Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więzienia CIA w Polsce? Amnesty International wytyka błędy

0
Podziel się:

Organizacja broniąca praw człowieka wzięła Polskę pod lupę.

Więzienia CIA w Polsce? Amnesty International wytyka błędy
(Prebranac/Dreamstime)

Prokuratorskie dochodzenie w sprawie domniemanego tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach na Mazurach musi być przejrzyste i zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski - stwierdziła w opublikowanym dziś raporcie Amnesty International. Organizacja piętnuje też rasizm i ksenofobię w kraju i wskazuje na problem * *przetrzymywania w więzieniach dzieci imigrantów wraz z ich dorosłymi krewnymi.

_ - Prokuratura apelacyjna w Warszawie nigdy nie podała do publicznej wiadomości zakresu swoich kompetencji, ani terminarza czynności _ - powiedziała Barbora Cernusakova z Amnesty. Ekspertka zwraca uwagę na brak jawności dochodzenia, ostatnio przekazanego prokuraturze apelacyjnej w Krakowie.

_ - Wprawdzie dwie osoby (Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Abu Zubaida) uzyskały status pokrzywdzonych, ale ich adwokaci nie mieli okazji skutecznie zaangażować się w dochodzenie _ - dodaje.

W prokuraturze apelacyjnej w Krakowie odbyło się jak dotąd tylko jedno spotkanie w sprawie domniemanych więzień z pełnomocnikami jednego z pokrzywdzonych, ale miało tylko organizacyjny charakter.

Nie wiadomo też, co się dzieje w sprawie byłego szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego, któremu - jak podała Gazeta Wyborcza - jeszcze w styczniu warszawska prokuratura apelacyjna postawiła zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych i naruszenia międzynarodowego prawa.

W dorocznym raporcie AI zauważa, że rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z października ub. r. skrytykowała dochodzenie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych (z 2005 r.) jako niewystarczające i stojące na gruncie oficjalnego stanowiska władz.

Raport odnotowuje też doniesienia radia RMF z września ub. r. w myśl, których prezydent Bronisław Komorowski nie zgodził się na zwolnienie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z obowiązku dochowania tajemnicy państwowej, a więc prokuratura nie może go przesłuchać.

AI zauważa też, iż biuro rzecznika praw obywatelskich wyraziło zaniepokojenie rosnącą liczbą ataków na podłożu rasizmu i ksenofobii. Raport uwypukla też zatłoczenie w polskich więzieniach, niewystarczającą opiekę zdrowotną w zakładach karnych, niewłaściwy stosunek władz penitencjarnych do więźniów.

Odnotowuje też krytykę władz ze strony organizacji pozarządowych w związku z przetrzymywaniem w więzieniach dzieci wraz z ich dorosłymi krewnymi w stosunku do których toczy się postępowanie imigracyjne.

W swym raporcie AI pisze też o polskim ustawodawstwie ws. zniesławienia, które potencjalnie może szkodzić swobodzie słowa. Przypomina też sprawę RR, której odmówiono prawa do testów genetycznych na płodzie na wczesnym etapie jego rozwoju. RR urodziła dziecko z syndromem Turnera. W sprawie tej po jej stronie stanął Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Dyrektor generalny AI Salil Shetty stwierdził, że sytuacja w Syrii, gdzie według niego dochodzi do zbrodni przeciw ludzkości, kwalifikuje się do rozpatrzenia przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Skrytykował w tym kontekście postępowanie Rosji i Chin, które w Radzie Bezpieczeństwa chronią syryjski reżim.

_ W przypadkach zbrodni przeciw ludzkości, zbrodni wojennych, poważnego naruszenia międzynarodowych praw człowieka nie da się usprawiedliwić stosowania weta przez stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. RB w dzisiejszym świecie jest instytucją anachroniczną _ - podkreślił.

Shetty zauważył, że pięciu stałych członków RB kontroluje 75 proc. światowego handlu bronią i stosuje prawo weta w obronie wąsko pojmowanych własnych interesów politycznych i komercyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
W sprawie więzień CIA apelują do Tuska Amnesty International chce wyjaśnienia tej sprawy _ w sposób rzetelny, bezstronny oraz z uwzględnieniem wszelkich dowodów i okoliczności _.
"Wstyd mi za Polskę i wstyd mi za Leszka Millera" Były premier powinien odejść z polityki, zrzec się immunitetu i oddać w ręce prokuratury - uważa Janusz Palikot.
Polska tuszuje sprawę więzień CIA? Są zarzuty Takie oskarżenia wysunęli adwokaci więźniów z Guantanamo, którzy byli przetrzymywani w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)