Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więzienia CIA w Polsce. Ostry atak na Millera

0
Podziel się:

Były premier powinien odejść z polityki, zrzec się immunitetu i oddać w ręce prokuratury - uważa Janusz Palikot.

Więzienia CIA w Polsce. Ostry atak na Millera
(Jan BIELECKI/East News)

- _ Wstyd mi za Polskę i wstyd mi za Leszka Millera. To, że daliśmy się potraktować jak kraj Trzeciego Świata, w którym mocarstwa mogą organizować niezgodne z prawem więzienia i torturować ludzi jest hańbą _ - mówi Janusz Palikot. To reakcja na kolejne doniesienia w sprawie więzień CIA w Polsce.

Szef Ruchu Palikota oczekuje, że były premier Leszek Miller zrezygnuje z prowadzenia działalności politycznej. Polityk oświadczył, że za więzienia CIA Leszek Miller powinien - o ile jest człowiekiem honoru - zrzec się immunitetu i oddać się w ręce prokuratury. -_ Po tym poznaje się mężczyznę, że nie chowa się za immunitetem. Za rodzajem spódnicy poselskiej. Tylko staje przed wymiarem sprawiedliwości _- mówi szef RP.

Zdaniem Palikota Miller _ doprowadził do zależności tym razem nie od Moskwy, a od Waszyngtonu. - To klątwa, która ciąży nad tego typu ludźmi - _dodaje.

Prokuratura milczy. Siemiątkowski też

- _ Sprawa dotyczy najwyższego bezpieczeństwa państw _a - tak były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski uzasadnia brak komentarza do informacji o postawieniu mu zarzutów w sprawie przetrzymywania więźniów CIA w Polsce. Senator Józef Pinior z PO skandalem określa fakt, że o zarzutach dowiadujemy się z mediów.

Pinior zapowiada, że będzie wnioskował o to, by Prokurator Generalny przedstawił w Senacie informację o śledztwie w tej sprawie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/8/m135176.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niesiolowski;o;wiezieniach;cia;i;co;z;tego,126,0,1054846.html) *Więzienia CIA w Polsce. No i co z tego!? * Prokuratura nie chce potwierdzić, czy postawiła komukolwiek zarzuty.

_ - Śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA objęte jest tajemnicą państwową, ta tajemnica nie pozwala na udzielanie jakichkolwiek informacji _ - powiedział natomiast rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk.

O zarzutach dla byłego szefa Agencji Wywiadu napisała we wtorek _ Gazeta Wyborcza _, a Siemiątkowski potwierdził dziennikowi, że postawiono mu zarzuty dotyczące przetrzymywania w Polsce więźniów CIA. Pytany o to przez PAP powiedział: _ Niech się w tej sprawie wypowiadają ci, którzy dali przeciek do prasy _. Dodał, że sprawa dotyczy najwyższego bezpieczeństwa państwa i dlatego on nie będzie się wypowiadał.

Według gazety, warszawska prokuratura w pierwszej połowie stycznia postawiła Siemiątkowskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego poprzez _ bezprawne pozbawienie wolności _ i _ stosowanie kar cielesnych _ wobec jeńców wojennych. _ Postawienie zarzutów było możliwe dzięki temu, że prokuratura otrzymała od Agencji Wywiadu pełną dokumentację współpracy z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem _ - napisała _ GW _.

Według _ GW _ podobne zarzuty mają być postawione zastępcy Siemiątkowskiego płk Andrzejowi Derlatce, który bezpośrednio odpowiadał za współpracę z Amerykanami. _ Prokuratorzy zebrali również dowody pozwalające na rozpoczęcie w Sejmie procedury postawienia przed Trybunałem Stanu premiera rządu SLD Leszka Millera _ - dodała gazeta.

Pinior, który jeszcze jako europoseł zajmował się kwestią domniemanych więzień CIA w Polsce, powiedział, że podane w mediach informacje nie są dla niego zaskakujące. -_ Niestety, zaskakuje mnie natomiast postępowanie prokuratury w tej sprawie, utajnianie decyzji podejmowanych w tym śledztwie jest skandaliczne, bo przecież zasada tajności nie jest wyższa niż konstytucja _ - zaznaczył.

