Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

2012-01-01 07:03

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie
[fot: Money.pl/Anna Kraszkiewicz]

Od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Polska dołącza do europejskiego standardu zagospodarowania śmieci komunalnych. Na terenie całego kraju porządek powinien zapanować najpóźniej do połowy 2013 r. Według Ministerstwa Środowiska, osoby segregujące śmieci na plastik, szkło i papier będą płacić niższe rachunki, gdy gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów.

Wraz z Nowym Rokiem rozpocznie się proces wdrażania ustawy w życie. według resortu środowiska potrwa maksymalnie 18 miesięcy. O tym, kiedy nowy system zacznie działać w poszczególnych miejscowościach, mieszkańcy dowiedzą się w lokalnych urzędach gminy. Każda gmina ma bowiem obowiązek przeprowadzić kampanię informującą swoich mieszkańców o nowych zasadach.

Istota nowego zarządzania odpadami komunalnymi polega na tym, że to gminy odpowiadają za zbiórkę śmieci we współpracy z wyłonionymi w przetargach firmami wywożącymi odpady. Kiedy dana gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów, mieszkańcy będą płacić niższe rachunki za śmieci.

- Mimo, że nie odzwierciedlają tego oficjalne statystyki, zaniżone przez źle funkcjonujący dotąd system, statystyczny Polak prawdopodobnie produkuje tyle samo śmieci co jego sąsiad - Niemiec lub Czech. Nasz sposób na śmieci, które wytwarzamy w naszych domach, odbiegał dotąd od rozwiązań europejskich - stąd też efekty mieliśmy znacznie gorsze - powiedział Marcin Korolec, minister środowiska.

Zdaniem ministra nowa ustawa stwarza szanse na uporanie się z plagą śmieci w Polsce. - Od pierwszego stycznia gminy rozpoczną przygotowania do zmian, które dla wszystkich nas najpóźniej do połowy 2013 roku będą oznaczać odbiór wszystkich śmieci za jedna stawkę i obowiązkowo niższe rachunki za odpady posegregowane - powiedział Marcin Korolec.

Nowy sposób na śmieci komunalne to metoda, która sprawdziła się już z powodzeniem w większości krajów europejskich. Polega na tym, że gmina zapewnia odbieranie i właściwe, ekologicznie bezpieczne zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych i możliwość selektywnego ich zbierania, np. ustawiając odpowiednie pojemniki. Odbierać odpady od mieszkańców będzie wyłoniona w drodze przetargu firma. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy uiszczają jedną podstawową stawkę, dzięki czemu nikomu nie powinno opłacać się wyrzucanie śmieci do lasu. Wyjątek stanowią osoby segregujące śmieci - które obowiązkowo zapłacą mniej.

Dla statystycznego Kowalskiego oznacza to po pierwsze brak umów, które do tej pory musiał podpisywać z przedsiębiorcami odbierającymi jego śmieci. Teraz zrobi to za niego gmina. Po drugie - koniec ze zmartwieniami co zrobić ze starą pralką, rozpadającą się szafą, przeterminowanymi lekami albo zużytymi bateriami - gmina będzie organizować i wskazywać mieszkańcom punkty odbioru takich odpadów. Po trzecie - mieszkańcy będą wnosili do gminy opłaty zgodnie z jedną, wyznaczona w drodze uchwały stawką.

Gminy zyskują nowe kompetencje i nowe narzędzia do działania, a dysponując opłatami za śmieci od mieszkańców zdobędą kapitał do nowych inwestycji. W Polsce wciąż brakuje specjalistycznych zakładów recyklingu: kompostowni do przetwarzania odpadów mokrych, spalarni dla aglomeracji i sortowni, gdzie możliwe jest odzyskanie ze zmieszanych odpadów tych, które mogą mieć drugie życie i stać się surowcami do ponownego wykorzystania.

W nowym systemie gminy zyskają możliwość skuteczniejszego ubiegania się o pieniądze unijne na tworzenie takich instalacji do zagospodarowania odpadów. Będą też mogły tworzyć inwestycje na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inne artykuły o ustawie śmieciowej czytaj w Money.pl
Pracodawcy RP: Ustawa śmieciowa do TK
Pracodawcy RP zapowiedzieli na konferencji prasowej, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
Podatek śmieciowy. Kto zapłaci więcej?
Nie ważne czy mieszkasz w bloku czy w domku. Za wywóz odpadów zapłacisz tyle samo.
Podatek śmieciowy - jak będzie naliczany
Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej przewiduje nałożenie nowej daniny publicznej na mieszkańców gmin.
(BW)

tagi

gminy, mieszkańcy, segregacja odpadów, niższe rachunki

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2013-06-14 15:23:39 78.31.159.* | goga15
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
WITAM JA MAM INNY PROBLEM.PROWADZĘ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ I NIE ROZUMIEM DLACZEGO MAM PŁACIĆ "ŚMIECIOWE"ZA KAŻDEGO PRACOWNIKA I UCZNIA PRZYUCZENIA DO ZAWODU,KTÓRY NA PRAKTYCE JEST TYLKO 1-2 DNI PO 6 GODZIN.MOIM ZDANIEM OPŁATY SĄ POBIERANE DWA RAZY UCZEŃ PŁACI W DOMU A JA W ZAKŁADZIE PRACY.
2013-02-27 19:58:16 31.2.64.* | bobo11
Niekture gminy ustalają na kg.limit tygodniowy tak jest w Miliczu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-02-27 19:54:43 31.2.64.* | niekture gminy ustalaja ilosc smieci w kg na osobe na tydzie
Ok
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-02-04 10:28:50 83.7.231.* | Pracuś xD
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
lol
2012-11-26 11:07:29 83.24.199.* | pik371
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
A dlaczego nie ma ceny od kg wytworzonych śmieci. Dlaczego posądzacie wszystkich o wywóz śmieci do lasu.
2012-11-01 15:35:07 77.115.146.* | kowal262
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
To że będą niższe ceny to jest wielki absurd.
Ustawa śmieciowa narzuca obsługę przez jedną firmę za pośrednictwem Gminy, więc tu już jest strefa korupcjogenna, dalej Gmina będzie pośredniczyć w regulowani opłat za usuwanie śmieci, następna wolna Amerykanka, gdyż ceny w projektach przyprawiają o zawrót głowy!
Przykład; Firma pobiera za kwartał 65zł. a projekt 10zł od osoby.
Rodzina wielodzietna na wsi (6-osób) wytwarza dużo mnie zanieczyszczeń niż w mieście, gdyż odpadki organiczne zagospodarowuje w pryzmach kompostowych.
Opłata;
Firma-65zł zł-na 3 miesiące.
Gmina 180zł-na 3 miesiące.
Przypomnijmy że pojemnik który używa w zupełności wystarcza do usunięcia wszystkich odpadków.
Więc jak można nazwać takie projekty na które pozwoli nowa ustawa.
Monopolistycznym zdzieraniem pieniędzy z obywateli w imię prawa.
2012-11-01 15:33:00 77.115.146.* | Obywatel855
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
To że będą niższe ceny to jest wielki absurd.
Ustawa śmieciowa narzuca obsługę przez jedną firmę za pośrednictwem Gminy, więc tu już jest strefa korupcjogenna, dalej Gmina będzie pośredniczyć w regulowani opłat za usuwanie śmieci, następna wolna Amerykanka, gdyż ceny w projektach przyprawiają o zawrót głowy!
Przykład; Firma pobiera za kwartał 65zł. a projekt 10zł od osoby.
Rodzina wielodzietna na wsi (6-osób) wytwarza dużo mnie zanieczyszczeń niż w mieście, gdyż odpadki organiczne zagospodarowuje w pryzmach kompostowych.
Opłata;
Firma-65zł zł-na 3 miesiące.
Gmina 180zł-na 3 miesiące.
Przypomnijmy że pojemnik który używa w zupełności wystarcza do usunięcia wszystkich odpadków.
Więc jak można nazwać takie projekty na które pozwoli nowa ustawa.
Monopolistycznym zdzieraniem pieniędzy z obywateli w imię prawa.
2012-11-01 15:30:44 77.115.146.* | Obywatel855
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
To że będą niższe ceny to jest wielki absurd.
Ustawa śmieciowa narzuca obsługę przez jedną firmę za pośrednictwem Gminy, więc tu już jest strefa korupcjogenna, dalej Gmina będzie pośredniczyć w regulowani opłat za usuwanie śmieci, następna wolna Amerykanka, gdyż ceny w projektach przyprawiają o zawrót głowy!
Przykład; Firma pobiera za kwartał 65zł. a projekt 10zł od osoby.
Rodzina wielodzietna na wsi (6-osób) wytwarza dużo mnie zanieczyszczeń niż w mieście, gdyż odpadki organiczne zagospodarowuje w pryzmach kompostowych.
Opłata;
Firma-65zł zł-na 3 miesiące.
Gmina 180zł-na 3 miesiące.
Przypomnijmy że pojemnik który używa w zupełności wystarcza do usunięcia wszystkich odpadków.
Więc jak można nazwać takie projekty na które pozwoli nowa ustawa.
Monopolistycznym zdzieraniem pieniędzy z obywateli w imię prawa.
