Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

2012-01-01 07:03

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie
[fot: Money.pl/Anna Kraszkiewicz]

Od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Polska dołącza do europejskiego standardu zagospodarowania śmieci komunalnych. Na terenie całego kraju porządek powinien zapanować najpóźniej do połowy 2013 r. Według Ministerstwa Środowiska, osoby segregujące śmieci na plastik, szkło i papier będą płacić niższe rachunki, gdy gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów.

Wraz z Nowym Rokiem rozpocznie się proces wdrażania ustawy w życie. według resortu środowiska potrwa maksymalnie 18 miesięcy. O tym, kiedy nowy system zacznie działać w poszczególnych miejscowościach, mieszkańcy dowiedzą się w lokalnych urzędach gminy. Każda gmina ma bowiem obowiązek przeprowadzić kampanię informującą swoich mieszkańców o nowych zasadach.

Istota nowego zarządzania odpadami komunalnymi polega na tym, że to gminy odpowiadają za zbiórkę śmieci we współpracy z wyłonionymi w przetargach firmami wywożącymi odpady. Kiedy dana gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów, mieszkańcy będą płacić niższe rachunki za śmieci.

- Mimo, że nie odzwierciedlają tego oficjalne statystyki, zaniżone przez źle funkcjonujący dotąd system, statystyczny Polak prawdopodobnie produkuje tyle samo śmieci co jego sąsiad - Niemiec lub Czech. Nasz sposób na śmieci, które wytwarzamy w naszych domach, odbiegał dotąd od rozwiązań europejskich - stąd też efekty mieliśmy znacznie gorsze - powiedział Marcin Korolec, minister środowiska.

Zdaniem ministra nowa ustawa stwarza szanse na uporanie się z plagą śmieci w Polsce. - Od pierwszego stycznia gminy rozpoczną przygotowania do zmian, które dla wszystkich nas najpóźniej do połowy 2013 roku będą oznaczać odbiór wszystkich śmieci za jedna stawkę i obowiązkowo niższe rachunki za odpady posegregowane - powiedział Marcin Korolec.

Nowy sposób na śmieci komunalne to metoda, która sprawdziła się już z powodzeniem w większości krajów europejskich. Polega na tym, że gmina zapewnia odbieranie i właściwe, ekologicznie bezpieczne zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych i możliwość selektywnego ich zbierania, np. ustawiając odpowiednie pojemniki. Odbierać odpady od mieszkańców będzie wyłoniona w drodze przetargu firma. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy uiszczają jedną podstawową stawkę, dzięki czemu nikomu nie powinno opłacać się wyrzucanie śmieci do lasu. Wyjątek stanowią osoby segregujące śmieci - które obowiązkowo zapłacą mniej.

Dla statystycznego Kowalskiego oznacza to po pierwsze brak umów, które do tej pory musiał podpisywać z przedsiębiorcami odbierającymi jego śmieci. Teraz zrobi to za niego gmina. Po drugie - koniec ze zmartwieniami co zrobić ze starą pralką, rozpadającą się szafą, przeterminowanymi lekami albo zużytymi bateriami - gmina będzie organizować i wskazywać mieszkańcom punkty odbioru takich odpadów. Po trzecie - mieszkańcy będą wnosili do gminy opłaty zgodnie z jedną, wyznaczona w drodze uchwały stawką.

Gminy zyskują nowe kompetencje i nowe narzędzia do działania, a dysponując opłatami za śmieci od mieszkańców zdobędą kapitał do nowych inwestycji. W Polsce wciąż brakuje specjalistycznych zakładów recyklingu: kompostowni do przetwarzania odpadów mokrych, spalarni dla aglomeracji i sortowni, gdzie możliwe jest odzyskanie ze zmieszanych odpadów tych, które mogą mieć drugie życie i stać się surowcami do ponownego wykorzystania.

W nowym systemie gminy zyskają możliwość skuteczniejszego ubiegania się o pieniądze unijne na tworzenie takich instalacji do zagospodarowania odpadów. Będą też mogły tworzyć inwestycje na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inne artykuły o ustawie śmieciowej czytaj w Money.pl
Pracodawcy RP: Ustawa śmieciowa do TK
Pracodawcy RP zapowiedzieli na konferencji prasowej, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
Podatek śmieciowy. Kto zapłaci więcej?
Nie ważne czy mieszkasz w bloku czy w domku. Za wywóz odpadów zapłacisz tyle samo.
Podatek śmieciowy - jak będzie naliczany
Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej przewiduje nałożenie nowej daniny publicznej na mieszkańców gmin.
(BW)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2013-06-14 15:23:39 78.31.159.* | goga15
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
WITAM JA MAM INNY PROBLEM.PROWADZĘ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ I NIE ROZUMIEM DLACZEGO MAM PŁACIĆ "ŚMIECIOWE"ZA KAŻDEGO PRACOWNIKA I UCZNIA PRZYUCZENIA DO ZAWODU,KTÓRY NA PRAKTYCE JEST TYLKO 1-2 DNI PO 6 GODZIN.MOIM ZDANIEM OPŁATY SĄ POBIERANE DWA RAZY UCZEŃ PŁACI W DOMU A JA W ZAKŁADZIE PRACY.
2013-02-27 19:58:16 31.2.64.* | bobo11
Niekture gminy ustalają na kg.limit tygodniowy tak jest w Miliczu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-02-27 19:54:43 31.2.64.* | niekture gminy ustalaja ilosc smieci w kg na osobe na tydzie
Ok
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-02-04 10:28:50 83.7.231.* | Pracuś xD
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
lol
2012-11-26 11:07:29 83.24.199.* | pik371
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
A dlaczego nie ma ceny od kg wytworzonych śmieci. Dlaczego posądzacie wszystkich o wywóz śmieci do lasu.
2012-11-01 15:35:07 77.115.146.* | kowal262
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
To że będą niższe ceny to jest wielki absurd.
Ustawa śmieciowa narzuca obsługę przez jedną firmę za pośrednictwem Gminy, więc tu już jest strefa korupcjogenna, dalej Gmina będzie pośredniczyć w regulowani opłat za usuwanie śmieci, następna wolna Amerykanka, gdyż ceny w projektach przyprawiają o zawrót głowy!
Przykład; Firma pobiera za kwartał 65zł. a projekt 10zł od osoby.
Rodzina wielodzietna na wsi (6-osób) wytwarza dużo mnie zanieczyszczeń niż w mieście, gdyż odpadki organiczne zagospodarowuje w pryzmach kompostowych.
Opłata;
Firma-65zł zł-na 3 miesiące.
Gmina 180zł-na 3 miesiące.
Przypomnijmy że pojemnik który używa w zupełności wystarcza do usunięcia wszystkich odpadków.
Więc jak można nazwać takie projekty na które pozwoli nowa ustawa.
Monopolistycznym zdzieraniem pieniędzy z obywateli w imię prawa.
2012-11-01 15:33:00 77.115.146.* | Obywatel855
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
To że będą niższe ceny to jest wielki absurd.
Ustawa śmieciowa narzuca obsługę przez jedną firmę za pośrednictwem Gminy, więc tu już jest strefa korupcjogenna, dalej Gmina będzie pośredniczyć w regulowani opłat za usuwanie śmieci, następna wolna Amerykanka, gdyż ceny w projektach przyprawiają o zawrót głowy!
Przykład; Firma pobiera za kwartał 65zł. a projekt 10zł od osoby.
Rodzina wielodzietna na wsi (6-osób) wytwarza dużo mnie zanieczyszczeń niż w mieście, gdyż odpadki organiczne zagospodarowuje w pryzmach kompostowych.
Opłata;
Firma-65zł zł-na 3 miesiące.
Gmina 180zł-na 3 miesiące.
Przypomnijmy że pojemnik który używa w zupełności wystarcza do usunięcia wszystkich odpadków.
Więc jak można nazwać takie projekty na które pozwoli nowa ustawa.
Monopolistycznym zdzieraniem pieniędzy z obywateli w imię prawa.
2012-11-01 15:30:44 77.115.146.* | Obywatel855
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
To że będą niższe ceny to jest wielki absurd.
Ustawa śmieciowa narzuca obsługę przez jedną firmę za pośrednictwem Gminy, więc tu już jest strefa korupcjogenna, dalej Gmina będzie pośredniczyć w regulowani opłat za usuwanie śmieci, następna wolna Amerykanka, gdyż ceny w projektach przyprawiają o zawrót głowy!
Przykład; Firma pobiera za kwartał 65zł. a projekt 10zł od osoby.
Rodzina wielodzietna na wsi (6-osób) wytwarza dużo mnie zanieczyszczeń niż w mieście, gdyż odpadki organiczne zagospodarowuje w pryzmach kompostowych.
