Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z terroryzmem. Senat przeciwko stosowaniu tortur

0
Podziel się:

Uchwałę podjęto stosunkiem głosów 78:21 w formie poprawki do ustawy o wydatkach obronnych na rok budżetowy 2016, który rozpoczyna się 1 października br.

Walka z terroryzmem. Senat przeciwko stosowaniu tortur
(mike.benedetti/Flickr)

Senat USA opowiedział się za wprowadzeniem zakazu stosowania tortur podczas przesłuchań osób podejrzanych o teroryzm, w tym praktyk stosowanych po zamachach terrorystycznych w Nowym Jorku i Wadszyngtonie z 11 września 2001 r.

Uchwałę podjęto stosunkiem głosów 78:21 w formie poprawki do ustawy o wydatkach obronnych na rok budżetowy 2016, który rozpoczyna się 1 października br.

Aby poprawka weszła w życie potrzebne jest uchwalenie całej ustawy przez Senat i Izbę Reprezentantów oraz podpisanie jej przez prezydenta Baracka Obamę. Za zakazem stosowania tortur opowiedzieli się wszyscy senatorzy demokratyczni oraz 32 Republikanów, w tym senator John McCain, który sam był torturowany kiedy był jeńcem wojennym podczas wojny w Wietnamie.

- Ta poprawka jest najlepszą gwarancją aby nigdy więcej Stany Zjednoczone nie szły ciemną drogą, na której nasze wartości były poświęcane na ołtarzu krótkotrwałych interesów bezpieczeństwa - powiedział McCain. Senator dał się wielokrotnie poznać jako zdecydowany przeciwnik stosowania tortur.

Podobny pogląd wyraziła demokratyczna senator Dianne Feinstein, która przez wiele lat kierowała śledztwem przeciwko Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Agencja oskarżana jest o stosowanie w przeszłości tortur i innych sprzecznych z prawem praktyk w tajnych więzieniach utworzonych poza granicami USA (w tym w Polsce) wobec osób podejrzanych o terroryzm.

- Dzisiejsze głosowanie uniemożliwia powrót do okresu stosowania nielegalnych sposobów przesłuchiwania i wskazuje, że rozporządzenie prezydenta Obamy o zakazie tortur powinno być uchwalone w formie ustawy - powiedziała Feinstein.

Jeżeli poprawka Senatu uzyska moc prawną, to sposoby przesłuchań podejrzanych "będą ograniczone do wymienionych w regulaminach armii" - dodała senator. Przepisy prawne gwarantują ponadto dostęp do osób zatrzymanych przez władze USA przedstawicielom Czerwonego Krzyża.

Czytaj więcej w Money.pl
Historyczne decyzje Obamy w sprawie Kuby Hawana jest jedną z czterech stolic w amerykańskim zestawieniu państw wspierających terroryzm.
Wzmocnili ochronę rządu. Czego się obawiają? Władze podjęły decyzję o wzmocnieniu ochrony 9,5 tysiąca obiektów rządowych i federalnych z obawy przed atakami, do których wzywają organizacje terrorystyczne.
Usłyszeli wyroki 30 lat więzienia. Za co? Trzynastu oskarżonych, którzy stanęli przed sądem w Rijadzie specjalizującym się w sprawach związanych z terroryzmem, wchodziło w skład 41-osobowej grupy tworzącej komórkę terrorystyczną.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)