznaczył.

Ambroziak z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej zwrócił uwagę, że obecnie na Mazowszu władzę sprawują PSL i PO oraz dwie partie w opozycji. _ Naszym celem jest przełamanie tej sytuacji, wprowadzenie przedstawicielstwa obywatelskiego _ - powiedział.

_ Idziemy do wyborów, bo chcemy zmieniać naszą małą ojczyznę. Nie chcemy bawić się w politykę, chcemy rozwiązywać problemy. Jako doświadczeni samorządowcy możemy wprowadzić swoich ludzi do sejmików, by mieć w nich bezpartyjną reprezentację _ - powiedział prezydent Nowej Soli. Dodał, że do wyborów z list bezpartyjnych będą startować kandydaci z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Lubuskiej Izby Rolników, reprezentacje lekarzy i przedsiębiorców.

Prezydent Rudy Śląskiej oceniła, że mieszkańcy Śląska to ludzie lubiący brać sprawy w swoje ręce. _ To różne grupy społeczne, stowarzyszenia, ale przede wszystkim też grupy zawodowe zwróciły się do prezydentów, żebyśmy pomogli w utworzeniu niezależnych, bezpartyjnych list, żebyśmy mieli wpływ również na politykę _ - powiedziała.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich radnych gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej w Money.pl
Kandydat na prezydenta Sopotu w koalicji z... _ - Chcemy, żeby Sopot dalej był obywatelski, mamy w mieście największą frekwencję wyborczą i najlepiej działający budżet obywatelski. _
Blogerzy i sportowcy wystartują w wyborach Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Wydatki na kampanię nie przekroczą 20 mln zł Samorządowa kampania wyborcza trwa od środy. Będzie się toczyła do ciszy wyborczej przed wyborami 16 listopada.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)