Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z pseudokibicami. Policja:za złą organizację meczów będą wnioski do prokuratury

0
Podziel się:

- Jak ktoś próbuje przerzucić całą odpowiedzialność za bałagan związany z kibicowaniem, zachowaniem kibiców na stadionach i poza nimi, to my się z tym do końca nie godzimy - powiedział komendant główny policji.

Walka z pseudokibicami. Policja:za złą organizację meczów będą wnioski do prokuratury
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Policja będzie częściej niż dotychczas zawiadamiać prokuraturę, jeśli w wyniku zaniechań ze strony organizatorów meczów piłkarskich będzie dochodziło do naruszeń porządku publicznego - zapowiada komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Szef policji odniósł się m.in. do niedawnych burd na stadionie Legii. Na początku marca w Warszawie podczas meczu tej drużyny z Jagiellonią Białystok policja zatrzymała 38 chuliganów. Funkcjonariusze pojawili się na trybunach trzy minuty po prośbie organizatora o interwencję. Musieli sforsować bramę, ponieważ nie było przy niej pracownika ochrony, a gdy się pojawił, oświadczył, że nie ma klucza.

Po tych zajściach policja skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez organizatora w związku z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych. _ Wyjaśnimy w tym postępowaniu dlaczego mężczyzna nie miał klucza do bramy, kto mu się kazał tak zachować i czy to był tylko przypadek _ - powiedział Działoszyński.

Zapowiedział, że jeśli w wyniku zaniechań ze strony organizatorów będzie dochodziło do naruszeń porządku publicznego, policja będzie kierowała tego typu sprawy do prokuratur. _ Chodzi między innymi o niepodjęcie działań czy zaniechanie spraw, do których ktoś był zobowiązany _ - powiedział komendant.

Przypomniał, że za bezpieczeństwo imprezy masowej odpowiada jej organizator, który musi zapewnić m.in. odpowiednią liczbę ochroniarzy. Za każdym razem organizator wyznacza osobę odpowiedzialną za kwestie związane z bezpieczeństwem. Na organizatorze spoczywa obowiązek wyznaczenia dróg ewakuacyjnych oraz dróg umożliwiających dojazd strażakom, pogotowiu oraz policji.

Działoszyński zaznaczył, że na niektórych stadionach sytuacja zaczęła się poprawiać, gdy wojewodowie zaczęli częściej korzystać z możliwości, jakie daje im ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Chodzi m.in. o tymczasowe zamykanie stadionów dla publiczności.

_ To kluby tak naprawdę mają realną możliwość uporządkowania tej sytuacji. My im możemy tylko pomóc. Jak ktoś próbuje przerzucić całą odpowiedzialność za bałagan związany z kibicowaniem, zachowaniem kibiców na stadionach i poza nimi, to my się z tym do końca nie godzimy. My bierzemy odpowiedzialność za bezpieczeństwo, ale od momentu kiedy organizator sobie nie radzi _ - zaznaczył komendant.

Działoszyński pozytywnie ocenił działania władz niektórych klubów. Przypomniał, że w Krakowie podjęto decyzję, w wyniku której kilkuset kiboli nie zostało wpuszczonych na ostatni mecz Wisły.

_ Szefowie klubów podjęli decyzje, że bandyci zostaną wyrzuceni ze stadionów. Bez "żylety" też się da organizować i oglądać mecze. Chuligani będą rugowani ze stadionów do momentu kiedy nie zaczną się zachowywać jak normalni ludzie. Ja o to postuluję przy każdym spotkaniu _ - powiedział komendant.

_ Nie może być tak, że będziemy się poddawać presji kilkuset łobuzów. Zrobimy wszystko i będziemy pomagać takim klubom żeby nie było presji ze strony kiboli i żeby kluby nie cofały się przed takimi decyzjami. To co się stało m.in. w Wiśle Kraków, tam widzę realne symptomy poprawy, tam się kluby oraz ich właściciele zawzięły. Bardzo wspieramy takie działania _ - powiedział Działoszyński.

Komendant poinformował, że w dalszym ciągu prowadzone są rozmowy ws. zabezpieczania przejazdów zorganizowanych grup kibiców. _ Zachęcamy PZPN do takich regulacji żeby zbiorowe przejazdy, de facto organizowane przez kluby, były także przez nie monitorowane. Jeśli organizowany jest wyjazd kilkuset kibiców pociągiem specjalnym, to w moim przekonaniu powinno być kilku - w zależności od wielkości tej grupy - przedstawicieli klubu, który organizuje taki przejazd i dba o zachowanie kibiców _ - powiedział Działoszyński.

W całym kraju działają policyjne wydziały ds. zwalczania przestępczości pseudokibiców. Komendant zwrócił uwagę, że środowiska pseudokibiców zajmują się handlem narkotykami, a także prowadzą inną nielegalną działalność. _ Struktury kibolskie nie są budowane po to, żeby oglądać mecze piłki nożnej, tylko po to żeby robić różne interesy, czasami za cichym przyzwoleniem klubów _ - ocenił szef KGP.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki po meczu gigantów. Są zatrzymani Zatrzymani mężczyźni zostali już przesłuchani. W poniedziałek zostaną doprowadzeni do sądu i osądzeni w trybie przyspieszonym.
Żona policjanta zacierała ślady. Są zarzuty Według prokuratora Monika B. utrudniała postępowanie karne w sprawie wypadku. _ - Zacierała ślady przestępstwa, ułatwiając mężowi oddanie samochodu do warsztatu - _ poinformowała prokuratura.
Plują na nich i przeklinają. Taka robota Jest ich kilka tysięcy i stacjonują przy każdej komendzie wojewódzkiej policji. Są skoszarowani, odpowiednio wyposażeni i codziennie trenują walkę z tłumem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)