Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału

2012-07-11 09:04

Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału

Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału
[fot: Reporter Poland]
Koniec monopolu Polskiego Związku Działkowców. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest niezgodna z konstytucją w 24 artykułach (w sumie jest ich 50). Kilka z nich dotyczyło monopolu PZD i braku nadzoru nad związkiem.

PO zamierza przygotować nowelizację ustawy o ogrodach działkowych. Poseł Paweł Olszewski zapewnia, iż nowe przepisy nie będą uderzać w użytkowników ogrodów działkowych:

- Tego typu ryzyka nie ma i mogę z całą mocą zapewnić, że jakiekolwiek zmiany legislacyjne nie będą wpływały na funkcjonowanie indywidualnych działek. Ci, którzy je do tej pory mieli, mogą spać spokojnie - uważa Olszewski. Odniósł się także do kwestii związanych z PZD. - Wątpliwości dotyczące zarządu Polskiego Związku Działkowców i pozycji którą związek miał, pojawiały się od dłuższego czasu - dodaje.

Podobnego zdania jest poseł PiS Przemysław Wipler. Polityk uważa, że dotychczasowe zapisy były reliktem PRL. Poza tym uspokaja, że decyzja TK nie oznacza, iż użytkownicy ogródków działkowych stracą prawa do swoich działek.


- Ideą wyroku jest poszanowanie i wzmocnienie praw działkowców - mówił sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat. Trybunał zakwestionował 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. W ocenie sędziów, należy chronić praw działkowców, przy jednoczesnym zmniejszaniu dotychczasowej roli Polskiego Związku Działkowców.

Sędzia Stanisław Biernat podkreślił, że dotychczasowe prawo było nie tylko sprzeczne z konstytucją, ale jednocześnie uderzało w prawa samych działkowców. Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński zapewnił, że decyzja sędziów nie będzie oznaczać likwidacji działek w celu sprzedaży ich deweloperom. - Jednocześnie PZD uniemożliwiał funkcjonowanie innych organizacji w środowisku działkowców - podkreślił Rzepliński.

Trybunał Konstytucyjny uważa, że parlament musi zająć się ustanowieniem nowego prawa dotyczącego działkowców. Stanisław Biernat poinformował, że Trybunał może udzielić pewnych wskazówek parlamentarzystom, aby móc ustanowić nowe prawo. Podkreślił jednocześnie, że jedną z istotnych kwestii, poruszonych przez Trybunał, było wyważenie praw właścicielskich z przywilejami działkowców.

Artykuł 10 ustawy, gwarantujący Polskiemu Związkowi Działkowców monopol w zarządzaniu ogródkami, przestanie jednak obowiązywać z chwilą publikacji. Oznacza to, że działkowcy mogą zrzeszać się w dowolny związek, nie muszą też obowiązkowo pozostawać członkami PZD.

- Samo utworzenie PZD nie miało nic wspólnego z dobrowolnością zrzeszania się działkowców - uważa z kolei przedstawiciel Sądu Najwyższego. Przedstawiciele sejmu nie kwestionują całej ustawy, ale poszczególne jej zapisy. Posłanka Lidia Staroń wskazuje na sprzeczne z konstytucją faworyzowanie Polskiego Związku Działkowców.

- Żaden podmiot ubiegający się o założenie ogrodu działkowego nie może korzystać z przywilejów jakie posiada PZD - podkreśla Lidia Staroń. Przeciwnicy ustawy wskazują na faktyczny monopol PZD i brak jakiejkolwiek kontroli nad jego działalnością. Przedstawiciele PZD są jednak pewni swego. - Jesteśmy i będziemy, niezależnie od tego, co się na sali wydarzy - mówi jeden członek PZD.

Wyrok TK dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni około 43 tysięcy hektarów. Zakwestionowane artykuły stracą ważność 18 miesięcy po ogłoszeniu werdyktu Trybunału w Dzienniku Ustaw.Czytaj więcej w Money.pl
Miller na straży ducha "rodzinnych ogródkow"
Szybkie przygotowanie nowego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w razie uchylenia przez Trybunał Konstytucyjny całości lub części dotychczasowych przepisów, zapowiedział w czwartek w Gdyni szef SLD Leszek Miller.
Ten wyrok będzie dotyczył miliona Polaków
Sędziowie TK rozstrzygną między innymi, czy władze Polskiego Związku Działkowców nie naruszają uprawnień działkowców.
Rozdają działki budowlane. Także Polakom
W ten sposób wyludniająca się gmina Nordmaling chce pozyskać nowych mieszkańców.
(RO), (PAP), (IAR)