Opłata;
Firma-65zł zł-na 3 miesiące.
Gmina 180zł-na 3 miesiące.
Przypomnijmy że pojemnik który używa w zupełności wystarcza do usunięcia wszystkich odpadków.
Więc jak można nazwać takie projekty na które pozwoli nowa ustawa.
Monopolistycznym zdzieraniem pieniędzy z obywateli w imię prawa.
2012-07-27 13:31:57 88.199.129.* | andy626
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [1]
komunalne spólki miejskie nie sa nastwione na zysk , a na wykonywanie zadań gminy po kosztach. Duże ZAGRANICZNE firmy śmieciowe pewnie śa instytucjami charytatywnymi ??
dlaczego nie można zakazać używania fili i PET-ów ( obłożyć opłatą produktową trafiającą do GMIN) !!! dlaczego , bo nie dostanie się łapówki
2012-07-27 14:41:43 Ważka 22
Powstają coraz wiećej ustaw, które utrudniają życie bywatelom...nie wiem co kombinuje Platforma Obywatleska w raz z PSL , ale naprawdę mi się to nie podoba!!
-1 spadek
2012-01-04 09:46:06 217.118.24.* | Precz_z_komuną
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
Dodam jeszcze tyle, że ten socjalistyczny system europejski co, go tak Donek popiera wraz z całym PO, powstał w ten sposób co on reformuje służbę zdrowia. Po prostu dla przykładu niemieckie w pełni państwowe firmy (to nawet nie były firmy, tylko takie para departamenty w magistracie) były tak nieekonomiczne, że należało je urynkowić - to co u nas w służbie zdrowie.
Tak ma wyglądać gospodarka? Jak się coś rozbuduje to "w trosce o dobro" wszystkich państwo będzie Ci biznesem sterować
2012-01-04 09:42:41 217.118.24.* | Przecz_z_komuną
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
U mnie są trzy firmy wywożące śmieci, dzięki ustawie wygra ta jedna umocowana miejskich włodarzy, gmina sobie poprawi budżet a ja dostanę po tyłku. Prawda jest taka, że jak pompowałem szambo ostatnio to poszedłem do tej umocowanej firmy i zapytałem się w jakich godzinach mi je wywiozą - między 7, a 15. Z prywaciarzem umawiam się na sobotę na konkretną godzinę. No, ale teraz będę musiał brać urlop bo mi tak każe p****... rada miejska, i będę dotować podatkami byłych radnych i ich rodziny, które siedzą we władzach owej firmy.
P****... komuna wraca. Trzymanie klasy rządzącej utrzymywanej z pieniędzy motłochu. A wszystko by było taniej. Donek, papier toaletowy też dużo kosztuje
2012-01-01 21:28:14 91.150.220.* | malkontent0
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [2]
Moim zdaniem nie powinno być zniżki dla segregujących a kara dla tych, którzy tego nie robią, tylko jakaś konkretna a nie 50zł...
Mam też nadzieję, że opłata będzie liczona od powierzchni mieszkania/domu a nie od "głowy" - bo przecież nie ilość osób zameldowanych często nie równa się ilości de facto mieszkających..
A kto posprząta te śmieci, które już są w lesie? biegam po mojej okolicy (Kraków) i w lasach masa opon, śmieci z remontu, słoików, butelek..
2012-12-29 21:58:43 89.238.11.* | mmm.
od powierzchni mieszkania ??????? coś masz chyba z główką !!! Na tej samej powierzchni mieszkam sam (emeryt) a obok sąsiedzi 5 osób, w tym 4 pracujące !!! Ja mam do nich dopłacać z głodowej emerytury ??? Zamiast leków czy chleba ??????
2012-10-19 08:29:52 77.237.11.* | to tez ja
a ja mam nadzieje ze bedzie liczone od liczby osob, bo co za różnicą jaki wielki masz namiot-ważne ile osób produkuje w nim odpady
-1 spadek
2012-01-01 13:17:08 31.60.217.* | świętokrzyski
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [0]
u mnie wywóz śmieci kosztuje 9 zł za kontener 0,2 m3 śmieci komunalnych, wywóz raz w miesiącu, inne śmieci w dodatkowym worku 60 litrów już w cenie, dwie konkurencyjne firmy, w gminie każdy może wybrać kto ma wywozić, druga firma wywozi za 10 zł
-1 spadek
2012-01-01 09:00:11 31.61.128.* | Tako rzecze Zaratustra
Re: Ustawa śmieciowa wchodzi w życie [1]
Jakie są u was opłaty za wywóz śmieci? U mnie w 2011 było 6,5 zł. a w 2012 będzie 8 zł miesięcznie od osoby. Śmieci od lat są posegregowane, a wywozem zajmuje się miejska spółka komunalna.
2012-10-19 08:32:06 77.237.11.* | znow ja
a u mnie jest 25zl/mc/240l a bedzie albo 240zl/mc(od metra) albo 200zl/mc (od osoby)
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły