Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Waloryzacja kwotowa emerytur jest zgodna z konstytucją

0
Podziel się:

Skarżący ustawę uważali, że łamie ona zasady konstytucyjne, bo narusza prawa nabyte i zaufanie obywateli do państwa.

Waloryzacja kwotowa emerytur jest zgodna z konstytucją
(Reporter)

aktualizacja 17:48

Tegoroczna kwotowa waloryzacja emerytur i rent jest zgodna z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wniosek o sprawdzenie zgodności z ustawą zasadniczą złożyli prezydent Bronisław Komorowski oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdania odrębne złożyło pięć osób z 14-osobowego składu Trybunału.

Skarżący ustawę uważali, że łamie ona zasady konstytucyjne. - _ Ustawa o waloryzacji kwotowej jest sprzeczna z ustawą zasadniczą, bo narusza prawa nabyte i zaufanie obywateli do państwa _ - uzasadniał przed Trybunałem Krzysztof Łaszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński uzasadniał, że to do ustawodawcy, w zależności od potrzeb, należy wybór odpowiednich rozwiązań, a zakres świadczenia emerytalnego zależy także od sytuacji gospodarczej państwa i trendów demograficznych. - _ Ubezpieczony musi liczyć się z tym, że w warunkach spowolnienia gospodarczego państwo może być zmuszone zmienić realizacje prawne _ - mówił Andrzej Rzepliński.

Kwestionowane przez prezydenta i RPO przepisy zawiesiły tegoroczną waloryzację procentową emerytur i rent, zastępując ją waloryzacją kwotową. Tym samym świadczenie każdego emeryta i rencisty, bez względu na wysokość pobieranej renty i emerytury zostało podniesione o jednakową kwotę - 71 złotych. Zamiana waloryzacji procentowej na kwotową sprawiła, że świadczenia wypłacane w kwocie poniżej 1480 złotych miesięcznie zostały podwyższone. Świadczenia zaś powyżej tej kwoty wzrosły o mniejszą sumę niż przy waloryzacji procentowej.

Prezydent podpisał ustawę, ale skierował zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego, czy przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą. Zarówno Bronisław Komorowski jak i rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zwrócili uwagę, że waloryzacja kwotowa jest niezgodna z zasadą wzajemności. Warunkiem nabycia praw do świadczeń z ubezpieczenia społecznego jest bowiem odpowiedni staż pracy, z czym wiąże się opłacanie składek na ubezpieczenia.

Wskazywali, że więź między wkładem pracy a gromadzonym funduszem ubezpieczeń społecznych jest podstawową przesłanką materialną prawa do świadczeń i argumentem do ochrony tego prawa. Z zasadą wzajemności wiąże się wymóg zachowania proporcjonalności między wysokością opłacanych składek a wysokością świadczeń.

Dzisiejszej rozprawie przewodniczy wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat, sprawozdawcą jest prezes Trybunału Andrzej Rzepliński.

Czytaj więcej w Money.pl
Górnicy dużo stracą? Czeka ich trudny rok Zdaniem ekspertów, konieczne jest obniżanie kosztów produkcji i walka o konkurencyjność m.in. z węglem importowanym.
Państwo zwróci pieniądze milionom Polaków? Trybunał Konstytucyjny zbada, czy zeszłoroczny zapis był zgodny z ustawą.
Komorowski odesłał podwyżki do Trybunału. Co z nimi? Prezydent najpierw podpisał ustawę, a teraz chce, żeby zajęli się nimi sędziowie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)