Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. 2013 rok najbardziej krwawy

0
Podziel się:

W sumie liczba ofiar cywilnych wzrosła o 14 procent.

Wojna w Afganistanie. 2013 rok najbardziej krwawy
(isafmedia/CC/Flickr)

Liczba dzieci zabitych i rannych w Afganistanie wzrosła w 2013 r. o 34 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym - podała ONZ. W sumie liczba ofiar cywilnych wzrosła o 14 procent.

Jeśli chodzi o liczbę kobiet zabitych lub rannych w Afganistanie w minionym roku odnotowano wzrost o 36 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W dorocznym raporcie Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) sprecyzowała, że w ubiegłym roku w Afganistanie śmierć poniosło 2959 cywilów, w tym 561 dzieci; rannych zostało w sumie 5656 cywilów. Dla porównania - w 2012 roku zginęło 2768 afgańskich cywilów, a nieco ponad 4820 odniosło obrażenia.

Wzrost liczby ofiar cywilnych jest związany ze _ zmianą dynamiki _ konfliktu wraz z przekazaniem w 2013 roku przez Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) odpowiedzialności za bezpieczeństwo w kraju siłom afgańskim - twierdzi UNAMA. Do końca roku zagraniczne siły mają zakończyć działalność bojową.

Pod względem łącznej liczby zabitych i rannych miniony rok był najgorszym w czasie 12 lat afgańskiego konfliktu dla kobiet i dzieci. Większość z nich została poszkodowana w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych umieszczonych przy drogach albo po przypadkowym znalezieniu się w ogniu walk.

_ Smutna rzeczywistość jest taka, że większość kobiet i dzieci zginęło lub zostało rannych w czasie codziennych czynności, w domu, w drodze do szkoły, w czasie pracy w polu _ - zwróciła uwagę Georgette Gagnon z UNAMA; zaapelowała do wszystkich stron o ochronę cywilów.

UNAMA zwróciła również uwagę na _ alarmującą tendencję _ w 2013 roku - wzrost liczby cywilów poszkodowanych w walkach między talibami a afgańskimi siłami bezpieczeństwa.

Autorzy raportu sprecyzowali, że rebelianci w Afganistanie odpowiadają za 74 proc. cywilnych ofiar śmiertelnych lub rannych; afgańska policja i armia jest odpowiedzialna za 8 proc. cywilnych ofiar, a siły międzynarodowej koalicji - za 3 proc. W przypadku 10 proc. trudno odpowiedzialność przypisać tylko jednej stronie, a przypadku 5 proc. - przyczyna nie jest znana.

Najkrwawszym rokiem dotychczas był 2011, kiedy w Afganistanie zginęło 3133 cywilów. Talibowie odpowiedzieli wówczas nasilonymi atakami i podkładaniem bomb na zwiększenie liczby zagranicznych żołnierzy, którzy odzyskali część terytorium kontrolowanego przez rebeliantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie ograniczą "polowania" na talibów Administracja prezydenta Baracka Obamy ograniczy program ataków z użyciem dronów.
Wyjeżdżamy z Afganistanu. Bez zakłóceń Zgodnie z planami MON obecny, liczący do tysiąca osób kontyngent, zostanie w ostatniej zmianie zmniejszony do maksymalnie 500 żołnierzy i pracowników.
Bundeswehra zostaje w Afganistanie i Mali Niemieckie wojsko przedłuży swoją misję w Afganistanie do końca roku, a w Mali do lutego 2015 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)