Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więzienia CIA w Polsce. Trybunał w Strasburgu wydał wyrok

0
Podziel się:

Będziemy musieli zapłacić 230 tysięcy euro odszkodowania.

Więzienia CIA w Polsce. Trybunał w Strasburgu wydał wyrok
(PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił dzisiaj orzeczenia w sprawach o domniemane tajne więzienia CIA w Polsce. Skargi wytoczyli Palestyńczyk i Saudyjczyk. Polska naruszyła Konwencję Praw Człowieka i musi zapłacić karę. _ - Szanuję wyroki niezawisłych sądów, ale ich nie komentuję - _ tak były prezydent Aleksander Kwaśniewski odniósł się do wyroku. - _ Niesprawiedliwy i niemoralny _ - tak wyrok Trybunału komentuje Leszek Miller, szef SLD.

[Aktualizacja: godzina 16:20]

_ Orzeczenie Trybunału w Strasburgu oceniam jako niesprawiedliwe i niemoralne. Niesprawiedliwe bo opiera się na plotkach, spekulacjach i pomówieniach - materiał polskich władz został odrzucony przez Trybunał. Niemoralne, ponieważ Trybunał stawia prawa morderców i terrorystów nad prawami ich ofiar _ - powiedział dziś Miller na konferencji prasowej w Sejmie. Zadeklarował, że wierzy, iż polski rząd odwoła się od decyzji ETPC.

Jego zdaniem _ zupełnym kuriozum jest oczekiwanie, że Polska wypłaci tym mordercom _ zasądzone przez ETPC odszkodowanie. Trybunał orzekł, że Polska ma zapłacić Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Rahim al-Nashiriemu po 100 tys. euro zadośćuczynienia. Dodatkowo ETPC zasądził Zubajdzie 30 tys. euro zwrotu kosztów. Obaj skarżyli Polskę, że w latach 2002-2003 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA miała ich torturować. Miller był premierem w latach 2001-2004.

_ Na ile w takim razie Trybunał wyceni ciernienie i śmierć tysięcy ludzi, którzy zginęli w Nowym Jorku, Madrycie i w Londynie i giną także dzisiaj w wielu zakątkach świata? Mam nadzieję, że władze polskie nigdy tej kwoty nie wypłacą _ - powiedział Miller. Przekonywał, że pieniądze wypłacone przez Polskę _ niewątpliwie zasiliłyby konta terrorystów _ oraz służyłyby przygotowaniu kolejnych zamachów.

Pytany, czy wiedział, że w Polsce były więzienia CIA, w których torturowano ludzi odparł: _ Wielokrotnie mówiłem, że takich więzień nie było i nie mam nic więcej w tej sprawie do powiedzenia _.

Miller powiedział, że po zamachach terrorystycznych w 2001 r. jego rząd, prezydent Aleksander Kwaśniewski i wszystkie polskie agendy rozpoczęły _ ścisłą współpracę w celu zwalczania międzynarodowego terroryzmu _ przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. _ Dzięki temu Polska przez wiele następnych lat była i jest bezpieczna, (...) korzysta z parasola antyterrorystycznego _ - powiedział szef SLD.

Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka pozwalając CIA więzić na swoim terytorium dwóch domniemanych terrorystów - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu. Stwierdzono również, że Polska nie dość skutecznie prowadziła śledztwo w tej sprawie i nie zapobiegła torturom oraz _ nieludzkiemu traktowaniu _ więźniów. Sędziowie uznali, że Polska ma zapłacić 100 tys. euro al-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu Zubajdzie.

Polska ma zapłacić Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Rahim al-Nashiriemu po 100 tys. euro. Dodatkowo ETPC zasądził Zubajdzie 30 tys. euro zwrotu kosztów. Al-Nashiri żądał 300 tys. euro, a Zubajda 150 tys. plus 30 tys. euro zwrotu kosztów.

