Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Właściciele kamienic. Senat chce zwiększyć prawa lokatorów?

0
Podziel się:

Propozycją Senat może się zająć jeszcze na posiedzeniu w tym tygodniu.

Właściciele kamienic. Senat chce zwiększyć prawa lokatorów?
(Unhindered by Talent/CC/Flickr)

Zwiększenie ochrony lokatorów zmuszanych do opuszczania mieszkań i nękanych przez właścicieli kamienic jest głównym celem opracowywanego przez senatorów projektu zmiany w Kodeksie karnym. Propozycją Senat może się zająć jeszcze na posiedzeniu w tym tygodniu.

Zmiana ma dotyczyć zapisu kodeksu, zgodnie z którym sprawca stosujący _ przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia _ podlega karze do trzech lat więzienia.

_ Przyczyną naszej inicjatywy była petycja Rzecznik Praw Obywatelskich, która wskazała, że właściciele kamienic obecnie w sposób często zupełnie bezkarny stosują wobec lokatorów przymus psychiczny _ - powiedział dziś przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej Piotr Zientarski (PO). Dodał, że taki przymus pośredni obecnie nie jest wprost karany w przepisach Kodeksu karnego.

Dlatego senacka komisja zaproponowała, aby zmienianemu przepisowi przywrócić brzmienie, jakie miał on w Kodeksie karnym z 1969 r. Wówczas przepis ten mówił o _ stosowaniu przemocy _ w celu zmuszenia do określonego działania, ale nie dodawał, że przemoc ta musi być stosowana _ wobec osoby _. Dlatego - jak wskazuje senacka komisja - karane było wówczas także _ wywieranie nacisku psychicznego na osobę poprzez oddziaływanie na jej otoczenie _.

Zdaniem autorów projektu powrót do dawnego brzmienia przepisu jest obecnie szczególnie potrzebny. _ Obserwowany w dzisiejszych czasach rozwój form życia społecznego i relacji międzyludzkich powoduje zmniejszenie użycia siły fizycznej na rzecz rozwijających się różnorakich form presji psychologicznej, czasem bardziej istotnej niż użyta siła _ - wskazano w uzasadnieniu propozycji.

Krytyczne opinie do tego projektu zgłosiły: Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy i Prokuratura Generalna. Zdaniem KRS i SN w takich wypadkach wystarczająca jest ochrona na drodze cywilnoprawnej. Ponadto - jak zaznaczyła KRS - przemoc pośrednia wobec lokatorów kamienic podlega pod wprowadzone w 2011 r. do prawa karnego przepisy o stalkingu, czyli uporczywym, złośliwym nękaniu. Z kolei według PG w przepisie powinny zostać uszczegółowione przypadki i formy przemocy pośredniej, bo proponowane brzmienie jest zbyt ogólne.

Zientarski zaznaczył, że zgodnie z sugestiami PG postara się uzupełnić projekt. Nie jest wykluczone, że jego drugie czytanie odbędzie się w Senacie na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na środę i czwartek. _ Chcemy szybko wystąpić z tą inicjatywą, bo uważamy, że ochrona cywilnoprawna w takich przypadkach nie jest wystarczająca _ - powiedział Zientarski.

O przypadkach nękania mieszkańców kamienic przez właścicieli i zarządców budynków, którzy chcą się pozbyć lokatorów, wielokrotnie pisały media. Od roku przed poznańskim sądem rejonowym toczy się proces trzech mężczyzn oskarżonych w jednej z takich spraw. Oskarżeni o stalking mężczyźni mieli odłączać mieszkańcom prąd i wodę, a także - pod pozorem przeprowadzenia prac ogólnobudowlanych - przewiercali stropy i celowo zalewali mieszkania. Ponadto mieli m.in. nękać mieszkańców poprzez rozrzucanie robactwa, dzwonienie do drzwi o różnych porach dnia i nocy oraz rzucanie petard. Kolejne terminy rozpraw w sprawie wyznaczone są do jesieni.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak można zarobić na wynajmie mieszkania Rentowność najmu powoli spada, ale przeciętne zyski z tego rozwiązania nadal są znacząco wyższe od tych oferowanych przez bankowe lokaty i obligacje skarbu państwa.
Tam najlepiej kupić mieszkanie na wynajem Rentowność najmu spada, ale przeciętne zyski z tego rozwiązania nadal są znacząco wyższe od tych oferowanych przez bankowe lokaty i obligacje skarbu państwa
Rekordowe stawki za wynajem w Brazylii Rekordowa transakcja opiewała na 677 tys. dolarów zza miesiąc wynajmu penthouse'u.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)