Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walki na Ukrainie. Nie będzie "okrągłego stołu" przed wyborami, separatyści ogłaszają stan wojenny

0
Podziel się:

Nie będzie rozmów okrągłego stołu przed wyborami, choć proponował go mediator OBWE.

Walki na Ukrainie. Nie będzie "okrągłego stołu" przed wyborami, separatyści ogłaszają stan wojenny
(PAP/EPA)

Kolejnych 20 osób jest rannych. To wynik starć sił ukraińskich z nielegalnymi ugrupowaniami zbrojnymi pod Wołnowachą w obwodzie donieckim. Trwają też starcia w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Lider samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Wałerij Bołotow podpisał dziś dekret o wprowadzeniu stanu wojennego i ogłosił mobilizację. Kijów prosi o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

[Aktualizacja godzina 17:15]

Uzbrojeni prorosyjscy separatyści zaatakowali cztery kopalnie węgla w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformowało w komunikacie ministerstwo energetyki w Kijowie. W wyniku ataku kopalnie czasowo wstrzymały pracę.

"Grożąc użyciem broni, terroryści żądają dostarczenia ładunków wybuchowych" - poinformowało ministerstwo. Resort zwrócił się do sił bezpieczeństwa o natychmiastową interwencję.

Zaatakowane kopalnie należą do grupy Łysyczanskwuhillja. Wcześniej doszło do napadu na kopalnię w Gorłówce w obwodzie donieckim.

Bołotow zaapelował też do prezydenta Rosji Władimira Putina o wprowadzenie na teren _ republiki _ wojsk pokojowych_ : Nakazuję wprowadzić stan wojenny i ogłosić pełną mobilizację na terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej _ - głosi dokument podpisany przez Bołotowa. Uzasadnił konieczność takich działań tym, że _ armia ukraińska dokonała w czwartek ataku na pokojowych mieszkańców _.

_ - Dziś o godz. 4 (3 czasu polskiego) wojska ukraińskie dopuściły się aktu agresji wobec pokojowych mieszkańców, a nielegalne władze kijowskie prowadzą operację karną przeciwko Republice Ługańskiej. Ich wojska nadal okupują niektóre regiony republiki, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców _ - napisał Bołotow w apelu do Putina.

*Prawie połowa *okręgowych komisji wyborczych w obwodzie donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy (16 z 34) została zajęta przez separatystów lub jest zablokowana - poinformowało w biuro prasowe Centralnej Komisji Wyborczej. W Doniecku według stanu z soboty wieczorem całkowicie lub częściowo było zablokowanych siedem obwodowych komisji wyborczych. Później na jedną z okręgowych komisji w tym mieście napadli uzbrojeni ludzie określający się jako przedstawiciele _ Ługańskiej Republiki Ludowej _. Uprowadzili oni przewodniczącego komisji, wynieśli z pomieszczenia komputery i sprzęt, a także całą dokumentacje wyborczą oraz pieczątkę komisji.
Jak podkreślił, _ Ługańska Republika Ludowa _ nie dysponuje wystarczającymi siłami, by _ wypędzić _ ludzi prowadzących _ operację karną _, i wyraził nadzieję, że w związku z tym Rosja podejmie decyzję o wprowadzeniu wojsk pokojowych, zanim w regionie zacznie się _ katastrofa humanitarna, sztucznie wywołana przez władze Ukrainy _.

Ukraina apeluje o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Władze Ukrainy zwróciły się do ONZ z prośbą o jak najszybsze zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w związku z sytuacją w kraju - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk._ - Przedstawimy dowody na to, że to strona rosyjska próbuje eskalować konflikt, przelew krwi, przejęcie ukraińskich przejść granicznych oraz zerwanie wyborów prezydenckich _ - oświadczył Jaceniuk.

Jak zapewnił, ukraińskie organy ochrony prawa mają niepodważalne dowody na istnienie na terytorium Rosji ośrodków przygotowania członków nielegalnych formacji zbrojnych, które działają na Ukrainie.

Nawiązując do twierdzenia władz rosyjskich o wydaniu polecenia wycofania do miejsc stałej dyslokacji wojsk, które uczestniczyły w ćwiczeniach w trzech obwodach graniczących z Ukrainą, Jaceniuk oznajmił: _ Oświadczenia Federacji Rosyjskiej o wycofaniu wojsk znad ukraińskich granic są blefem, bo nawet jeśli wojska się wycofują, to przy bezpośredniej pomocy władz rosyjskich przez granicę państwową Ukrainy wdzierają się uzbrojeni terroryści, przygotowani na terytorium Rosji _.

Premier Ukrainy powiadomił też, że ukraińskie MSZ poinformowało odpowiednią notą stronę rosyjską o tym, że to Rosja prowokuje eskalację konfliktu na Ukrainie.