2012-07-27 13:31:57 88.199.129.* | andy626
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [1]
komunalne spólki miejskie nie sa nastwione na zysk , a na wykonywanie zadań gminy po kosztach. Duże ZAGRANICZNE firmy śmieciowe pewnie śa instytucjami charytatywnymi ??
dlaczego nie można zakazać używania fili i PET-ów ( obłożyć opłatą produktową trafiającą do GMIN) !!! dlaczego , bo nie dostanie się łapówki
2012-07-27 14:41:43 Ważka 22
Powstają coraz wiećej ustaw, które utrudniają życie bywatelom...nie wiem co kombinuje Platforma Obywatleska w raz z PSL , ale naprawdę mi się to nie podoba!!
-1 spadek
2012-01-04 09:46:06 217.118.24.* | Precz_z_komuną
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
Dodam jeszcze tyle, że ten socjalistyczny system europejski co, go tak Donek popiera wraz z całym PO, powstał w ten sposób co on reformuje służbę zdrowia. Po prostu dla przykładu niemieckie w pełni państwowe firmy (to nawet nie były firmy, tylko takie para departamenty w magistracie) były tak nieekonomiczne, że należało je urynkowić - to co u nas w służbie zdrowie.
Tak ma wyglądać gospodarka? Jak się coś rozbuduje to "w trosce o dobro" wszystkich państwo będzie Ci biznesem sterować
2012-01-04 09:42:41 217.118.24.* | Przecz_z_komuną
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
U mnie są trzy firmy wywożące śmieci, dzięki ustawie wygra ta jedna umocowana miejskich włodarzy, gmina sobie poprawi budżet a ja dostanę po tyłku. Prawda jest taka, że jak pompowałem szambo ostatnio to poszedłem do tej umocowanej firmy i zapytałem się w jakich godzinach mi je wywiozą - między 7, a 15. Z prywaciarzem umawiam się na sobotę na konkretną godzinę. No, ale teraz będę musiał brać urlop bo mi tak każe p****... rada miejska, i będę dotować podatkami byłych radnych i ich rodziny, które siedzą we władzach owej firmy.
P****... komuna wraca. Trzymanie klasy rządzącej utrzymywanej z pieniędzy motłochu. A wszystko by było taniej. Donek, papier toaletowy też dużo kosztuje
2012-01-01 21:28:14 91.150.220.* | malkontent0
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [2]
Moim zdaniem nie powinno być zniżki dla segregujących a kara dla tych, którzy tego nie robią, tylko jakaś konkretna a nie 50zł...
Mam też nadzieję, że opłata będzie liczona od powierzchni mieszkania/domu a nie od "głowy" - bo przecież nie ilość osób zameldowanych często nie równa się ilości de facto mieszkających..
A kto posprząta te śmieci, które już są w lesie? biegam po mojej okolicy (Kraków) i w lasach masa opon, śmieci z remontu, słoików, butelek..
2012-12-29 21:58:43 89.238.11.* | mmm.
od powierzchni mieszkania ??????? coś masz chyba z główką !!! Na tej samej powierzchni mieszkam sam (emeryt) a obok sąsiedzi 5 osób, w tym 4 pracujące !!! Ja mam do nich dopłacać z głodowej emerytury ??? Zamiast leków czy chleba ??????
2012-10-19 08:29:52 77.237.11.* | to tez ja
a ja mam nadzieje ze bedzie liczone od liczby osob, bo co za różnicą jaki wielki masz namiot-ważne ile osób produkuje w nim odpady
-1 spadek
2012-01-01 13:17:08 31.60.217.* | świętokrzyski
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
u mnie wywóz śmieci kosztuje 9 zł za kontener 0,2 m3 śmieci komunalnych, wywóz raz w miesiącu, inne śmieci w dodatkowym worku 60 litrów już w cenie, dwie konkurencyjne firmy, w gminie każdy może wybrać kto ma wywozić, druga firma wywozi za 10 zł
-1 spadek
2012-01-01 09:00:11 31.61.128.* | Tako rzecze Zaratustra
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [1]
Jakie są u was opłaty za wywóz śmieci? U mnie w 2011 było 6,5 zł. a w 2012 będzie 8 zł miesięcznie od osoby. Śmieci od lat są posegregowane, a wywozem zajmuje się miejska spółka komunalna.
2012-10-19 08:32:06 77.237.11.* | znow ja
a u mnie jest 25zl/mc/240l a bedzie albo 240zl/mc(od metra) albo 200zl/mc (od osoby)
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły