Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Wakacyjne zakupy pod nadzorem celników

0
Podziel się:

Wejście do strefy Schengen ułatwiło podróże, ale nie zniosło pewnych ograniczeń. W zeszłym roku podróżni zapłacili mandaty na kwotę 4 mln złotych.

Wakacyjne zakupy pod nadzorem celników
(PAP/Grzegorz Michałowski)

ac">fot: PAP/Grzegorz Michałowski fot: PAP/Grzegorz Michałowski fot: PAP/Grzegorz Michałowski [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif - align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/nielegalne;pamiatki;z;podrozy,galeria,915,0.html) Pasek ze skóry pytona czy kawałek rafy koralowej to zły pomysł na pamiątkę z wakacji. Zbyt duża ilość alkoholu, papierosów czy na przykład tabletek Viagry zakupionych zagranicą także może być przyczyną kłopotów. Warto wiedzieć za co mogą nam wręczyć mandat celnicy.

Wejście do strefy Schengen nie oznacza, że możemy przywieźć ze sobą wszystko i w dowolnych ilościach. Przede wszystkim dotyczy to towarów akcyzowych, czyli m.in. papierosów i alkoholu. Turystów obowiązują też inne zakazy. Np. niedozwoloną pamiątką z wakacji jest egzotyczny kaktus czy niektóre specyfiki chińskiej medycyny, np. krem z dodatkiem kości tygrysa, doskonały podobno na reumatyzm.

Niesfornym turystom w zeszłym roku celnicy wystawili 14 i pół tysiąca mandatów na kwotę prawie 4 mln złotych.

Generalnie przywóz towarów z UE do Polski przez turystów nie podlega żadnym ograniczeniom, warunkiem jest jednak założenie, że przywożone towary są przeznaczone do użytku osobistego. Za takie zostaną też uznane rzeczy, które zamierzamy przeznaczyć na prezenty. Jednak ich sprzedaż nie mieści się w tej definicji i zgodnie z przepisami jest naruszeniem prawa.

| Po akcesji Polski do Unii Europejskiej, z dniem 1 maja 2004 r., Polska została objęta unią celną, co oznacza, że towary przywożone do Polski z krajów członkowskich Unii nie są obciążane cłem. Przepisy prawa celnego stosuje się do towarów wprowadzanych na obszar celny Wspólnoty lub wyprowadzanych z tego obszaru. Jednak przywóz niektórych towarów do Polski z innych państw członkowskich Unii Europejskiej również podlega ograniczeniom i zakazom. |
| --- |

I tak podróżując po krajach UE możemy przewieźć ze sobą: 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),110 litrów piwa. Na przewóz większej ilości towarów musimy posiadać odpowiedni dokument wystawiany przez biura celne.

Niektóre kraje ustanowiły własne limity. Na przykład przy wjeździe do Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji możemy przywieźć 200 szt. papierosów.

lość towarów które możemy przywieźć z zagranicy do Polski
rodzaj towaru z krajów UE spoza UE
*1. wyroby tytoniowe *
papierosy 800 szt. 200 szt.
cygaretki ( o masie nie przekraczającej 3g/szt.) 400szt. 100szt. lub
cygara 200 szt. 50 szt. lub
tytoń do palenia 1 kg 250 g lub
*2. napoje alkoholowe *
wyroby spirytusowe (np. wódki, koniaki) 10 litrów 1litr
piwo 110 litrów -
wino 90 litrów(w tym max wino 60 litrów wina musującego) 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto) 2litry
*3. perfumy * brak ograniczeń 50g
wody toaletowe brak ograniczeń 0,25 litra

dane ze strony Izby Celnej w Toruniu

Jeszcze większe bariery przewozowe napotkamy, gdy wracamy lub jedziemy do kraju, który nie jest członkiem UE, czyli np. na Ukrainę do Rosji, Turcji, Chorwacji.Podróżując z kraju nie należącego do Unii Europejskiej można przywieźć: 200 papierosów,100 cygaretek bądź 50 cygar lub 250 gramów tytoniu, 1 litr alkoholu etylowego lub 2 litry wina.

Wszystko, co zakupiliśmy zagranicą ponad tę normę, powinno zostać zadeklarowane w urzędzie celnym. Tam zobowiązani będziemy do zapłaty podatku odpowiadającego ilości przewożonego towaru.

Celnicy przestrzegają, że towary przywożone w bagażu podróżnego wracającego z krajów spoza UE przeznaczone np. na prezenty są zwolnione z opłat celnych do całkowitej ich wartości 175 euro, a w przypadku podróżnych poniżej 15 lat do 90 euro.

| W 2006 r. popełniono ponad 37 tysięcy przestępstw i wykroczeń celnych na kwotę ponad 103 mln złotych. W 2007r. liczba spraw zmalała do 33 tysięcy, wartość wykroczeń wyceniona została na kwotę ponad 102 mln złotych. |
| --- |

Co ważne osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych lub tytoniowych. W innych krajach mogą istnieć inne obostrzenia, np. w Szwecji osoby, które nie ukończyły 20 lat nie mogą przewozić alkoholu. Dlatego warto sprawdzić przed planowanym wyjazdem, czy w danym kraju nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń.

Z wakacji nie zabieraj części kręgosłupa walenia lub koralowca

W zeszłym roku celnicy, obok koralowców, kaktusów czy spreparowanych węży i skorpionów natknęli się na ...czterokilogramowy odcinek kręgosłupa walenia zapakowany w paczce nadanej z USA. Właściciel paczki tłumaczył, że zakupu dokonał na tamtejszym bazarze i nie wiedział, iż na przywóz do Polski takiej _ pamiątki _ wymagane jest zezwolenie. Waleń zagrożony jest wyginięciem dlatego chroniony jest przepisami.

Zwierzęta i rośliny zagrożone wyginięciem ujęte są w Konwencji Waszyngtońskiej CITES (_ Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora _). Zakaz dotyczy przywożenia zarówno żywych zwierząt i roślin, form wypreparowanych a także produktów wykonanych np. z ich skóry czy innej części ciała. Lista chronionych gatunków jest długa. Obecnie obejmuje około 23 tysiące gatunków zwierząt i roślin i wciąż się wydłuża. Znajdują się na niej m.in. papugi, małpy, ptaki drapieżne, żółwie i jaszczurki. Zabranione jest przywożenie storczyków, kaktusów czy roślin owadożernych.

Ponadto wielbiciele medycyny chińskiej powinni zdawać sobie sprawę, iż do Polski nie możemy wwieźć medykamentów zawierających m.in. piżmo, rogi nosorożców, kości tygrysów lub wyciągi z woreczków żółciowych niedźwiedzi. Zabronione jest też przywożenie kawioru, muszli, wypreparowanych motyli i koralowców. Te ostatnie są częsta pamiątką przywożoną przez turystów m.in. z wakacji w Egipcie. Kłopotliwą, jeśli na przewóz chronionego gatunku nie mamy pozwolenia. A tak z reguły niestety jest.

Za przewożenie zwierząt i roślin znajdujących się na liście CITES grozi nam grzywna, lub kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

| Konwencja Waszyngtońska |
| --- |
| Konwencja Waszyngtońska to umowa międzynarodowa, której celem jest ochrona dziko występujących zwierząt i roślin, zagrożonych w skali świata wyginięciem. Obowiązuje w 160 krajach. Polska ratyfikowała ją w 1989 r. Pełny wykaz okazów i więcej informacji znajdziemy na stronie www.mos.gov.pl |

Tłumaczenie się niewiedzą lub zakupem _ zakazanych pamiątek _ w ramach prezentu nie przekona celnikow. Tak było w przypadku podróżnego wracającego z Chin,u którego celnicy znaleźli preparaty medycyny chińskiej oraz szklane butelki zawierające w środku spreparowane węże. Przeciwko podróżnemu celnicy wszczęli sprawę karno skarbową.