Adwokaci Abu Zubajdy i Abd al Rahima al-Nashiriego wnosili o uznanie, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Reprezentujący Abu Zubajdę mecenas Bartłomiej Jankowski wyraził nadzieję, że Trybunał uzna racje jego klienta dotyczące naruszenia kilku artykułów Konwencji. Są to: zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego, poszanowania prywatności oraz prawo do uczciwego procesu.

Mecenas Jankowski wyraził też nadzieję, że po ustaleniu przez Trybunał faktów, nasze władze nie będą mogły ich kwestionować.

Zdaniem mecenasa Jankowskiego polska prokuratura nie podjęła w tej sprawie kroków właściwych dla demokratycznego państwa. Skarżący zarzucają Polsce przewlekłość i nieefektywność śledztwa dotyczącego istnienia tajnych więzień CIA.

- _ To wyrok druzgocący dla polskich władz _ - tak orzeczenie trybunału w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce ocenił adwokat Saudyjczyka - Mikołaj Pietrzak.

Co zarzucił nam Trybunał?

Trybunał stwierdził, opierając się na zeznaniach świadków, ekspertów i dowodach pochodzących z kilku międzynarodowych dochodzeń, że zarzuty skarżących dotyczące ich przetrzymywania na terenie Polski, zostały udowodnione.

Sędziowie uznali, że Polska wiedziała o celach i specyfice działań CIA na swoim terytorium. Współpracowała z Amerykanami w ich nielegalnych działaniach, zezwalając im na korzystanie z polskiej przestrzeni powietrznej, zabezpieczając operacje CIA od strony logistycznej, zapewniając Amerykanom niezbędne usługi, a także zawierając specjalne porozumienia w kwestii bezpieczeństwa, dotyczące procedur lądowania maszyn CIA, przemieszczania się pracowników CIA wraz z więźniami w Polsce. Polska zabezpieczała też samą bazę w Starych Kiejtutach.

Trybunał zarzucił Polsce prowadzenie nieskutecznego śledztwa w tej sprawie. Władze w Warszawie zostały też obarczone odpowiedzialnością za to, że nie zapobiegły na swoim terytorium torturom i nieludzkiemu traktowaniu skarżących oraz za sam fakt przyzwolenia na więzienie skarżących w Polsce.

Sędziowie wskazali na złamanie przez Polskę artykułow Konwencji mówiących o prawie do życia, prawie do rzetelnego procesu sądowego w związku z wywiezieniem skarżących z terytorium Polski do kraju, gdzie mogą być zagrożeni karą śmierci. Trybunał uznał, że Polska naruszyła też artykuł 8. Konwencji, mówiący o prawie do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Prokuratura: Zapadłe wyroki nie są ostateczne

Krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, nie komentuje wyroków ETPC w Strasburgu. Argumentacja trybunału zostanie wykorzystana w postępowaniu - powiedział PAP rzecznik PA Piotr Kosmaty.

_ - W związku z wydaniem wyroku przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawach al-Nashiriego i Abu Zubady uprzejmie informuję, że Prokuratura Apelacyjna w Krakowie nie będzie komentować tych orzeczeń. Zapadłe wyroki nie są ostateczne i istnieje możliwość odwołania się od ich treści, przyczym kompetencja co do oceny wyroku i ewentualnego wywiedzenia środków odwoławczych należy do ministra spraw zagranicznych, reprezentującego w sprawach przed ETPC rząd Polski _ - powiedział PAP po ogłoszeniu wyroków prok. Piotr Kosmaty.

_ - W pełni respektując powagę sprawy oraz autorytet ETPC, prowadzący postępowanie zapoznają się z treścią orzeczeń i ich uzasadnieniami, aby poznać argumentację prawniczą tam zawartą i wykorzystać ją w dalszym biegu śledztwa _ - dodał.

Domniemanie, że w Polsce - i w kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m46368.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiezienia;cia;opoznia;sie;publikacja;raportu;senatu;usa,144,0,1587088.html) Nie ujawnią krajów, gdzie były więzienia CIA
Prowadzone od sierpnia 2008 r. śledztwo - najpierw w Warszawie, a od 2012 r. w Krakowie - bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. Obecnie śledztwo jest przedłużone do 11 października.

