Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się bronić

2014-04-05 11:00

Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się bronić

Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się bronić
[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Dzisiaj widać wyraźnie, że NATO będzie naprawdę broniło wszystkich swoich uczestników, szczególnie państw granicznych, takich jak Polska - twierdzi premier.
Aktualizacja 11:47

Donald Tusk w TVN stwierdził, że byłby szczęśliwy, gdyby w Polsce stacjonowały dwie brygady wojsk NATO. - Ja nie mam takich militarystycznych skłonności. Nie będę liczył żołnierzy, brygad, pułków, nie. Zostawiam to ministrowi obrony narodowej i głównodowodzącym NATO - oświadczył.

- Natomiast proszę być spokojnym - to wzmocnienie obecności NATO, także militarne, stało się faktem i będzie widoczne w najbliższych dniach i tygodniach. Teraz dyskusja na ten temat dotyczy raczej skali, tempa tego procesu i pewnych technicznych sposobów wzmocnienia obronności Polski - dodawał.

- Warto pamiętać, w oparciu o naszą historię, ale również wydarzenia ostatnich miesięcy, dotyczące Ukrainy, że bezpieczni są ci, który mają realną możliwość bronienia się, a nie ci, którzy mają coś zapisane w papierach, w traktatach i umowach - podsumował.

I chociaż premier uspokajał, że nie sądzi, abyśmy w jakimś przewidywalnym czasie doświadczyli czegoś tak dramatycznego, jak wojna w pobliżu naszych granic, to dodawał, że napięcie w tej części świata jest większe niż kiedykolwiek w ostatnich 15-20 latach, od czasu puczu Janajewa.

Dlatego nie ma co udawać, że nic się nie dzieje, bo dzieją się rzeczy rzeczywiście dramatyczne. Ale jeśli pytacie mnie o intuicję, czy jest bezpośrednie zagrożenie wojną w tej chwili - uważam, że nie, ale ono może pojawić się w każdej chwili - zaznaczył.

Pytany czy na podstawie informacji, które otrzymuje uważa, że Rosjanie wejdą na wschodnią Ukrainę, odpowiedział: Wiemy jedno z całą pewnością, że w sensie logistycznym, technicznym, militarnym Rosja do takiego działania jest gotowa.

Czy takie decyzje polityczne zapadły? Na razie nic na to nie wskazuje, natomiast doświadczenie z ostatnich tygodni, czyli działania na Krymie pokazują, że przywódcy Rosji potrafią zaskoczyć w sensie negatywnym i ten scenariusz wcale nie musi być tak spokojny czy bezpieczny, jak by to niektórzy chcieli widzieć w Europie - wskazał.

Zauważył, że nikt normalny nie chce konfliktu zbrojnego i dlatego problem ten jest wypierany z całej siły. Natomiast - podkreślił premier - on jako premier polskiego rządu niestety musi pracować nad bardzo różnymi scenariuszami. Zawsze, a w tym szczególnie skomplikowanym czasie, te czarne scenariusze musimy rozpatrywać bardziej serio niż wcześniej - konkludował.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO: Rosja pogwałciła zobowiązania. Wojskowy przedstawiciel Moskwy odwołany
Władze wojskowe Sojuszu mają zaproponować dodatkowe działania służące wzmocnieniu zdolności odstraszania.
PO wyśle list do premiera. Chodzi o język...
Politycy podkreślają, że gdyby mowa ta ustawowo została uznana za język regionalny, otworzyłoby to drogę do uzyskania dla niej wsparcia finansowego.
Bazy NATO w Polsce - kosztowne i długotrwałe
Wczoraj NATO zdecydowało o wzmocnieniu swojej obecności w krajach Środkowo - Wschodniej Europy. Nie znamy jednak jeszcze szczegółów tego projektu.

(DZ), (PAP)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-04-10 12:29:05 89.75.185.* | Historia 666
Re: Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się... [0]
Jak on się boi Polaków, bardziej niż jego ciocia na pewnym liniowcu w 1945 bała Krasnoj Armii. Zawsze tak jest jak się ma za dużo na sumieniu.
2014-04-05 22:42:55 81.190.62.* | .tak,tak ...
Re: Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się... [0]

Dzisiaj widać wyraźnie, że NATO będzie naprawdę broniło wszystkich swoich uczestników, szczególnie państw granicznych, takich jak Polska - twierdzi premier.

