Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie służb

0
Podziel się:

Stosowanie przymusu bezpośredniego na podstawie rozporządzeń, a nie ustaw jest niezgodne z Konstytucją. Tak orzekł Trybunał.

Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie służb
(East News)

Stosowanie przymusu bezpośredniego na podstawie rozporządzeń a nie ustaw jest niezgodne z Konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, rozpatrujący wniosek Prokuratora Generalnego, który zaskarżył przepisy o stosowaniu przymusu bezpośredniego przez 7 służb uprawnionych do użycia siły podczas wykonywania swoich zadań.

Prokuratura Generalna zakwestionowała regulacje określające, że szczegółowe warunki użycia środków przymusu bezpośredniego - czyli na przykład pałek, kajdanek, siły fizycznej, paralizatorów - określane są w rozporządzeniach. Według PG te kwestie powinny być regulowane na poziomie ustaw.

_ - We współczesnych państwach zachodzą sytuacje, które godzą w porządek publiczny, są przestępstwa wymagające ingerencji siłowych. Dlatego służby otrzymały narzędzie w postaci środków przymusu _ - mówił przedstawiciel Prokuratury Generalnej prok. Wojciech Sadrakuła. Zaznaczył jednocześnie, że wszelkie ograniczenia prawa do wolności muszą być określane w ustawach i spełniać warunki precyzyjności, konkretności i proporcjonalności. _ Rozporządzenie jest tylko w celu wykonania ustawy, nie może jej zmieniać, uzupełniać, a nawet powtarzać _ - mówił.

Zgodnie z zapisem konstytucji _ każdemu zapewnia się nietykalność osobistą i wolność osobistą; pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie _. Tymczasem np. w ustawie o Policji wskazano, że _ Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe przypadki oraz warunki i sposoby użycia środków przymusu bezpośredniego _.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał 13 przepisów ustaw dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Policję, Służbę Celną i Straż Graniczną, Żandarmerię Wojskową, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu oraz Państwową Straż Łowiecką.

Z tych służb tylko ta ostatnia działała na podstawie regulacji ustawowej, ponieważ przepisy o stosowaniu przez Państwową Straż Łowiecką przymusu bezpośredniego odsyłały do ustawy o Policji.

Trybunał pozostawił ustawodawcy rok na uregulowanie w odpowiednich ustawach kwestii użycia przymusu bezpośredniego przez te służby, które odtąd działały na podstawie rozporządzenia.

Przedstawiciel rządu , aby wniósł, aby odroczyć o półtora roku utratę mocy ich obowiązywania. Poinformował również, że trwają prace międzyresortowe nad kompleksowym uregulowaniem spraw dotyczących przymusu bezpośredniego.

Na rozpoznanie przed TK oczekują jeszcze podobne wnioski prokuratora generalnego złożone już w bieżącym roku. Odnoszą się one do Służby Więziennej, BOR i służb w zakładach dla nieletnich.

Czytaj więcej w Money.pl
Te zmiany mają ułatwić ściganie bandytów Polskie służby będą mogły wymieniać się informacjami z systemu Schengen i z baz danych innych krajów.
Protesty na EURO 2012. Służby sobie poradzą? Służby państwowe zrobią wszystko, aby EURO 2012 przebiegło bezpiecznie. Takie zapewnienie złożył w radiowej Trójce generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)