Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii nie zostania zahamowana? Szturm na rebeliantów

0
Podziel się:

W przeddzień rozejmu, armia szturmuje tereny zajęte przez powstańców.

Wojna w Syrii nie zostania zahamowana? Szturm na rebeliantów
(PAP/EPA)

W przededniu wejścia w życie zawieszenia broni pomiędzy syryjską armią powstańczą a siłami wojskowymi nadal trwają walki. Oddziały rządowe wzmogły działania zwłaszcza w centralnej prowincji Hama. 80 osób, w tym 52 cywilów zginęło w Syrii, gdy siły rządowe próbowały zająć miasto Latamna - podaje agencja AFP powołując się na opozycjonistów.

Na zdjęciu masowy grób w Taftnaz w Syrii.

Wcześniej AP poinformowała, przytaczając te same źródła, o zabiciu 43 cywilów w ofensywie wojsk rządowych. W tym rejonie od dwóch dni toczą się zacięte walki między siłami rządowymi a dezerterami z armii, którzy dołączyli do opozycji przeciw prezydentowi Baszarowi al-Asadowi.

Obserwatorium podało również, że trzy osoby, w tym kobieta i dziecko, zginęły w trakcie ostrzału w prowincji Hims.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała w czwartek do władz Syrii, by wstrzymały operacje militarne najpóźniej do 10 kwietnia, jak się zobowiązały, i do opozycji - o zrobienie tego samego w ciągu 48 godzin od spełnienia przez władze swych zobowiązań.

10 kwietnia to wyznaczony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ termin wycofania wojsk rządowych z większych skupisk ludności. Gdy termin ten się zbliża, armia atakuje ze wzmożoną zaciętością miasta i dzielnice uznane przez rząd za ośrodki opozycji.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z SYRII (Al Jazeera, ang):

Według danych ONZ od początku powstania przeciwko reżimowi Asada, trwającego ponad rok, w Syrii zginęło 9 tys. cywilów. Rząd twierdzi, że z rąk _ terrorystów _ zginęły 3 tys. żołnierzy i policjantów oraz innych jego zwolenników.

Pomoc dla ofiar wojny w SyriiOrganizacja Współpracy Islamskiej (OWI) ofiaruje 70 mln dol. na pomoc dla osób poszkodowanych podczas zbrojnego konfliktu w Syrii - poinformowali przedstawiciele OWI. Organizacja Współpracy Islamskiej, której członkiem jest również Syria informowała już w ubiegłym miesiącu, że otrzymała od Damaszku pozwolenie na wysłanie do ogarniętego konfliktem kraju takiej pomocy i oddelegowanie zespołu swoich przedstawicieli, którzy określiliby potrzeby grup poszkodowanych.

Według oceny OWI i wysłanników ONZ koszt wsparcia tych, którzy najbardziej ucierpieli podczas konfliktu wyniesie 70 mln dol.

_ - Wspólna analiza ONZ i OWI wskazuje, że pomocy humanitarnej potrzebuje co najmniej milion Syryjczyków w prowincjach (muhafazach), które odwiedziła misja _ - stwierdził pod koniec marca rzecznik ONZ Eduardo del Buey.

Pomoc, na którą pieniądze wyłoży OWI, przeznaczona będzie na żywność, leki, sprzęt medyczny oraz wsparcie finansowe poszkodowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontynuują brutalne represje. Pomimo obietnic Wojska rządowe atakowały one ze wzmożoną zaciętością miasta i dzielnice uznane przez rząd za ośrodki opozycji.
Do końca ultimatum 4 dni. Dziś zginęły 42 osoby Najwięcej ofiar było w Hims, jednym z głównych ośrodków ruchu opozycyjnego.
Ogromne demonstracje. Mają dobry pretekst Mobilizacja ludzi nastąpiła, gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała do władz w Damaszku o wstrzymanie operacji militarnych najpóźniej do 10 kwietnia.
Koniec masakr w Syrii? Oto ultimatum ONZ Warunki postawione Damaszkowi: Zaniechanie stosowania broni ciężkiej i wycofanie wojska z miast. Zobacz, co na to Asad.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)