Premier może twierdzić .Natomiast nowo wybrany z Norwegii decydent NATO wyraźnie stwierdził,p.premierze,że Polska musi się sam bronić,NATO może ewentualnie pomóc ...
2014-04-05 16:04:51 89.77.244.* | szwejk z budziejowic
Re: Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się... [0]
....ano powiem wam tak...Lech lubił markowe wina ,a donek jabole z siarką....o silnej niezależnej Polsce i zagrożeniach ze strony sowietów Lech mówił często....i był wyśmiewany przez obszczymurów...
2014-04-05 15:57:29 89.77.244.* | ot to5
Re: Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się... [0]
...pinokio powtarza to co mówił Lech Kaczyński 6 lat temu...i był obśmiewany przez PO i ich zwolenników-a wróg za miedzą....
2014-04-05 14:20:50 85.14.115.* | ministrateg
DO STRATEGÓW SLD= [0]
Dziś SLD mąci bo to rząd Millera, doprowadził do podpisania układu stowarzyszeniowego z NATO na upokarzających i poniżających nasz naród warunkach, a potem kłócił się z prezydentem kto pierwszy będzie wciągał flagę na maszt. W wyniku tego porozumienia Polska została praktycznie rozbrojona. Pozostały dwie dywizje nad Odrą i jedna przy Obwodzie Kaliningradzkim, poza tym mamy trochę wojska w centrum kraju i to jest wszystko. Nasza wschodnia granica na całej długości jest odkryta, nie ma tam żadnej poważnej jednostki wojskowej. Obce wojska ze wschodu mogą bez żadnych przeszkód przejść w marszu bojowym aż do Odry, dopiero tam będziemy bronili ale to już ziemi niemieckiej. Cwaniacy z NATO stworzyli sobie a szczególnie Niemcom komfortową sytuację, strefę buforową ziemi niczyjej kosztem naszego kraju. Na szybką pomoc zachodu w przypadku ataku rosyjskiego nie ma co liczyć , pomoc państw europejskich byłaby spóźniona , jeżeli w ogóle by była a liczące się siły lądowe z USA nigdy by do Europy nie dotarły. Rosjanie posiadają flotę wyspecjalizowanych okrętów podwodnych typu Kursk, operujących na wodach Atlantyku i skutecznie zablokują takie transporty. W przypadku niespodziewanej wojny Europa zostanie z tym co ma i żadne poważne transporty broni ciężkiej do nas z USA nie dotrą.W ich terminologii oznacza to przecięcie NATO na dwie części, przez rozdzielenie sił europejskich od USA. Dlatego trzeba wrócić do koncepcji amerykańskich jednostek podwójnego bazowania w Europie i to w sile przynajmniej dwóch korpusów armijnych, wtedy część powinna stacjonować w Niemczech a część , przynajmniej jeden KA w Polsce. Możliwości amerykańskiego wsparcia przez lotniskowe zespoły uderzeniowe także są praktycznie żadne, bo to jest flota na wielkie oceany i żaden amerykański lotniskowiec np. na Bałtyk nie wpłynie. Pozostaje wsparcie lotnictwa lądowego i broń rakietowa ale to za mało żeby wygrać wojnę. Widać jasno jak na dłoni ,że po ostatnim amerykańsko-rosyjskim resecie Europa pozostała osamotniona i praktycznie bezradna wobec narastającej i ostatnio ochoczo demonstrowanej potęgi Federacji Rosyjskiej. Polska musi w takich okolicznościach zmienić dyslokację jednostek lądowych na kierunek przewidywanego zagrożenia i znacznie zwiększyć ich ilość a także wprowadzić powszechny obowiązek obrony i przygotowywać rezerwy do rozwinięcia mobilizacyjnego, poważnych sił lądowych. Na miłosierdzie Rosjan nie ma co liczyć , na to że ten kraj się zdemokratyzuje raczej