Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa. W Szczecinie rozpoczeto przetarg

0
Podziel się:

W Szczecinie ruszył przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta.

Ustawa śmieciowa. W Szczecinie rozpoczeto przetarg
(johnnyberg/sxc.hu)

W Szczecinie ruszył przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta. Termin składania ofert mija 2 kwietnia br. Umowa z firmą lub firmami, które wygrają przetarg, będzie obowiązywała od początku lipca br. do końca 2015 r.

Jak poinformowały służby prasowe szczecińskiego magistratu, umowa będzie obejmowała odbiór i zagospodarowanie odpadów zmieszanych oraz gromadzonych selektywnie, czyli posegregowanych; są to m.in. szkło, papier, tworzywa sztuczne, metal czy odpady wielkogabarytowe, takie jak meble. Zamówienie nie dotyczy odbioru wszystkich śmieci, np. odpadów pochodzących z robót budowlanych czy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Poza odbiorem i zagospodarowaniem śmieci zwycięzca przetargu będzie musiał także wyposażyć obsługiwane nieruchomości w oznaczone pojemniki do gromadzenia odpadów zmieszanych oraz do zbiórki selektywnej. Ludziom mieszkającym w domach jednorodzinnych firma będzie musiała dostarczyć specjalne worki umożliwiające segregowanie odpadów.

Teren miasta, z którego ma być prowadzony odbiór śmieci i ich zagospodarowanie, podzielono na cztery części. Oferty nie muszą dotyczyć odbioru z całego terenu całego Szczecina, firmy mogą składać częściowe oferty, dotyczące poszczególnych części miasta.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 r. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania - m.in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Według nowych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy do gminy.

W listopadzie ub.r. radni miejscy zdecydowali, że w Szczecinie stawka za wywóz śmieci wyliczana będzie w oparciu o ilość zużytej wody; ustalono, że będzie to 6,43 zł od każdego metra sześciennego zużytej wody i 4,94 zł, jeśli odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny.

W tym tygodniu do komisji zajmującej się gospodarką komunalną w magistracie wpłynęły propozycje zmian w uchwale dotyczącej gospodarowania odpadami; mają one być rozpatrywane w marcu br. Propozycje zmian w uchwale wynikają z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Pierwsza propozycja zakłada zróżnicowanie stawek w metodzie naliczania opłat od ilości zużytej wody. Stawki podstawowe pozostają takie same, jak w listopadowej uchwale, dochodzi do tego stawka za wodę zużytą w przydomowych ogródkach - tzw. woda bezpowrotnie zużyta. Stawka za nią ma wynosić 0,50 gr za metr sześcienny. Metoda ma być korzystniejsza dla właścicieli domków jednorodzinnych, w których zużywa się dużo wody do podlewania ogródka. Z niższej stawki skorzystają tylko właściciele nieruchomości, którzy mają zainstalowane osobne liczniki na wodę bezpowrotnie zużytą.

Druga propozycja zakłada zróżnicowanie stawek ze względu na sposób gromadzenia odpadów (śmieci segregowane bądź niesegregowane) oraz powierzchnię zajmowanego mieszkania. Stawka ma zmniejszać się proporcjonalnie do wzrostu jego powierzchni. Proponowane progi powierzchni: do 30 metrów kwadratowych, do 80, do 140 oraz powyżej 140. Taka sama skala ma obowiązywać w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe opłaty za śmieci. Otwarta droga do... Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwoli gminom na ustalanie sposobu naliczania opłaty za wywóz i utylizację odpadów.
Nowe opłaty za śmieci. "Absolutna dowolność" Senatorowie nie zgłosili poprawek do znowelizowanej w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawy śmieciowej.
Minister: Jestem entuzjastą ustawy śmieciowej Senatorowie chcą, by gmina mogła naliczać opłaty za wywóz odpadów według różnych metod, a nie tylko jednej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)