Prowadzone od sierpnia 2008 r. w Warszawie tajne śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce w połowie lutego zostało przekazane do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003, i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Także krakowska Prokuratura Apelacyjna nie podaje żadnych informacji w sprawie śledztwa. _ Nie zaprzeczamy ani nie potwierdzamy żadnych doniesień medialnych w tej sprawie; nie komentujemy _ - powiedział PAP we wtorek rzecznik prokuratury Piotr Kosmaty również powołując się na tajemnicę państwową.

Prok. Kosmaty poinformował jedynie PAP, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja o ewentualnym powołaniu zespołu prokuratorów, który się będzie zajmował tym śledztwem. Potwierdził także, że _ zatrzymań w sprawie nie było _, stwierdził również, że _ trudno wyrokować, kiedy zostanie skończone postępowanie - czy jeszcze w tym roku, czy nie _.

Z kolei I prezes Sądu Najwyższego Sławomir Dąbrowski powiedział PAP, że zdecydował o zwolnieniu, na potrzeby tego śledztwa, z obowiązku zachowania tajemnicy państwowej kilku funkcjonariuszy państwowych.

Zgodnie z prawem pierwszy prezes SN ma takie uprawnienie w wypadku odmowy przez szefa Agencji Wywiadu zwolnienia funkcjonariusza, pracownika lub osoby udzielającej pomocy w wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych od obowiązku zachowania tajemnicy państwowej albo odmowy zezwolenia na udostępnienie dokumentów lub materiałów objętych tajemnicą państwową. Według _ Gazety _, sprawę można było wyjaśnić wcześniej, ale Agencja Wywiadu nie chciała przekazać śledczym potrzebnych materiałów.

Dwóch przetrzymywanych w amerykańskiej bazie Guantanamo - Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Abu Zubaydah - twierdzi, że byli torturowani przez CIA w Polsce i mają w polskim śledztwie status pokrzywdzonych. Fakt ten nie oznacza jednak przyznania, że w Polsce faktycznie były więzienia CIA.

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według HRW takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy, wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

W 2010 r. ujawniono, że oficjalny rejestr lotów do Szyman potwierdza, iż w 2003 r. co najmniej sześć razy lądowały tam samoloty powiązane z CIA. Raport ONZ sformułował zaś przypuszczenie, że w latach 2003-2005 w Kiejkutach przetrzymywano ośmiu podejrzanych o terroryzm więźniów, a polskie władze powołały zespół agentów podporządkowanych Amerykanom i tylko przed nimi odpowiedzialnych. HFPC ujawniła też informacje Straży Granicznej, z których wynikało, że od grudnia 2002 do września 2003 r. siedmioma samolotami gulfstream (używanymi m.in. przez CIA) przywieziono do Szyman 20 osób z Afganistanu, Dubaju i Maroka.

Według polskich mediów w śledztwie mieli zostać przesłuchani byli członkowie najwyższych władz, w tym Kwaśniewski, b. premier Leszek Miller i b. szef WSI gen. Marek Dukaczewski. Media spekulowały o możliwości postawienia członków byłych najwyższych władz RP przed Trybunałem Stanu za domniemaną _ rezygnację z suwerenności nad częścią terytorium RP _.

W lutym 2007 r. Polska znalazła się w raporcie komisji PE jako kraj, w którym _ przypuszczalnie w latach 2002-05 _ działało _ co najmniej jedno tajne więzienie _, właśnie w Szymanach. Miano w nim przetrzymywać 10 członków al Kaidy. PE postawił w tamtym raporcie zarzuty 17 krajom Europy o tolerowanie niezgodnej z prawem działalności CIA na ich terenie, jak porywanie lub przewożenie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. PE nie udało się znaleźć dowodów na istnienie w Europie tajnych więzień, ale w części dotyczącej Polski i Rumunii eurodeputowani _ nie wykluczyli _ istnienia takich ośrodków.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym kraju też było tajne więzienie CIA Agencja Associated Press ujawnia, że po zamknięciu więzienia w Polsce, Amerykanie przenieśli je do Bukaresztu.
Nowe dowody na tajne więzienia CIA. Przełom? Sądowy spór o płatności między dwiema prywatnymi firmami lotniczymi świadczącymi usługi dla rządu USA dostarczył dowodów na istnienie operacji transportowania terrorystów.
Polska przed Trybunałem za więźnia CIA Saudyjczyk twierdzący, że był więziony także w Polsce, poskarżył się na opieszałość polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)