Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie. Amerykanie zadowoleni z trwającej 13 lat operacji

0
Podziel się:

Zbrojna interwencja Zachodu w Afganistanie kosztowała życie 3,5 tys. zachodnich żołnierzy (najwięcej, bo 2,2 tys. Amerykanów i pół tysiąca Brytyjczyków).

Wojna w Afganistanie. Amerykanie zadowoleni z trwającej 13 lat operacji
(Jakub Czermiński/MON)

Dowódca Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie gen. John Campbell podczas uroczystości kończących misję nakreślił pozytywny bilans 13-letniej działalności zagranicznych oddziałów w tym kraju.

_ - Wspólnie wyprowadziliśmy Afgańczyków z ciemności i rozpaczy, dając im nadzieję na przyszłość. Uczyniliście Afganistan krajem silniejszym i bezpieczniejszym _ - powiedział generał do żołnierzy zebranych w Kabulu w siedzibie ISAF.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg napisał w komunikacie do żołnierzy: _ Pod koniec roku kończymy naszą misję bojową w Afganistanie i otwieramy nowy rozdział w naszych stosunkach z tym krajem. Dzięki znaczącemu wysiłkowi naszych sił osiągnęliśmy cel, jaki sobie wyznaczyliśmy. Uczyniliśmy nasze kraje bezpieczniejszymi, pozbawiając międzynarodowych terrorystów bastionu. Wyszkoliliśmy znaczące siły bezpieczeństwa, których przedtem w Afganistanie nie było, co sprawia, że kraj ten jest bardziej bezpieczny _.

Zbrojna interwencja Zachodu w Afganistanie kosztowała życie 3,5 tys. zachodnich żołnierzy (najwięcej, bo 2,2 tys. Amerykanów i pół tysiąca Brytyjczyków).

Afgańscy talibowie, pokonani i przegnani z kraju jesienią 2001 r., znów - do spółki z innymi sprzymierzonymi z nimi partyzanckimi armiami - kontrolują jedną trzecią kraju i choć nie oblegają stolicy, Kabulu, to niemal co tydzień dokonują tam zamachów bombowych.

W mediach dominuje przekonanie, że 13-letnia obecność brytyjskich wojsk w Afganistanie nie przyniosła oczekiwanych efektów, a kraj ten po wycofaniu koalicyjnych sił może pogrążyć się w kryzysie wewnętrznym, podobnym do irackiego.

Pod koniec września władze afgańskie podpisały z USA dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa oraz osobne porozumienie z NATO. Dzięki nim w kraju po 2014 r. pozostanie ponad 10 tys. zagranicznych żołnierzy, którzy będą szkolić siły afgańskie i im doradzać. Jednak nie będą już prowadzić misji bojowych.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/m328365.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ksiaze-william-i-ksiezna-kate-przybyli-z,249,0,1672697.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Książę William i księżna Kate przybyli z pierwszą wizytą do USA Dzisiaj William ma spotkać się w Waszyngtonie z prezydentem Barackiem Obamą i wygłosić przemówienie na konferencji Banku Światowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/m327155.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna-z-terroryzmem-anglicy-zaostrzaja-prawo,196,0,1664452.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Anglicy zaostrzają prawo antyterrorsytyczne _ - Nie staliśmy przed tak wielkim zagrożeniem od czasu zamachów 11 listopada 2001 roku _ - mówi szefowa brytyjskiego MSW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/m324630.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wieziony-w-afganistanie-rosyjski-bojownik-ma,169,0,1645737.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosyjski bojownik będzie osądzony w USA Jak podkreśla WP, będzie to pierwszy przypadek, gdy zagraniczny bojownik, schwytany na polu walki w Afganistanie i przetrzymywany dotąd w więzieniu Parwan koło bazy wojskowej USA w Bagram, zostanie przetransferowany na proces do Stanów Zjednoczonych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)