Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Birmie prezydent nie może mieć dzieci z zagranicznym obywatelstwem i być w związku z obcokrajowcem

0
Podziel się:

Osoby będące w związku małżeńskim z obcokrajowcem lub mającym dzieci z zagranicznym obywatelstwem nie mogą startować w wyborach. Zapis znalazł się w konstytucji.

W Birmie prezydent nie może mieć dzieci z zagranicznym obywatelstwem i być w związku z obcokrajowcem
(gforbes/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Parlamentarna komisja w Birmie zagłosowała za pozostawieniem w konstytucji zapisu, który zakazuje niektórym osobom kandydowania na prezydenta. W grupie wykluczonych znajduje się przywódczyni demokratycznej opozycji Aung San Suu Kyi.

Zapis, o którym mowa, zakazuje ubiegania się o najwyższy urząd w państwie osobom będącym w związku małżeńskim z obcokrajowcem lub mającym dzieci z zagranicznym obywatelstwem - przekazali agencji Reutera dzisiaj dwaj członkowie komisji, którzy chcieli zachować anonimowość ze względu na tajność obrad.

Propozycja zmiany upadła głosami 26 z 31 członków komisji. Informatorzy agencji Reutera nie podali uzasadnienia.

Wielu ekspertów uważa, że zapis znalazł się w opracowanej przez juntę wojskową konstytucji właśnie po to, by wykluczyć Aung San Suu Kyi z ubiegania się o prezydenturę. Jej zmarły w 1999 r. mąż Michael Aris był Brytyjczykiem, a jej dwaj synowie mają brytyjskie obywatelstwo.

Parlamentarna komisja, która odrzuciła propozycję korzystnej dla opozycjonistki zmiany, składa się z 31 osób. Wśród nich tylko dwie należą do NLD pani Aung, 14 to członkowie utworzonej przez armię partii rządzącej USDP, a siedem to czynni wojskowi.

Głosowanie w obu izbach birmańskiego parlamentu w sprawie zmiany konstytucyjnego zapisu zdaniem analityków najpewniej się nie powiedzie, ponieważ wojsko i USDP dysponują w nim większością głosów.

Aung San Suu Kyi, przywódczyni prodemokratycznej opozycji w Birmie, uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla ikona walki o demokrację i prawa człowieka, sprzeciwiała się rządom wojskowych i przez łącznie 15 lat pozostawała w areszcie domowym.

Kierowana przez Aung San Suu Kyi partia Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) domaga się demokratycznych zmian w konstytucji przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu, aby zmniejszyć wpływ wojska na politykę.

Armia rządziła Birmą przez 49 lat do 2011 roku, gdy władzę przejął nominalnie cywilny rząd złożony z emerytowanych generałów. Stworzona pod nadzorem junty konstytucja posłużyła jako podstawa do ograniczonej demokratyzacji kraju, dzięki której w kwietniu 2012 roku Aung San Suu Kyi dostała się do parlamentu w wyniku wyborów uzupełniających.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczny wypadek w Birmie. Są ofiary 12 osób zginęło, a pięć zostało rannych w wyniku zderzenia dzisiaj w Birmie autobusu z samochodem osobowym. Autobus stanął w płomieniach.
Birma wydaliła z kraju Lekarzy bez Granic Organizacja, która w 1999 roku została laureatem pokojowego Nobla, jest głównym dostawcą leków na AIDS w kraju.
Tam gwałty to broń w walce z mniejszościami Birmańscy żołnierze zgwałcili ponad 100 kobiet i dziewczynek od 2011 roku, gdy władzę w kraju przejął formalnie cywilny rząd.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)