Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Współpraca wojskowa z Kanadą. Trwają rozmowy

0
Podziel się:

Przedstawiciele ministerstw obrony obu krajów rozmawiali na temat trudnej sytuacji na Ukrainie.

Współpraca wojskowa z Kanadą. Trwają rozmowy
(Bartosz Krupa/East News)

Dzisiaj odbyła się rozmowa telefoniczna ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z szefem obrony Kanady Robertem Nicholsonem - poinformował dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak. Rozmowa dotyczyła sytuacji na Ukrainie.

Jak poinformował kmdr Walczak, _ ministrowie omówili sytuację na Ukrainie oraz rozmawiali o zacieśnieniu dwustronnej polsko-kanadyjskiej współpracy wojskowej w ramach NATO _.

Od rana w Słowiańsku, w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy trwa operacja ukraińskich sił przeciwko prorosyjskim separatystom. W tej akcji zginęło dwóch ukraińskich wojskowych oraz jeden separatysta sprzeciwiający się władzom w Kijowie.

Słowiańsk jest bastionem prorosyjskich separatystów. W ich rękach od tygodnia znajduje się sześciu członków wojskowej misji obserwacyjnej OBWE, w tym Polak.

Rosja domaga się pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z operacją w Słowiańsku. Posiedzenie ma się odbyć w piątek - poinformowały źródła dyplomatyczne. Będzie to trzynaste spotkanie od początku kryzysu na Ukrainie. Żadne z poprzednich posiedzeń formalnych lub sesji konsultacyjnych nie doprowadziło do wspólnego stanowiska Rady Bezpieczeństwa w tej sprawie.

1 kwietnia NATO postanowiło zawiesić wszelką praktyczną współpracę cywilną i wojskową z Rosją oraz pogłębić współpracę z Ukrainą. Decyzja Sojuszu to konsekwencja kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję.

17 kwietnia w Genewie szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i UE podpisali porozumienie, w którym zobowiązali się do działań na rzecz deeskalacji ukraińskiego kryzysu. Dotychczas nie odnotowano jednak żadnych postępów.

Zdaniem USA Rosja nie tylko nie wywiązuje się z podjętych zobowiązań, ale wręcz nasila kryzys, angażując się w akty przemocy we wschodniej Ukrainie. Z kolei Moskwa oskarża tymczasowe władze Ukrainy o nierespektowanie genewskiego porozumienia, a USA o potajemne kierowanie wydarzeniami w tym kraju.

W reakcji na politykę Moskwy w kwestii Ukrainy w poniedziałek USA i UE rozszerzyły sankcje wobec Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Tarcza antyrakietowa. Nie trzeba przyspieszać Szef MON nie widzi potrzeby przyspieszania prac nad budową amerykańskiego systemu antyrakietowego w Polsce.
Polska się zbroi. MON przyspiesza zakupy Za kilka tygodni ma rozpocząć się postępowanie na pozyskanie do 2016 r. mniejszych taktycznych dronów rozpoznawczych.
Amerykańskie wojska lądowe w Polsce Nieoficjalnie mówi się o kompanii liczącej stu kilkudziesięciu żołnierzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)