też nie. Z dużym prawdopodobieństwem trzeba zakładać, że na fali rozbudzanego coraz bardziej rosyjskiego nacjonalizmu kraj ten będzie zmierzał w kierunku faszyzmu. Powiedzmy jasno jako państwo jesteśmy wciśnięci pomiędzy dwie potęgi, Niemcy i Rosję, jedno z nich faszystowskie już kiedyś było a drugie prostą drogą do faszyzmu zmierza. NATO jest sojuszem wielkim i nie przyjmujcie pojawiających się małych nacjonalistycznych państewek, bo one nam i tak nie zagrażają a mogą doprowadzić niepotrzebnie do konfliktu światowego. Wątpię żeby Europa umierała za Gruzję, skoro nie chce umierać za Polskę. Stratedzy z SLD siedźcie cicho bo to wasze rządy doprowadziły nasz kraj do takiego fatalnego położenia militarnego.
2014-04-05 13:07:56 194.33.72.* | kaka87
Re: Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się... [1]
Jeszcze niedawno mówiliście, że niepotrzebna nam duża armia bo obecnie są inne realia prowadzenia wojny. Teraz żeeeebracieeeee o 2 bataliony. Kto zapłaci za obcego żołnierza? Przypominam, że z Kraju wypędziliście ekonomicznie kilka milionów mlodych Polaków...
2014-04-05 14:45:26 77.254.162.* | Lysy 25
Tusk woli żywić armię cudzą niż własną.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-04-05 12:43:34 89.77.244.* | gebelsik
Re: Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się... [1]
...dlatego tramkarz wraz z popaprańcami zlikwidował prawie całą Polską armię i przemysł zbrojeniowy.... jak można tak łgać ???
2014-04-05 14:08:38 31.175.17.* | maxior-55
tylko taki łgarz trampkarz może opowiadać takie brednie,,całe szczęscie wybory już blisko,,,
2014-04-05 12:08:53 31.6.146.* | Sdziadek666
Re: Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się... [0]
W w razie jakiego kolwiek ataku na Polskie tak samo sie zwruci do NATO o pomoc jak o pomoc w wyjasnieniu prawdy smolenskiej COS niecos miedzy wierszami mozna bulo zauwazyc w tej spraie w w wypowiedzi vice szefa NATO
2014-04-05 12:06:22 77.255.221.* | bettina
Re: Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, którzy mogą się... [0]
To spowoduje tyle, że Topole zostaną wycelowane w Polskę a w przypadku autentycznej wojny na naszym terenie zostaną zgliszcza i zapanuje miły postapokaliptyczny klimat jak w Falloutach czy Mad Maxach.
Pan premier myśli kategoriami z lat 80' ubiegłego wieku, co świadczy o nieogarnięciu wspołczesności i zapuszczeniu intelektualnym.
2014-04-05 11:14:16 89.229.18.* | humer
Re: Wojska NATO w Polsce. Donald Tusk: bezpieczni są ci, który mają... [3]
"Warto pamiętać, w oparciu o naszą historię, ale również wydarzenia ostatnich miesięcy, dotyczące Ukrainy, że bezpieczni są ci, który mają realną możliwość bronienia się, a nie ci, którzy mają coś zapisane w papierach, w traktatach i umowach - podsumował" Logiczne. Tylko dlaczego jakiś cymbał rozwalił nam armie i przemysł zbrojeniowy, zlikwidował flotę? Gdzie w tym czasie był Jego Wysokość Pan Premier i Pą Prezydą? Ile lat trzeba, żeby ci geniusze osiągnęli poziom El Kaczyńskiego?
2014-04-05 22:56:28 81.190.62.* | pytek.

zlikwidował flotę?

Jaką flotę ?
Kutry torpedowe z lat 70-tych? Łódź podwodną i "krążownik" z darów ? Wysłużone trałowce?
-Jeszcze "Gawron" został do ukończenia.
2014-04-05 14:05:00 31.175.17.* | maxior-55
oni już są poniżej el kaczyńskiego,,