Jak poinformował prokurator Kosmaty, w śledztwie trwają przesłuchania świadków, gromadzona jest dokumentacja i trwają inne czynności. Prokuratura oczekuje także na realizację wniosków o pomoc prawną. Cztery takie wnioski wysłano do USA.

_ - Uzyskaliśmy odpowiedź jedynie na pierwszy wniosek, iż z uwagi na bezpieczeństwo narodowe USA nie będzie żadnej odpowiedzi; na następne czekamy. Nie jest wykluczone, że będą kolejne wnioski _ - powiedział Kosmaty.

To kuriozum!

Dotychczasowe informacje nt. domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce nie były rzetelne; Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller raz jeszcze powinni poinformować społeczeństwo w tej sprawie - tak orzeczenia ocenił Andrzej Halicki (PO).

Według Halickiego _ jest to pewnego rodzaju kuriozum _, że Polska _ będąc bardzo aktywnym członkiem koalicji antyterrorystycznej, wzywając do solidarności międzynarodowej w tym zakresie, jednocześnie zawsze broniąc praw człowieka, praw jednostki i konwencji chroniących te prawa, musi jednocześnie zadośćuczynić terrorystom _.

_ Ktoś tu popełnił błąd. Przez wiele lat żyliśmy w nieświadomości, także ja, uznając za prawdziwe oświadczenia prezydenta Kwaśniewskiego i premiera Millera. Polskiemu społeczeństwu jeszcze raz należy się pełna informacja z tej strony _ - wskazał poseł PO. _ Dziś jeszcze raz możemy powiedzieć bez żadnej satysfakcji, iż tamte informacje, deklaracje, a także przeprowadzona weryfikacja nie były informacji rzetelnymi _ - ocenił Halicki.

_ Chciałbym usłyszeć informację z kręgu tych osób, które mogły mieć wiedzę w jaki sposób interpretują to orzeczenie, bo słyszeliśmy przez wiele lat inne zapewnienia. Ja zawsze wierzyłem politykom, którzy informują społeczeństwo w sposób kategoryczny. Chciałbym dalej im wierzyć _ - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że _ obecny rząd nie pozostawia żadnej kwestii co do tego, w jaki sposób Polska powinna się zachowywać, czyli zawsze być w koalicji antyterrorystycznej i zawsze w sposób jednoznaczny tam, gdzie kwestia praw ochrony mniejszości, tożsamości, praw jednostki jest łamana, również po stronie tych, którzy chronieni są konwencjami _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m258708.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;stanie;przed;sadem;za;wiezienia;cia,1,0,1465857.html) Miller stanie przed sądem za więzienia CIA?
Odnosząc się do części orzeczenia ETPCz dotyczącego nieefektywności i przewlekłości śledztwa, Halicki przyznał, że taka ocena _ dość często _ pojawia się w stosunku do postępowania polskich organów sprawiedliwości. _ Przewlekłość jest problemem polskiego systemu sprawiedliwości i to jest grzech, który w wielu kwestiach się pojawia. Akurat jeśli chodzi o rząd PO i PSL, to tutaj nie ma w ogóle żadnego znaku zapytania co do intencji i działań na tym szczeblu _ - zaznaczył polityk Platformy.

Przypomniał, że śledztwo w sprawie tajnego więzienia CIA w Polsce wszczęła w 2008 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Wówczas ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym był Zbigniew Ćwiąkalski.

Co na to Ćwiąkalski?

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu przeciwko Polsce jest przedwczesne, jednostronne i krzywdzące dla Polski - uważa były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

_ Orzeczenie ETPC jest przedwczesne i moim zdaniem dość jednostronne, bo praktycznie rzecz biorąc uwzględnia w znacznej części żądanie ewentualnych pokrzywdzonych _ - powiedział Zbigniew Ćwiąkalski.