Uważaj ile gotowki zabierasz na wakacje

Za niezgłoszenie sporej gotówki przy przekraczaniu granicy celnicy także mogą wystawiać mandat. Według art. 18 prawa dewizowego, podróżni przyjeżdżający do UE lub opuszczający jej terytorium, którzy przewożą gotówkę w kwocie przekraczającej 10 tys. euro, zobowiązani są do zgłoszenia tego faktu celnikom. Granica ta dotyczy także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych itp.

W Polsce obowiązek wypełnienia zgłoszenia dewizowego mają także pasażerowie tranzytowi, a nawet tacy, którzy przekraczają granicę państwową w ruchu wewnątrzunijnym.

Nie zrobił tego obywatel Niemiec, który w zeszłym roku usiłował przewieźć 29 tysięcy dolarów i 33 tysiące euro pod siedzeniem samochodu. Celnicy odkryli schowek z pieniędźmi. Alexander S. zaplacił mandat 1 700 zł. Po zapłaceniu kary, turyście zwrócono dewizy.

Kilkaset tabletek Viagry na własne potrzeby

Wracającym z zagranicznych wojaży z krajów spoza UE celnicy mogą też sprawdzić stan apteczki. Jeśli posiadamy leki przeznaczone na nasze potrzeby, (około 5 najmnieszych opakowań) wówczas nie musimy obawiać się kłopotów. Inaczej będzie jeśli ta ilość zostanie znacznie przekroczona. Zgodnie z przepisami przywożenie do kraju zagranicznych medykamentów możliwe jest po uzyskaniu zgody minsitra zdrowia - czytamy na stronach wrocławskiej Izby Celnej.

Tym zakazom nie podporządkowali się podróżni wracający w zeszłym roku z Egiptu. Gdyńscy celnicy znaleźli w ich bagażu prawie 3,5 tysiąca sztuk różnego rodzaju tabletek, m.in.Viagre. Mężczyźni tłumaczyli, że zakupili te farmaceutyki na własne potrzeby. Ich wartość oszacowano na 50 tysięcy złotych.

Wywóz zabytkowych przedmiotów

Jeżeli zamierzamy wywieźć z Polski zabytek lub przedmiot chroniony ustawą musimy przedstawić na granicy pozwolenie na jego wywóz bądź zaświadczenie, że ten przedmiot tego nie wymaga. Po dokument należy zwrócić się do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pozwolenie takie jest jednorazowe.

Stosownych pozwoleń wymaga wszystko, co figuruje w rejestrze zabytków, rejestrach muzealnych oraz przedmioty niewpisane do rejestrów, ale mające więcej niż 55 lat, a w przypadku dziedzictwa przemysłowego - starsze niż 25-letnie.

Przykładowo ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami złamał Polak, który wysłał w kwietniu tego roku trzy paczki do USA ze srebrnymi sztućcami starszymi niż 55 lat.

W sumie w zeszłym roku zatrzymano 431 przemycanych dóbr o wartości ponad 100 tys. złotych.

| Strefa Schengen - co warto wiedzieć |
| --- |
| Strefa Schengen po wejściu do niej dziewięciu nowych krajów (oprócz Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Estonii, Litwy, Łotwy i Malty) obejmuje terytorium prawie całej UE oraz nienależące do niej Norwegię i Islandię. Z kolei z unijnych krajów nie należą do niej Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Bułgaria i Rumunia. Trzy ostatnie państwa zmaierzają do niej przystąpić w ciągu najbliższych lat (2009- Cypr, 2001- Bułgaria, Rumunia). Podczas pobytu na terytorium innego państwa strefy Schengen powinniśmy posiadać ważny dokument potwierdzający tożsamość - paszport lub dowód osobisty. Zasada ta dotyczy również dzieci. Uprawnione służby mogą w dozwolonym miejscu wspólnoty skontrolować nasze dokumenty i sprawdzić samochód (w poszukiwaniu narkotyków, towarów zabytkowych, broni i amunicji czy przemycanych towarów akcyzowych. Może to nastąpić nie tylko w strefie przygranicznej. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)