Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wotum nieufności dla Bartłomieja Sienkiewicza. Kto poprze wniosek PiS?

0
Podziel się:

Posłowie ścierali się oceniając Bartłomieja Sienkiewicza. Jakie wnioski?

Wotum nieufności dla Bartłomieja Sienkiewicza. Kto poprze wniosek PiS?
(PAP/Jacek Turczyk)

Sejm rozpatrzył wniosek PiS o wotum nieufności wobec szefa MSW. Przebieg debaty był od początku do przewidzenia: opozycja atakowała ministra Bartłomieja Sienkiewicza, a koalicja dzielnie broniła szefa resortu spraw wewnętrznych. Głosowanie nad odwołaniem ministra w piątek.

Aktualizacja 18:47

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych jest skutkiem opublikowania w połowie czerwca przez _ Wprost _ nagrań rozmów m.in. Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. W nagraniu z lipca 2013 r. słychać jak obaj rozmawiają o hipotetycznym wsparciu budżetu państwa przez NBP na kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz noweli ustawy o banku centralnym.

Akceptowanie łamania prawa, zamieszanie w podsłuchy i polityczne umowy z Narodowym Bankiem Polskim - to główne zarzuty przedstawione przez Mariusza Błaszczaka z PiS podczas debaty nad wotum nieufności dla szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Głosowanie nad odwołaniem ministra Bartłomieja Sienkiewicza w piątek. Już dzisiaj wiadomo, że opozycja przegra to głosowanie. Platforma i PSL zagłosują przeciwko odwołaniu ministra spraw wewnętrznych. Wczoraj wprowadzono w PSL dyscyplinę w tej sprawie.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Szef klubu PiS podkreślał, że wyjaśnienie afery podsłuchowej nie może odbyć się z udziałem ministra Sienkiewicza. Szef MSW pozwolił na to, by kelnerzy go podsłuchiwali - mówił Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak zarzucał również wystawność kolacji Sienkiewicza z Belką. - Panowie jedli kawior i ośmiorniczki za 1500 złotych, tydzień temu w Gołdapi jeden mężczyzna powiedział mi, że tyle wynosi miesięczny budżet jego rodziny - mówił poseł PiS. W swoim wystąpieniu poruszył również kwestię rzekomego dotowania prywatnych linii lotniczych. O tym procederze na nagraniach _ Wprost _ miał mówić Bartłomiej Sienkiewicz.

- _ Kryzys państwa, pełzający zamach stanu _ - tak z kolei oceniał rozmowę szefa MSW i prezesa banku centralnego Adam Hofman z PiS.

_ - Oceniając sytuację musimy pamiętać o faktach; nagranie rozmowy szefa MSW było przestępstwem, częścią zorganizowanego procederu _ - mówił z kolei Marek Wójcik przedstawiając stanowisko PO.

_ - Autorzy wniosku nie czekali na wyjaśnienia nagranych polityków, nie czekali na informację premiera, nie czekali na działania prokuratury ani nawet na opublikowanie całości nielegalnie nagranej rozmowy. Nie zapoznali się również z jawnym procesem konsultacji społecznych ustawy, o której rozmawiali nagrani politycy _ - powiedział Wójcik. Zaznaczył, że po przeprowadzeniu analizy treści nagranej rozmowy prokuratura nie przedstawiła zarzutów Sienkiewiczowi, który w śledztwie ma status pokrzywdzonego.

_ - Natomiast to, co słusznie musi oburzać opinię publiczną, to język, jakim się posługiwali nagrani _ - mówił Wójcik. Dodał, że również politycy PO są zniesmaczeni i oburzeni tym językiem. _ Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy Sejmem, a nie Radą Języka Polskiego _ - dodał. Ocenił też, że PiS uzasadniając swój wniosek przedstawia _ zupełnie nieprawdziwą diagnozę tego, co się dzieje w MSW i polskich służbach _.

Wczoraj wniosek o odwołanie szefa MSW negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja spraw wewnętrznych. Również we wtorek klub PSL, który miał wątpliwości ws. Sienkiewicza zdecydował, że zagłosuje przeciwko wnioskowi PiS o odwołaniu szefa MSW. W klubie ma obowiązywać dyscyplina. Po deklaracji PSL z arytmetyki sejmowej wynika, że żaden z wniosków nie ma szans w głosowaniu.

Premier ogłosił nominację Sienkiewicza na stanowisko szefa MSW 20 lutego 2013 r. Na czele resortu stanął on 25 lutego, zastępując Jacka Cichockiego, który został szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kilka dni potem, na mocy rozporządzenia, premier przekazał nowemu szefowi MSW koordynację i nadzór nad pięcioma służbami specjalnymi: ABW, AW, SKW, SWW i CBA.

Po opublikowaniu rozmowy Sienkiewicza z szefem NBP premier mówił, że nie widzi podstaw do dymisji Sienkiewicza, bo nie było tu złamania prawa. Tusk podkreślił, że nie wysyłał Sienkiewicza na rozmowę z Belką, a spotkanie odbyło się z inicjatywy prezesa NBP.

Aby odwołać ministra, potrzeba większości głosów ustawowej liczby posłów, czyli 231. Koalicja PO-PSL ma łącznie 234 posłów. Ostatnie głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Donalda Tuska pokazało, że koalicja może liczyć nawet na 237 głosów.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL żąda zmian w rządzie. Sienkiewicz odejdzie? W tym tygodniu Sejm ma zdecydować o losach ministra Sienkiewicza a także rozpatrzyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.
Hofman: Wyborcy zmienią patologiczny układ Głosowanie nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności odbędzie się na pierwszym posiedzeniu Sejmu w lipcu.
_ Mamy kryzys rządzącej formacji, nie państwa _ SLD domaga się dymisji _ skompromitowanych ministrów _.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)