Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. USA oskarżone o zabicie cywilów

0
Podziel się:

Atak potępił prezydent Afganistanu Hamid Karzaj.

Wojna w Afganistanie. USA oskarżone o zabicie cywilów
(AP/Fotolink/East News)

Kancelaria prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja (na zdj.) twierdzi, że z rąk sił amerykańskich zginęła kobieta i jej siedmioro dzieci - w bombardowaniu w prowincji Parwan, na północ od Kabulu.

Prezydent _ zdecydowanie potępia atak sił amerykańskich, który doprowadził do śmierci jednej kobiety i siedmiorga dzieci _ - napisano w komunikacie. Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie poinformowały, że podczas wspólnej operacji z armią afgańską przeprowadziły _ atak z powietrza _ na talibskich rebeliantów. Nie ujawniono, czy atak ten spowodował śmierć cywilów.

Tymczasem siły międzynarodowej koalicji podały, że _ wiedzą o informacjach _, z których wynika, że _ dwóch cywilów poniosło śmierć przypadkowo _. ISAF wyraziły ubolewanie z powodu ofiar wśród ludności cywilnej. Jak dodano w komunikacie, wspólnie z armią afgańską trwa wyjaśnianie okoliczności incydentu. W walkach z rebeliantami zginął jeden żołnierz sił międzynarodowych.

Stosunki między USA a Afganistanem zostały poważnie nadszarpnięte, gdy Karzaj w grudniu ub.r. w ostatniej chwili odmówił podpisania gotowego już porozumienia z Amerykanami o pozostawieniu po 2014 r. kilkunastu tysięcy zachodnich żołnierzy i utworzeniu dziewięciu baz wojennych USA. Umowy nie podpisał nawet wtedy, gdy zalecenie takie wydała specjalnie przez niego zwołana i posłuszna mu Loja Dżirga, czyli zgromadzenie starszyzny plemiennej i politycznej.

Pakt bezpieczeństwa miałby zezwolić na pozostanie obcych wojsk w Afganistanie także po roku 2014, gdy zakończy się obecna bojowa misja sił ISAF. Gdyby paktu nie zawarto, USA mogłyby wycofać z Afganistanu wszystkie swoje wojska, pozostawiając siły afgańskie bez wsparcia w konfrontacji z talibskimi rebeliantami. W Afganistanie stacjonuje obecnie 46 tys. żołnierzy USA, ale na początku 2014 roku ma ich być już tylko 34 tys.

Czytaj więcej w Money.pl
Żołnierz USA zastrzelił dziecko. Przez pomyłkę 4-letni afgański chłopiec został omyłkowo zastrzelony przez amerykańskich żołnierzy. Dowództwo NATO wszczęło śledztwo w tej sprawie.
Amerykanie przed kolejną kleską w Afganistanie Wysiłki USA, by prezydent Afganistanu Hamid Karzaj podpisał z nimi pakt bezpieczeństwa w żądanym przez Waszyngton terminie, okażą się zapewne bezowocne
Afganistan dogadał się z Iranem. Z USA nie Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj wyraził zgodę na zawarcie porozumienia o współpracy z Iranem. Jednocześnie Karzaj nadal odmawia podpisania z USA długoterminowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)