Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojskowa prokuratura bada sprawę domniemanej inwigilacji posła PiS

0
Podziel się:

Jak powiedział dziś wojskowy prokurator okręgowy płk Ireneusz Szeląg, zawiadomienie w tej sprawie skierował do prokuratora generalnego Tomasz Kaczmarek.

Wojskowa prokuratura bada sprawę domniemanej inwigilacji posła PiS
(EastNews)

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. domniemanej inwigilacji przez kontrwywiad wojskowy posła PiS Tomasza Kaczmarka. Realizujemy swe zadania zgodnie z prawem - zapewnia SKW. Zdaniem szefa MON prokuratura to właściwe miejsce, by wyjaśnić sprawę.

Jak powiedział dziś wojskowy prokurator okręgowy płk Ireneusz Szeląg, zawiadomienie w tej sprawie skierował do prokuratora generalnego Tomasz Kaczmarek. _ - Ponieważ dotyczy ono spraw będących w naszych kompetencjach, materiały zostały nam przekazane i zdecydowaliśmy o wszczęciu śledztwa _ - dodał.

Poinformował, że zawiadomienie jest obszerne; inwigilacja miała dotyczyć zarówno posła, jak i jego asystenta. _ - W toku postępowania sprawdzającego pan Kaczmarek został przesłuchany w charakterze świadka. Prokurator uznał, że przekazanych informacji nie da się zweryfikować inaczej niż w trakcie śledztwa _ - wyjaśnił prokurator.

Szeląg nie chciał ujawniać szczegółów sprawy, poinformował jednak, że śledztwo dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień, stworzenia fałszywych dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i zmuszania do składania fałszywych wyjaśnień. Jak dodał, z zawiadomienia wynika też, że - według posła PiS - w tym celu został stworzony związek przestępczy. Doniesienie do prokuratury dotyczy konkretnych osób. Szeląg podkreślił jednak, że śledztwo prowadzone jest w sprawie i jak dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Z wszczęcia śledztwa zadowolona jest Służba Kontrwywiadu Wojskowego. _ - SKW jest przekonana, że ustalenia śledztwa pozwolą na jednoznaczne wyjaśnienie nieprawdziwych i godzących w dobre imię Służby insynuacji _ - napisano w oświadczeniu. Podkreślono w nim także, że kontrwywiad _ swoje ustawowe zadania realizuje tylko i wyłącznie zgodnie z obowiązującym prawem i w jego granicach _.

Minister obrony Tomasz Siemoniak wyraził przekonanie, że prokuratura wyjaśni sprawę. Podkreślił gotowość SKW do współpracy z sejmową speckomisją. _ - Sądzę, że sprawa znalazła się we właściwym miejscu, czyli w prokuraturze, która podjęła działania i niech prokuratura te sprawę wyjaśni _ - powiedział.

_ - Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego zapewnił mnie kilka dni temu, że SKW działa w zgodzie z prawem, że nie miały miejsca fakty, które by mogły uprawdopodabniać tezy stawiane w tej sprawie _ - dodał Siemoniak. Pytany o zgłoszony przez PiS pomysł zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, minister za _ absolutnie właściwą formułę _ uznał gotowość szefa SKW, by stanąć przed speckomisją. _ - Szef SKW jest do dyspozycji sejmowej komisji do spraw służb specjalnych i myślę, że to właściwe drogi by tę sprawę do końca wyjaśnić _ - powiedział.

Z wszczęcia śledztwa zadowolony jest - jak powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak - minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. _ - Minister uważa doniesienia o inwigilacji posła za bezzasadne i chce, by szef SKW na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych przedstawił informacje w tej sprawie, w trybie niejawnym _ - dodała.

Według środowej _ Rzeczpospolitej _ śledztwo prowadzone przez wojskową prokuraturę dotyczy przekroczenia uprawnień przez szefa SKW i dyrektora Biura Ochrony i Bezpieczeństwa Wewnętrznego SKW oraz podległych im funkcjonariuszy i żołnierzy. Jak pisze gazeta, do inwigilacji miało dojść m.in. poprzez uzyskanie na podstawie sfałszowanych dokumentów zgody wojskowego sądu okręgowego na zastosowanie _ kontroli operacyjnej _. Dodatkowo - zaznacza _ Rz _ - śledczy sprawdzają, czy kierownictwo SKW i podlegli im funkcjonariusze zmuszali żołnierzy wrocławskiej ekspozytury SKW do pozyskania i przekazania informacji o życiu prywatnym i zawodowym parlamentarzysty.

Czytaj więcej w Money.pl
Czesi dementują: Zatruty alkohol nie był z... Metanol wykryto w kilku sfałszowanych markach. Zatrzymano 23 osoby. Czeska policja nie zamierza informować o postępach śledztwa.
Co dalej ze śledztwem ws. Szymka z Cieszyna? Katowicka prokuratura apelacyjna przedłużyła do końca roku śledztwo dotyczące zabójstwa Szymka z Będzina, którego ciało znaleziono w 2010 roku w Cieszynie.
Sprawa Amber Gold dzień po dniu Spółka jest w stanie likwidacji, prezes usłyszał zarzut oszustwa znacznej wartości, dziś sąd ma zdecydować o areszcie dla niego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)