Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa do poprawki. Nowela już w przyszłym roku

0
Podziel się:

Przeszacowanie inwestycji i zbyt skomplikowane procedury składania deklaracji śmieciowych - oto wnioski ministra środowiska dotyczące gospodarki odpadami w Polsce.

Marcin Korolec
Marcin Korolec (Waszkiewicz/Reporter)

Wojewódzkie inwestycje i instalacje potrzebne do zagospodarowywania odpadów komunalnych są średnio o 40 procent zbyt duże w stosunku do potrzeb - ocenił minister środowiska Marcin Korolec. Poinformował też, że nowelizacja ustawy śmieciowej może wejść w życie wiosną 2014 roku.

Aktualizacja 16:24

Korolec przedstawił dziś rezultaty swoich spotkań z samorządami wojewódzkimi na temat ustawy śmieciowej i wdrażania nowego sytemu odpadowego w Polsce oraz realizacji obecnych i przyszłych inwestycji związanych z gospodarką odpadami.

_ - Wnioskiem z tych spotkań i uważnej lektury wojewódzkich planów gospodarowania odpadami jest to, że na poziomie województw mamy do czynienia ze średnio 40-procentowym przeszacowywaniem inwestycji i infrastruktury związanej z zagospodarowywaniem odpadów _ - podkreślił szef resortu środowiska. Dodał, że niektóre samorządy, na przykład województwo kujawsko-pomorskie, przeceniają inwestycje nawet o 200 procent.

_ - To niezwykle poważne wyzwanie, które stoi przed nami i samorządami. Część z tych inwestycji jest dopiero w planach, a wiele z nich będzie finansowanych z pieniędzy UE. Gdyby one wszystkie powstały, to część z nich byłaby trwale nierentowna i wtedy należałoby zwrócić te pieniądze _ - zauważył Korolec. Poinformował, że zarekomenduje samorządom aktualizację wojewódzkich planów gospodarowania odpadami. Resort zaproponuje, aby do tych planów powstały dodatkowe załączniki. W nich wskazano by planowane inwestycje, które pozwolą na osiągnięcie unijnych celów w zakresie gospodarki odpadami.

Do 2020 roku masa odpadów składowanych na wysypiskach musi się zmniejszyć o 65 proc. Do tego samego roku poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, plastiku, metali i szkła ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do ogólnej masy tych odpadów wytworzonych w 1995 roku.

W Polsce ponad 70 procent śmieci trafia na wysypiska, a tylko ok. 11 proc. jest poddawanych odzyskowi.

Minister środowiska poinformował również, że resort przygotuje nowelizację ustawy śmieciowej. Ocenił, że Rada Ministrów mogłaby przyjąć projekt do końca roku, a ustawa mogłaby wejść w życie wiosną 2014 roku.

_ - Chcemy uprościć pewne procedury i wyjść na przeciw oczekiwaniom mieszkańców. Będziemy chcieli, aby np. w przypadku zmiany uchwał przez samorząd, obywatel nie musiał składać kolejnych deklaracji _ - powiedział Korolec. Dodał, że w noweli zostaną także wskazane wprost obowiązki wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają zbierać deklaracje i opłaty śmieciowe od swoich mieszkańców. Korolec ocenił, że obecnie _ jest z tym trochę zamieszania i kakofonii _. Doprecyzowane mają być również przepisy dotyczące sprawozdawczości.

Od 1 lipca, zgodnie z tzw. ustawą śmieciową gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji. Do tej pory tylko 17 gmin nie przeprowadziło postępowań, w których wyłonione zostałyby firmy odbierające śmieci od mieszkańców, w 69 gminach obowiązują okresy przejściowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Na to pójdzie 700 milionów złotych Marcin Korolec oszczędził gigantyczną kwotę. Kto dostanie pieniądze?
Tutaj za segregację śmieci dają 100 euro We Włoszech inicjatyw nagradzających obywatelskie postawy są dziesiątki.
Przełożyli głosowanie. "Korzystne dla Polski" PE zdecydował dzisiaj, że przesunie na październik głosowanie stanowiska w sprawie dyrektywy, w której umieszczono zapis o wymogu pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu łupkowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)