Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry będą kolejnym członkiem Korpusu Północno-Wschodniego NATO

0
Podziel się:

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przygotowuje się do swej trzeciej misji w Afganistanie w 2014 r.

Węgry będą kolejnym członkiem Korpusu Północno-Wschodniego NATO
(Gopal1035/CC/Flickr)

Węgry będą kolejnym, już trzynastym państwem członkowskim Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód - zapowiedział wczoraj w Szczecinie dowódca tej jednostki, generał dywizji Bogusław Samol.

Do sierpnia tego roku na służbę do Szczecina, gdzie mieści się sztab Korpusu, powinni przyjechać pierwsi węgierscy oficerowie - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Samol.

Generał, który od grudnia jest dowódcą jednostki, przedstawił jej plany. Ocenił, że personel Korpusu jest dobrze przygotowany do zadań, które stoją przed jednostką, w tym planowanymi na wiosnę ćwiczeniami w Niemczech, czerwcowymi w państwach nadbałtyckich czy przyszłorocznej misji w Afganistanie.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przygotowuje się do swej trzeciej misji w Afganistanie w 2014 r. Misję poprzedzą ćwiczenia _ Crystal Eagle 13 _ w kwietniu br. w Wildflecken w Niemczech.

Szczeciński Korpus, podobnie jak podczas ćwiczenia _ Crystal Eagle 12 _ w Danii, będzie trenował m.in. wyznaczone jednostki z krajów członkowskich Korpusu. - _ Ćwiczenie w Niemczech będzie się odbywać na bazie realnej aktualnej sytuacji w Afganistanie, ale będziemy też przewidywać, jak może na tym terenie wyglądać rok 2014 _ - zaznaczył generał.

Jako _ wielkie przedsięwzięcie _ gen. Samol określił ćwiczenia _ Saber strike _, które mają się odbyć w czerwcu na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. Zapowiedział też, że już z końcem tego roku rozpoczną się przygotowania do misji w Afganistanie. W pierwszej połowie 2014 r. do tego kraju uda się już cześć oficerów.

Od czerwca przyszłego roku korpus przejmie wraz z Amerykanami odpowiedzialność za kierowanie misją jako dowództwo operacyjne. - _ To bardzo ważne zadanie, bo ten rok będzie zgodnie z politycznymi ustaleniami ostatnim rokiem funkcjonowania ISAF w Afganistanie _ - przypomniał generał. W związku z tym liczymy się z poważnymi zadaniami i dużymi wymaganiami wobec jednostki. Będziemy m.in. odpowiedzialni za ewakuację wojsk, w tym nie tylko natowskich - dodał. W 2014 roku dowodzone przez NATO międzynarodowe siły wsparcia bezpieczeństwa ISAF mają opuścić Afganistan, a odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa przejmie afgańskie wojsko.

Dowódca Korpusu poinformował też, że jednostka prowadzi z władzami Szczecina rozmowy w sprawie umowy o współpracy w sytuacjach kryzysowych, np. klęski żywiołowej. W wypadku klęski żywiołowej możemy służyć infrastrukturą do rozmieszczenia stanowisk kierowania czy nawet lokowania ludności ewakuowanej z terenów zagrożonych - wyjaśnił.

Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Obecnie w korpusie służą żołnierze z 12 krajów.

Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012).

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef NATO się boi. Co nam grozi? Tylko trzy spośród 28 krajów NATO - USA, Wielka Brytania i Grecja - przeznaczają więcej niż 2 proc. PKB na obronność.
Merkel w baterii rakietowej. Ważna misja Nawiązując do konfliktu w Syrii, niemiecka kanclerz dodała, że NATO pokazało swoją operacją, iż chroni terytorium Turcji i ostrzega Syrię przed rozprzestrzenianiem konfliktu poza swoje granice.
NATO w Afganistanie. 25 osób nie żyje Zarówno w prowincji Andar, jak i Helmand według informacji NATO dokonano precyzyjnych uderzeń, co zazwyczaj odnosi się do ataków lotniczych.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)