Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Wiek emerytalny do Trybunału Konstytucyjnego

2012-06-05 11:50

Wiek emerytalny do Trybunału Konstytucyjnego

Wiek emerytalny do Trybunału Konstytucyjnego
[fot: Mikdam/Dreamstime]

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy dotyczącej zrównania i wydłużenia wieku emerytalnego do 67 roku życia przygotowuje OPZZ.

Ustawa podpisana została przez prezydenta w ubiegłym tygodniu. Jak powiedział IAR szef OPZZ Jan Guz ta ustawa nie jest zgodna z ustawą zasadniczą, a nade wszystko nie jest zgodna z zasadami państwa demokratycznego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANA GUZA:- Dotyczy to między innymi nierównego traktowania poszczególnych grup zawodowych. Jednym się możliwości odbiera, innym przydziela. Odbiera się prawa nabyte. Co jest najważniejsze, ustawa pozbawia nas pieniędzy, które pracujący odłożyli sobie przez wiele lat - wyjaśnia Jan Guz.

Jan Guz zaznaczył, że jeśli ktoś pracował przez 40 lat i uczciwie płacił składki, to powinien mieć prawo sam zdecydować kiedy przejdzie na emeryturę. Według szefa OPZZ jest szansa, że Trybunał Konstytucyjny podzieli opinię związkowców i niektórych prawników, których razi zwłaszcza odebranie ludziom praw nabytych.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANA GUZA:


- Przygotowujemy teraz wniosek. Powiem wprost - jeśli Trybunał Konstytucyjny nie sugerowałby się żadnymi wątkami politycznymi, to ustawę powinien cofnąć do poprawki do parlamentu - mówi związkowiec.

Jan Guz podkreślił, że mimo, iż podpisana przez prezydenta ustawa nie jest po myśli związkowców, to w czasie rozpoczynających się już w najbliższy piątek mistrzostw Euro 2012 OPZZ nie będzie psuł Polakom święta sportu. Dodał jednak, że związek swojej działalności nie zawiesza.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANA GUZA:


- Nie chcemy pokazywać się jako ci, którzy chcą zniszczyć święto sportu, ale chcemy także pokazać swoją niezależność oraz to, w jakiej sytuacji Polacy żyją w XXI wieku - czy jest demokracja, czy nie ma, jak się ustanawia prawa, jak się podejmuje decyzje - mówi Jan Guz.

Jak związkowcy pokażą to na Euro 2012? - W zależności od zaistniałej sytuacji będziemy starali się być aktywni. Natomiast jeszcze raz zaznaczam - nie chcemy szkodzić ani zawodnikom, ani kibicom - tłumaczy.

Zdaniem Jana Guza rząd wykorzystał Euro i najtrudniejsze ustawy przepchnął - jak się wyraził - w ostatniej chwili, bez ich dokładnej analizy. W ten sposób władze deprecjonują to święto - zaznaczył szef OPZZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Zapadła decyzja w sprawie emerytur
Do ustawy zgłoszono ponad 20 poprawek. Zobacz, co postanowili senatorowie w porannym głosowaniu.
(IAR)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2012-06-05 18:32:45 188.117.142.* | Bernard+
Re: Wiek emerytalny do Trybunału Konstytucyjnego [1]
A co z równością obywateli wobec prawa zapisaną w Art. 32 Konstytucji? Cytuję: 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu publicznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Dalej w Art.68 czytamy: "1. Każdy ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa." Koniec cytatu.
Czytając te dwa artykuły widać wyraźnie, że żadne ustawy w tym emerytalne nie mogą być sprzeczne z wyżej zapisaną zasadą Art. 32 Konstytucji a więc ustawy nie mogą różnicować praw obywateli traktując ich nierówno, bo takie ustawy są niezgodne z Konstytucją!!. Czy obecnie jest równość praw emerytalnych w Polsce, jeżeli jeden obywatel ma prawo do emerytury po przepracowaniu 15 lat niezależnie od wieku a drugi nie ma prawa do emerytury po przepracowaniu 46 lat, bo jeszcze nie osiągnął wieku emerytalnego 65 lat? Czy nierówność w prawach emerytalnych po podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat w ten sposób, że jednym polakom, co 4 miesiące będzie podnoszony wiek emerytalny o jeden miesiąc aż do 67 lat a polakom uprzywilejowanym nie będzie w ten sam sposób podnoszony wiek emerytalny, i zachowują na dalsze 15 lat przywilej otrzymywania emerytury w wieku 35 lat? Mamy obecnie w Polsce systemy emerytalne, które są niezgodne z zasadą równości obywateli wobec prawa ustaloną w art. 32, bo jeden obywatel otrzymuje emeryturę po 15 latach pracy mając zaledwie 35 lat życia a drugi może otrzymać emeryturę dopiero w wieku 65 lat mimo tego, że przepracował już 46 lat nie ma prawa do emerytury. Po wejściu w życie ustaw podwyższających wiek emerytalny do 67 lat będziemy mieli jeszcze większą nierówność wobec prawa, bo wtedy 66 letni Polak, który pracował od 16 roku życia i przez 50 lat płacił podatki i składki emerytalne nie będzie miał jeszcze prawa do emerytury, lecz będzie zmuszony nadal pracować na utrzymywanie 36 letniego polaka, który pracował tylko 15 lat, wcale nie płacił podatków ani składek, gdyż całość wynagrodzenia jak i odpisy podatkowe a następnie emeryturę rząd wypłacał mu finansując to pieniędzmi z obciążeń fiskalnych, które nakładał na tego starszego Polaka.
2012-06-07 09:48:52 109.95.150.* | --------
ku... i złodzieje
2012-06-05 12:09:06 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Wiek emerytalny do Trybunału Konstytucyjnego [8]

Odbiera się prawa nabyte.

NIE są to prawa nabyte w przypadku kogoś, kto wieku emerytalnego jeszcze nie osiągnął. Zarzut byłby zasadny, gdyby np. kobiecie będącej w dniu wejścia ustawy w życie - 1.01.2013 r. będącej w wieku np. 61 lat ustawa odbierała emeryturę aż do osiągnięcia wieku 67 lat.
2012-06-08 11:48:03 195.90.107.* | @@@

NIE są to prawa nabyte w przypadku kogoś, kto wieku emerytalnego jeszcze nie osiągnął.

A ten dzisiejszy 35-letni policjant?
On po 1 stycznia 2013 nadal bedzie mogl przejsc na emeryture po przepraqcowaniu 15 lat, niezaleznie od wieku, bo podobna ma jakies "prawa nabyte".
2012-06-05 13:05:08 62.244.141.* | rozum
popieram OPZZ a Ty wiwan nie bardzo rozumiesz o czym piszą
2012-06-05 13:13:28 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Rozumiem ELEMENTARNĄ różnicę pomiędzy prawami nabytymi a zasadą zaufani do państwa na ten przykład.

Prawo do emerytury powszechnej w danym wieku definiuje art. 2 ust.1 ustawy emerytalnej w powiązaniu z art.24 i 27 tejże ustawy.
Prawo to NABYWA się PO spełnieniu tych warunków, a nie w dniu wejścia do systemu czy urodzenia się.
2012-06-08 11:44:54 195.90.107.* | @@@

Prawo to NABYWA się PO spełnieniu tych warunków, a nie w dniu wejścia do systemu czy urodzenia się.

No wlasnie, to jak to sie ma do emerytur mundurowych?
Oni podobno maja jakies "prawa nabyte" pomimo ze wieku emyrytalnego (nowego) jeszcze nie osiagneli.
2012-06-08 00:03:40 Pyclik  [ Tysiącznik na forum ]
Mam pytanie:
Wydaje mi się , iż w dyskusjach prasowych, politycznych itp pojęcie" praw nabytych" nie jest identyczne dla wszystkich rodzajów emerytów, np inne dla emerytów mundurowych , a inne - dla pozostałych, co stwarza chyba jeszcze jedną - poza wym. wyżej w poście Bernard + - nierówność konstytucyjną.
Chodzi mi np. o termin wejścia nowych przepisów emerytalnych dla mundurowych, teraz rozpoczynających służbę
2012-06-08 21:51:16 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Ależ oczywiście, że tak- tj. nie tylko na temat emerytur w mediach mamy często bełkot, politycy też nie lepsi. Choćby L. Miller z półtora miesiąca temu w TVP info, był szczerze zdumiony, że osoba na wychowawczym ma płacone składki e-r z budżetu, a inny gamoń z opozycji tuż przed głosowaniem w sejmie czepiał się tego, że e. częściowa będzie wynosić 50% e. minimalnej, czego oczywiście w projekcie nie było.

Nic dziwnego, że i pojęcie prawa nabytego traktuje się albo błędnie, albo użytkowo, albo jedno i drugie.

Nierówności konstytucyjne- od tego mamy TK, to naprawdę wyższa szkoła jazdy prawniczej.
2012-06-05 13:23:14 Podatnik12
Robią z nami co chcą, a ludzie w ogóle na to reagują...
2012-06-08 21:53:04 83.9.245.* | wafelek
Nie sądzę, żeby udało się zmienić ten zapis.
Trzeba by chyba zamach stanu zrobić albo jakoś inaczej wymienić władzę.