Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa. Ministerstwo zachęca do tego

0
Podziel się:

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca gmina przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi wytwarzanymi na jej terenie.

Ustawa śmieciowa. Ministerstwo zachęca do tego
(anniejay/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Resort środowiska zachęca do sprawdzenia umów zawartych ws. odbioru śmieci. W wielu przypadkach należy taką umowę w odpowiednim terminie wypowiedzieć, aby uniknąć podwójnych opłat za odpady po 1 lipca.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca gmina przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi wytwarzanymi na jej terenie. Odbiorem śmieci od mieszkańców zajmą się firmy wybrane przez samorządy w przetargach. Do tej pory to właściciele nieruchomości samodzielnie zawierali takie umowy z przedsiębiorstwami wywozowymi.

Resort środowiska zachęca, aby do 1 lipca rozważyć rozwiązanie umów z firmami, które odbierały od nas śmieci. _ Zapoznaj się z trybem i warunkami wypowiedzenia umowy, tak abyś miał czas na jej ewentualne rozwiązanie _ - zaznaczyło ministerstwo.

Resort zauważa, że kontynuowanie dotychczasowych umów nie zwolni z obowiązku płacenia na rzecz gminy opłat za śmieci.

Do sprawdzenia umów zachęca także stołeczny magistrat. Na stronie www.czysta.um.warszawa.pl można m.in. znaleźć wzór wypowiedzenia dotychczasowej umowy na odbiór śmieci.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy, a od 1 lipca br. przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Samorządy są zobowiązane, by do końca 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

Czytaj więcej w Money.pl
To najlepsza metoda naliczania opłat za śmieci Ponad połowa z badanych (55 proc.) chce, aby opłata za odbierane śmieci była naliczana od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.
Spółdzielcy idą do TK. Ustawa nie wejdzie? Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zapowiada, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę śmieciową.
W Szczecinie ruszył ważny przetarg W Szczecinie ruszył przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)