Ukraina zwróciła się w środę do Rosji o zezwolenie na wykonanie lotu obserwacyjnego nad jej terytorium, by sprawdzić, czy oświadczenie prezydenta Władimira Putina o wycofaniu wojsk znad ukraińskiej granicy odpowiada prawdzie. W poniedziałek służba prasowa Kremla poinformowała, że prezydent Putin nakazał wycofanie do miejsc stałej dyslokacji wojsk, które uczestniczyły w ćwiczeniach w trzech obwodach graniczących z Ukrainą - rostowskim, biełgorodzkim i briańskim.

Rosyjskie wojska wycofują się z ukraińskiej granicy

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował w czwartek na swoim profilu Twittera, że Sojusz zarejestrował ograniczone ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, które mogą wskazywać na początek wycofywania się.

OBWE zwiększy misję monitoringową

Skład specjalnej misji monitoringowej OBWE na Ukrainie zostanie zwiększony po sierpniu do 750 osób - zapowiedział w czwartek w Kijowie jej szef Ertugrul Apakan.

_ - Nasz zespół zaczynał od 120 obserwatorów, teraz jest nas już 210. Pod koniec czerwca będzie nas 300. Nasze oczekiwania są takie, że pod koniec sierpnia ta liczba wzrośnie do 500, a potem nasza liczebność sięgnie mniej więcej 750 osób _ - oświadczył Apakan.

Zaznaczył, że obecnie 10 grup monitorujących znajduje się w dziesięciu obwodach Ukrainy, a czego połowa - w obwodach wschodnich i południowych. Celem specjalnej misji monitoringowej OBWE jest przyczynienie się do zmniejszenia napięcia na Ukrainie oraz sprzyjanie pokojowi, stabilności i bezpieczeństwa.

Dziewięć śmiertelnych ofiar starć

Jak podało źródło w Ministerstwie Obrony Ukrainy ostatniej nocy posterunek ukraińskich żołnierzy w okolicach Wołnowachy został zaatakowały przez nielegalne ugrupowania zbrojne. - _ Według wstępnych danych w rezultacie ośmiu żołnierzy zginęło, a do 20 zostało rannych _ - podało źródło w resorcie.

Wcześniej szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych Dmytro Tymczuk, który kieruje nieformalną grupą wywiadowczą _ Informacyjny Opór , napisał na Facebooku: _ Doszło do starć zbrojnych sił ukraińskich z grupami terrorystów w pobliżu Rubiżnego _(obwód ługański) i Wołnowachy. Są zabici ze strony sił prowadzących akcję antyterrorystyczną. Pod Wołnowachą, według naszych danych, zginęło ośmiu przedstawicieli sił ukraińskich, a 18 zostało rannych _.

Wcześniej źródło w MSW obwodu ługańskiego podało, że od czterech godzin trwają w okolicach Rubiżnego i Lisiczańska starcia między siłami Gwardii Narodowej Ukrainy i separatystyczną _ Armią Wschodu i Południa _, podczas których wysadzono most na rzece Doniec; obrażenia odniosły cztery osoby.

Nie będzie okrągłego stołu jedności narodowej przed wyborami

Mediator z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger wyraził przekonanie, że przed niedzielnymi wyborami - jutro lub pojutrze - warto przeprowadzić jeszcze jeden okrągły stół jedności narodowej. Ocenił przy tym pozytywnie wyniki dotychczasowych spotkań.

Agencja Interfax-Ukraina, powołując się na rozmówcę z rządu w Kijowie, podaje jednak, że do kolejnych spotkań w tej formie na razie nie dojdzie. Do tej pory odbyły się na Ukrainie trzy okrągłe stoły, zainicjowane przez p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa i premiera Arsenija Jaceniuka w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Pierwszy odbył się 14 maja w Kijowie, drugi - 17 maja w Charkowie na wschodzie kraju, a trzeci - 21 maja w Mikołajowie na południu.

8 maja we wspólnym oświadczeniu Turczynow i Jaceniuk powiadomili o zamiarze organizowania okrągłych stołów w udziałem członków rządu, deputowanych, kandydatów na prezydenta, szefów administracji obwodowych i samorządów, naukowców, przedstawicieli organizacji religijnych, środowisk biznesowych oraz organizacji społecznych i międzynarodowych. Moderatorami podczas tych spotkań są dwaj byli prezydenci Ukrainy: Leonid Krawczuk i Leonid Kuczma.

Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca zapowiadał, że spotkania okrągłego stołu będą kontynuowane także po niedzielnych wyborach prezydenckich. Przedmiotem obrad ma być między innymi reforma konstytucji, reforma samorządowa oraz walka z korupcją.

Czytaj więcej w Money.pl
Nocny atak na ukraińską straż graniczą Po rosyjskiej stronie granicy pojawiły się trzy ciężarówki
Achmetow ogłasza proukraińskie manifestacje Biznesmen zdecydowanie potępił separatystów. Jego zdaniem chodzenia z automatami, maruderstwa i porwań zwykłych ludzi nie można nazwać walką o prawa Zagłębia Donieckiego.
Separatyści tworzą własne władze Denys Puszylin, jeden z przywódców tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) ogłoszonej przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, został wybrany na szefa prezydium parlamentu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)