Zaznaczył, że zastanawiające dla niego jest, _ że pokrzywdzeni nie dochodzą ewentualnie odszkodowania czy zadośćuczynienia od rządu USA, tylko swoje żądania skierowali przeciwko Polsce _.

Jak podkreślił Ćwiąkalski, _ zarzut, że śledztwo trwa zbyt długo, nie wiąże się bynajmniej z celowym działaniem prokuratury, ale z tym, że strona amerykańska nie realizuje naszych wniosków o pomoc prawną w tym zakresie i odmawia współpracy _. _ W związku z tym, musi to prowadzić do przedłużenia śledztwa _ - powiedział prawnik.

_ Ponieważ jako minister sprawiedliwości poleciłem wszcząć takie śledztwo w 2008 roku, w związku z tym uważam, że powinno się jednak, mimo wszystko, poczekać na rozstrzygnięcie prokuratury _ - stwierdził Ćwiąkalski.

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/66/m215362.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kwasniewski;chce;reakcji;na;agresje;rosji,110,0,1555822.html) Kwaśniewski chce reakcji na agresję Rosji _
_ Na tym tle widać bardzo dobrze, że rozdzielenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości miało swój głęboki sens, skoro teraz nasz rząd mógł powiedzieć w Strasburgu, że jest niezależny od prokuratury i stanowisko rządu byłoby przedwczesne, gdyby rząd nie czekał na zakończenie śledztwa przez prokuraturę _ - dodał.

Według b. ministra sprawiedliwości kluczową kwestią jest, czy strona polska wiedziała o działaniach CIA w Polsce. Jako zastanawiającą wskazał także kwestię, _ dlaczego takich wniosków nie kierowano przeciwko innym krajom europejskim, o których mówiono, że Amerykanie mieli tam swoich więźniów umieszczać _. _ Także uważam, że to orzeczenie jest ewidentnie krzywdzące dla Polski; przedwczesne, jednostronne i krzywdzące - podkreślił Ćwiąkalski. - Na szczęście orzeczenie nie jest prawomocne i mam nadzieję, że strona polska się od niego odwoła do Wielkiej Izby ETPC _.

Opozycja: Polska musi się odwołać

Polska powinna odwołać się od czwartkowego wyroku Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA; sprawa musi zostać rozwiązana w sposób odpowiedzialny - uważają politycy Prawa i Sprawiedliwości.

_ Nad tą sprawą powinno być jak najciszej. Uważam, że jej nagłaśnianie, wyjaśnianie nie służy polskim interesom. Od wyroku trzeba się odwołać, skoro utrzymujemy, że więzień nie było, nie powinno być odszkodowania _ - powiedział PAP rzecznik PiS Adam Hofman.

Krzysztof Szczerski (PiS) z sejmowej komisji spraw zagranicznych uważa, że _ najważniejsze jest, by sprawa została rozwiązana w sposób odpowiedzialny _.

_ W wyniku zwodzenia takich osób jak prezydent Aleksander Kwaśniewski czy premier Leszek Miller i w wyniku opieszałości prokuratury sprawa wypłynęła poza Polskę, co już jest dla naszego kraju niekorzystne i stanowi zagrożenie nie tylko wizerunkowe, ale i bezpieczeństwa Polski _ - ocenił Szczerski w rozmowie z PAP.

Zaznaczył też, że Polska była _ częścią koalicji antyterrorystycznej _ i w ramach tej koalicji _ miała swoje obowiązki _.

_ Za walkę z terroryzmem nie ma co się wstydzić i nie to nas obciąża, ale jeśli dochodziło do tego, co wykazuje w swoim orzeczeniu Trybunał, to osoby, które sprawowały wówczas w Polsce władzę powinny jasno wytłumaczyć obywatelom swoją politykę _ - powiedział Szczerski.

Czas na oświadczenie Tuska

Premier Donald Tusk powinien oświadczyć, że Polska nie będzie tolerować łamania prawa międzynarodowego i stosowania tortur w prywatnych więzieniach - tak wyrok Trybunału w Strasburgu skomentował senator Józef Pinior (PO), który jako europoseł zajmował się badaniem sprawy więzień CIA.

