Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wotum nieufności wobec rządu: Propozycjami zmian w regulaminie Sejmu zajmie się Konwent Seniorów

0
Podziel się:

PiS domaga się, aby w zaplanowanej debacie nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska wziął udział prof. Gliński.

Wotum nieufności wobec rządu: Propozycjami zmian w regulaminie Sejmu zajmie się Konwent Seniorów
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Propozycje zmian regulaminu Sejmu złożyły w piątek SLD i PiS. Prawo i Sprawiedliwość domaga się, aby w zaplanowanej na 9 lipca debacie nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński mógł wystąpić z mównicy sejmowej. SLD chce zmiany regulaminu, bo rozważa własny wniosek o odwołanie rządu.

Marszałek Kopacz podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że rolą każdego marszałka Sejmu jest stać na straży prawa. _ - To gwarantuje, że w miejscu, w którym się tworzy prawo, nie jest ono łamane _ - dodała. Zwróciła przy tym uwagę, że czym innym jest opisane w art. 115 regulaminu Sejmu konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, a czym innym wotum zaufania, o którym mówi art. 117 sejmowego regulaminu.

_ - Wtedy, kiedy jest wotum zaufania, premier zabiera głos, ale my nie dajemy wotum zaufania dla prof. Piotra Glińskiego _ - mówiła Kopacz.

Marszałek zwróciła ponadto uwagę, że opozycja, która postuluje obecnie zmiany w regulaminie Sejmu, mogła zaproponować je wcześniej, po tym jak Sejm w ubiegłym roku rozpatrywał poprzedni wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności.

_ - Czy ta zmiana w regulaminie nie dotyczy tylko i wyłącznie tej jednostkowej rzeczy, którą trzeba natychmiast poprawiać, bo takie jest zapotrzebowanie ze strony opozycji? Skoro było takie zapotrzebowanie opozycji, to mieliśmy rok od tamtej historii, w której pan prof. Piotr Gliński wystąpił z tabletu _ - powiedziała marszałek.

Zapowiedziała jednak konsultacje z klubami parlamentarnymi oraz zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów w sprawie proponowanych przez opozycję zmian w regulaminie Sejmu. _ - Zwołam Konwent, który wysłucha przede wszystkim wnioskodawców, a potem wspólnie podejmiemy decyzję, czy jest potrzeba dzisiaj pilnego procedowania _ - zaznaczyła Kopacz. Oceniła przy tym, że regułą przy tworzeniu prawa powinna być rozwaga.

Marszałek Sejmu była również pytana o list szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, który zaapelował do niej, by zaprosiła Glińskiego na przyszłotygodniowe posiedzenie Sejmu oraz udzieliła mu głosu. _ - Stoję tylko i wyłącznie na straży obowiązującego prawa. To jest zapisane w konstytucji, w art. 7 - zasada legalizmu, która nakazuje marszałkowi postępowanie tylko i wyłącznie zgodnie z obowiązującym prawem _.

Jak dodała, nie może dowolnie interpretować przepisów. _ - Nikt by tego nie chciał, bo ja za chwilę mogłabym sobie kogoś innego zaprosić, bo bym tak uważała _ - zaznaczyła Kopacz.

W najbliższą środę Sejm ma rozpatrzyć wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Kandydatem na premiera jest socjolog, prof. Piotr Gliński. Prawo i Sprawiedliwość chce, by mógł on zabrać głos w debacie na wnioskiem. Kopacz podkreślała jednak, że takiej możliwości nie przewiduje Regulamin Sejmu.

PiS także w 2013 roku zgłosiło wniosek o konstruktywne wotum nieufności z Glińskim jako kandydatem na premiera; został on odrzucony przez posłów. Wcześniej podczas debaty w Sejmie nad tym wnioskiem szef PiS Jarosław Kaczyński uruchomił tablet, z którego odtworzony został fragment wystąpienia programowego Glińskiego wygłoszonego w jednej z sal sejmowych - na dwie godziny przed sejmową debatą.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy wniosek o wotum nieufności dla rządu - _ Będzie drugą szansą dla posłów, aby odcięli się od niewyjaśnionych spraw _ - mówią politycy PiS.
PiS złożył wniosek o wotum nieufności Mariusz Błaszczak zapowiedział, że PiS ma też propozycje dalszych działań, które mają na celu uzdrowienie sytuacji.
SLD będzie miało swój wniosek o wotum? SLD zgłosił w piątek projekt zmian w regulaminie Sejmu - mają one umożliwić kandydatowi na premiera zabranie głosu podczas debaty nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. SLD chce takiej zmiany, bo rozważa własny wniosek o odwołanie rządu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)