Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Współpraca Rosji z Polską. PiS chce obszernych wyjaśnień

0
Podziel się:

Te "bezpodstawne insynuacje" mogą negatywnie rzutować na wizerunek Polski i jej sił zbrojnych za granicą.

Współpraca Rosji z Polską. PiS chce obszernych wyjaśnień
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie PiS zarzucili szefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego Januszowi Noskowi ukrywanie szczegółów współpracy SKW i FSB. Złożyli do premiera Donalda Tuska wniosek o jego odwołanie. W tej samej sprawie złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przez Noska przestępstwa. To bezpodstawne insynuacje - odpowiada SKW.

Wnioski posłów PiS wiążą się z faktem, że prezydent Rosji Władimir Putin polecił Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB) zawarcie porozumienia o współpracy z polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

Na konferencji prasowej poseł PiS Antoni Macierewicz mówił, że wniosek o odwołanie Noska i zawiadomienie o popełnieniu przez niego przestępstwa skierowane do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, mają związek _ z podejrzeniem prowadzenia długofalowej i nieujawnionej współpracy ze służbą rosyjską _.

Według dyrektora gabinetu szefa SKW płk. Krzysztofa Duszy zarzuty PiS to _ bezpodstawne insynuacje _, które mogą negatywnie rzutować na wizerunek Polski i jej sił zbrojnych za granicą.

Macierewicz mówił też, że _ większość speckomisji z PO odmówiła zanalizowania tej sytuacji i przedstawienia tej sytuacji Sejmowi _.

Podobnie było - stwierdził poseł PiS - ze sprawą współdziałania i kontrolowania przez wywiad rosyjski procesu remontu Tu-154M przed katastrofą smoleńską w 2010 roku. _ To jest sytuacja, która jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa _ - powiedział Macierewicz.

W jego ocenie fakt, że prezydent Putin nakazał FSB podjęcie współpracy z SKW może sugerować, że _ mamy do czynienia z przejęciem nadzoru i opieki nad polskimi służbami specjalnymi, w szczególności nad SKW _.

_ Jeżeli Sejm okazuje się być niewydajny, nadzór cywilny nad służbami specjalnymi nie może być realizowany, składamy wniosek do Prokuratura Generalnego o podjęcie działań wobec SKW, w szczególności wobec gen. Noska. Ich działania są zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa _ - powiedział Macierewicz.

Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) także jest zdania, że nie jest przypadkiem, że Putin wydał dekret o współpracy SKW i FSB. Według niego SKW regularnie współpracowała ze służbami rosyjskimi, a _ wszystko co robi gen. Nosek prowadzi do tego, by ochronić służby rosyjskie _.

Opioła chciał, by sprawą porozumienia FSB o SKW sejmowa speckomisja zajęła się na posiedzeniu w miniony czwartek. Ostatecznie jednak komisja zajmie się tą kwestią w przyszłym tygodniu, we wtorek; na posiedzenie zostaną zaproszone wszystkie służby specjalne z wyjątkiem CBA.

Według Opioły komisja nie dyskutowała o tym w czwartek, bo _ koalicja przestraszyła się, że nie można takich rzeczy robić i chcą być lepiej przygotowani _. Z kolei posłanka PO, wiceszefowa komisji Elżbieta Radziszewska powiedziała, że ani ona, ani przedstawiciele MON nie zostali powiadomieni o tym, że taki temat będzie tego dnia poruszany. Podkreśliła, że _ temat jest nowy, wynikający z oświadczenia strony rosyjskiej, z naszego punktu widzenia ważny _. _ Ta sprawa wymaga pilnego wyjaśnienia _ - podkreśliła.

Opioła powiedział w piątek, że na wtorkowym posiedzeniu speckomisji posłowie PiS będą żądać informacji ze strony m.in. ministrów obrony i spraw zagranicznych oraz wszystkich służb, _ jakie będą efekty tego rodzaju dekretu _ prezydenta Rosji. _ Ten dekret sieje ogromne spustoszenie w polskich służbach _ - ocenił poseł PiS.

W czwartek sejmowa speckomisja kontynuowała dyskusję nad wprowadzeniem do porządku dziennego tematu dotyczącego nadzoru SKW i SWW w latach 2009-2010 nad bezpieczeństwem samolotu Tu-154M nr 101, czyli maszyny, która rozbiła się pod Smoleńskiem, a wcześniej przeszła remont w Rosji.

W opublikowanym 10 kwietnia 2013 r. raporcie o stanie badań parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, kierowanego przez Antoniego Macierewicza, napisano, że doszło do niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za przetargi na remont samolotów Tu-154M i ich silników oraz za zapewnienie bezpieczeństwa przetargów i remontów. W tym kontekście wymieniono m.in. ówczesnych szefów SKW i ABW. Nie wiadomo, kiedy temat samolotu Tu-154M nr 101 zostanie omówiony przez speckomisję.

Dyrektor gabinetu szefa SKW, pytany o zarzuty podnoszone przez PiS, podkreślił, że wszelkie działania Służby realizowane są tylko i wyłącznie zgodnie z prawem i w jego granicach oraz mają na celu realizację zadań określonych w ustawie o SKW i SWW. _ Możliwość podejmowania przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego współpracy z podmiotami zagranicznymi, w tym ze służbami specjalnymi innych państw, wynika z tej ustawy _ - przypomniał płk Dusza.

_ SKW stanowczo stwierdza, iż wyrażone opinie posłów PiS że mamy do czynienia z przejęciem nadzoru i opieki nad polskimi służbami specjalnymi, w szczególności nad SKW oraz że wszystko co robi gen. Nosek prowadzi do tego, by ochronić służby rosyjskie są bezpodstawnymi insynuacjami, których upublicznianie dyskredytuje w oczach krajowych i zagranicznych podmiotów SKW jako wiarygodnego partnera do współdziałania w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Może również negatywnie rzutować na wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej i jej sił zbrojnych za granicą _ - podkreślił płk Dusza.

Na konferencji prasowej PiS poseł Tomasz Kaczmarek zaapelował do ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, aby w trybie niezwłocznym odwołał komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego. Ma to związek z doniesieniami medialnymi na temat byłego już szefa komendy wojewódzkiej policji w Opolu nadinsp. Leszka Marca.

Do dymisji Marca doszło po publikacji gazety _ Nowa Trybuna Opolska _, która ujawniła nagranie rozmowy Marca z wysoko postawioną oficer policji; _ w rozmowie pełnej zażyłości mieszają się wątki służbowe i obyczajowe _.

Czytaj więcej w Money.pl
Niezwykła propozycja Rosji. Chodzi o wywiad Władymir Putin polecił Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, by zawarła porozumienie o współpracy w sferze kontrwywiadu wojskowego z Polską.
Rosja daje zarobić nam setki milionów złotych Umowa, podpisana w grudniu 2011 r. w Moskwie przez szefów MSZ Polski Radosława Sikorskiego i Rosji Siergieja Ławrowa, weszła w życie 27 lipca 2012 roku.
Polska ma wpłynąć na Rosję. Tak chce UE Konflikt wewnętrzny w Syrii, napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim i strategiczne sprawy związane z bezpieczeństwem w Europie będą przedmiotem rozmów na szczycie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)