Pinior powiedział dziennikarzom w Sejmie, że w sprawie więzień CIA _ państwo polskie zawiniło _, a potem nie potrafiło rozwiązać tej sprawy, więc _ sami jesteśmy sobie winni _.

_ Wydaje mi się, że potrzebna byłaby bardzo wyraźna deklaracja premiera Donalda Tuska, że Polska nie będzie tolerowała na swoim terytorium łamania prawa międzynarodowego, że nie ma takiej możliwości, by na polskim terytorium stosowano tortury i funkcjonowało prywatne więzienie śledcze obcych wywiadów _ - powiedział Pinior dziennikarzom. _ To jest bardzo potrzebna deklaracja polityczna w tej sprawie _ - dodał.

Senator uważa, że także polska prokuratura powinna jak najszybciej zakończyć śledztwo w sprawie więzień CIA, któremu Trybunał w Strasburgu zarzucił przewlekłość.

Zdaniem Piniora potwierdziły się obawy, że strategia przyjęta przez polski rząd i prokuraturę w ramach postępowania przez ETPC w Strasburgu _ zakończy się katastrofą _. _ Żałuję, bo była to okazja, żeby pokazać, że Polska jest modelowym przykładem państwa prawa _ - powiedział senator.

Jego zdaniem b. prezydent Aleksander Kwaśniewski i b. premier Leszek Miller _ powinni w tej sprawie milczeć _, bo _ są dostatecznie skompromitowani _. _ Czekamy na wyjaśnienie ich roli w funkcjonowaniu tego amerykańskiego więzienia i stosowania tortur. Na ile godzili się świadomie z tym, że na terenie amerykańskiej bazy stosowano tortury _ - powiedział senator.

Jak zaznaczył, gdyby mieli tego świadomość, _ byłoby to naruszenie nie tylko polskiej konstytucji, ale i całego fundamentu demokratycznego przełomu _. _ Przecież całe pokolenia polskiej opozycji walczyły o to, by Polska była państwem prawa, by w więzieniach nie torturowano ludzi, a policja polityczna nie miała prywatnych więzień _ - podkreślił.

Wyrok należy czytać z uzasadnieniem

Wyrok ETPC trzeba czytać z uzasadnieniem, tego uzasadnienia nie znamy; fakt zasądzenia kar jest oczywiście kompromitujący dla naszego państwa - tak b. szef BBN Marek Siwiec (Twój Ruch) skomentował orzeczenie.

_ Fakt zasądzenia kar na Polskę jest oczywiście kompromitujący dla naszego państwa, zwłaszcza kompromituje w tej części, która dotyczy opieszałości procedur.(...) W tej części mogę powiedzieć, że Trybunał rozpoznał skargi szybko i rozpoznał w sposób zrozumiały _ - powiedział PAP Siwiec, szef BBN w latach 1997-2004.

Dodał, że w kwestii pozostałych punktów wyroku nie zna uzasadnienia. _ Dlatego trudno mi tu rozwijać jakieś wnioski typu: były więzienia, nie było więzień. W tej sprawie dużo bardziej kompetentna jest polska prokuratura, która - jak widać - nieodpowiednio rychło w stosunku do trybunału strasburskiego się zachowuje _ - ocenił polityk.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie ujawnią krajów, gdzie były więzienia CIA Chodzi o liczący ponad 6 tys. stron, kontrowersyjny raport Senatu na temat programu tzw. wzmocnionych technik przesłuchań, takich jak podtapianie czy pozbawianie snu.
Więzienia CIA w Polsce. Dłuższe śledztwo Prokurator generalny zgodził się, że potrzebne jest jeszcze wykonanie szeregu czynności procesowych, w tym oczekiwanie na odpowiedź o pomoc prawną z USA.
Sąd nakazał podtrzymać pacjenta przy życiu Batalia sądowa w sprawie Lamberta na nowo ożywiła we Francji debatę o prawie do eutanazji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)