Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włosi walczą z przemocą wobec kobiet

0
Podziel się:

Rząd przedstawił listę proponowanych rozwiązań mających na celu walkę z przemocą wobec kobiet

Włosi walczą z przemocą wobec kobiet
(Innershadows/iStockphoto)

Po brutalnym morderstwie włoskiej nastolatki przez jej zazdrosnego chłopaka, będącym świadectwem skali problemu przemocy wobec kobiet we Włoszech, rząd w czwartek przedstawił listę proponowanych rozwiązań mających na celu walkę z tym zjawiskiem.

W trybie pilnym przedstawiono projekt rozporządzenia, które zaostrza kary i wzmacnia ochronę kobiet dotkniętych przemocą. Propozycja nowych przepisów trafi teraz do parlamentu.

W myśl projektu kobieta, która zgłosi, że była ofiarą przemocy, nie będzie mogła wycofać oskarżenia. W przeszłości często dochodziło do takich sytuacji w efekcie zastraszania pokrzywdzonych.

Ofiary przemocy będą też na bieżąco informowane o rozwoju ich sprawy, na przykład w momencie, gdy oprawca będzie opuszczał więzienie lub okres jego zwolnienia warunkowego będzie dobiegał końca.

Sprawy przemocy wobec kobiet mają otrzymać priorytetowy charakter w notorycznie opieszałych włoskich sądach, a ofiary niezależnie od dochodu będą miały prawo do publicznego adwokata. Jeśli akt przemocy będzie dotyczyć nielegalnej imigrantki, otrzyma ona prawo pobytu.

Rozporządzenie zwiększa również o jedną trzecią wymiar kary za przemoc domową w sytuacji, gdy do zdarzenia dochodzi w obecności osoby nieletniej, ofiara jest w ciąży bądź sprawca jest mężem lub chłopakiem poszkodowanej.

"My nie tylko wysłaliśmy czytelny sygnał, zamierzamy też wprowadzić radykalne zmiany" - podsumował propozycję nowych przepisów premier Włoch Enrico Letta.

W południowych Włoszech w maju tego roku doszło do zdarzenia, które wywołało publiczną debatę na temat problemu przemocy wobec kobiet. 16-letnia Fabiana Luzzi została spalona żywcem przez zazdrosnego 17-letniego chłopaka. Niższa izba parlamentu uczciła pamięć dziewczyny minutą ciszy. Na pogrzeb nastolatki przybyły tysiące ludzi, w tym włoska minister ds. równych szans Josefa Idem.

W kraju nie są prowadzone oficjalne statystyki na temat przemocy wobec kobiet, ale organizacja wsparcia ofiar przemocy domowej Telefono Rosa (Czerwona Linia) szacuje, że w zeszłym roku 124 kobiety zostały zabite z powodu płci, w większości przez partnerów.

Włochy zajęły niechlubne 80. miejsce wśród 135 państw w ostatnim raporcie Światowego Forum Ekonomicznego na temat dyskryminacji płciowej, co stanowi jeden z najgorszych wyników w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe prawo. Rodzi się dziecko, sadzisz drzewo W sobotę wchodzi w życie ustawa, zgodnie z którą w każdym mieście narodziny dziecka i adopcję należy uczcić posadzeniem drzewa.
Prokurator w telewizji opowiada historię mafii Włoski krajowy prokurator do walki z mafią Pietro Grasso zainaugurował w poniedziałek wieczorem w telewizji RAI cykl dwunastu wykładów na temat największych organizacji mafijnych.
Oto sposób na przepełnione więzienia We Włoszech zakłady karne są bardziej przepełnione niż w jakimkolwiek innym państwie Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)