tagi

trybunał konstytucyjny, działki, pzd, ogródki

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2013-01-11 10:37:00 77.252.191.* | hermes700
http://ocalmyogrody.pl/zloz-swoj-po dpis/ [0]
http://ocalmyogrody.pl/zloz-swoj-podpis/
2013-01-08 19:53:05 93.176.224.* | anders 49
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
...każdy, nawet najgłupszy człowiek wie, że wystarczy podnieść opłaty za ogrody działkowe a połowa tych biedaków zmuszona będzie sama zrezygnować ze swojego wymarzonego ogródka miejsca do tej pory tak pielęgnowanego. W tym coraz bardziej okrutnym kraju żyć się nie daje, podwyżka goni podwyżkę, a zarobki podnosi się tylko tym którzy już mają wyłącznie przywileje i nie zasłużone dochody.
2012-07-18 19:13:52 159.205.125.* | Mario916
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [1]
Podnieść koszty życia, młodych wygonić z kraju za chlebem, emerytów pozamykać w klatkach niech zdychają, a gdzie aspekty społeczne - najlepiej wszystkim wszystko ograniczyć nich zacznie ludziom walić na łeb a potem będziemy jak zwykle nieudolnie wydawać fortuny na leczenie ludzi w psychiatrykach, albo wydawać w konsekwencji kasę za pobyt w więzieniach. Najważniejsze że nieliczni będą się bogacić. A biedota niech się męczy w wielce demokratycznym kraju pełnego poszanowania człowieka. Żygać się chce. Mamy już wydłużony wiek emerytalny koszty życia największe w całej Europie a przychody głodowe. Na szczęście jesienią wybory, działkowcy brać rodziny za pachy i dać kres tej destrukcji wobec najbiedniejszych
2012-07-18 19:24:28 159.205.125.* | Mario916
ogródki działkowe to miejsce spotkań rodzin, liczę na to że księża wspomogą ideę ogródków działkowych chociażby na fakt utrwalania się tam modelu rodziny, którego tak ciągle stawiają za cnotę religii i kościoła.
2012-07-15 22:48:31 77.255.78.* | Euzebiusz Janiurek
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Zastanawia mnie taka wielka taka troska PO o użytkowników działek? Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, o opodatkowanie działek przez miasta, o możliwość ich zabrania ludziom. Podobnie jak zabierano dużą część dodatku pogrzebowego aby zmarły zbytnio się nie wzbogacił i składał pieniądze na swój pogrzeb. Najczęściej użytkownikami działek są emeryci. Ludzie dużo napracowali się aby rekultywować często nieużytki, teraz przyszedł PO apetyt na te zielone tereny. Partia kłamców i cwaniaków. To hieny cmentarne.
Emeryt
12 awans
2012-07-11 15:14:00 81.190.72.* | T.
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [2]
Durnoty w tym kraju nie koniec.
Najpierw obywatele otrzymują legalnie w imię obowiązującego prawa prawo do posiadanie i rozporządzanie działkami,później dowiadują ,że takiego prawa już nie posiadają(?!).
Skojarzenie: Tybet ,Chiny itp.
Ponadto tak obszerne obszary zieleni w centrum miasta to istny skarb na ziemi.
Jest to też wylęgarnia różnego gatunku ptactwa a przede wszystkim są to "płuca miasta" ,dzięki czemu w zakurzonych miasta jest czym oddychać.
W każdym zachodnim,cywilizowanym kraju takie oazy przyrody otacza się szczególną troską,chroni przed dewastacją, a nasi "mędrcy" chcą zamienić ten naturalny obszar zieleni w pustynie betonową ...
Jak widać, w biednym kraju pieniądz usilnie wypiera zdrowe myślenie.
- Gdzie są teraz obrońcy przyrody,Partie Zielonych ?
- Nabrali raptem wody w usta ?
-22 spadek
2012-07-12 10:29:10 188.252.10.* | miko313
takich debilizmów dawno nie czytałem.Parki ,ogrody to są płuca miasta i to jest na zachodzie a nie obsrane ogródki gdzie jesden ma dom z tektury a drugi starą przyczepę samochodową( Gdynia Redłowo przy ulicy Al Zwycięstwa).Ani to łatne ani pożyteczne.Taki relikt jak gołębie chodowane w bloku .Powinni te ogródki zaorać i zrobić place zabaw dla dzieci.TAK JEST NA ZACHODZIE CIOŁKU.
2013-01-08 22:25:15 81.190.61.* | T.
Zachód zapewne u Ciebie Ciołku#2 kończy się na wschodnich landach Niemiec.
Musisz w takim razie kupić sobie droższy bilet i wybrać się nieco dalej . Za ocean , albo za równik na południe . Do murzynowa ,aż do przylądka Dobrej Nadziei . Wówczas zobaczyłbyś, jak my jesteśmy daleko za nimi i jak oni dbają o każdą zieleń.

Gdynia Redłowo

Tam też czają się developerzy .Piękny teren przy głównej arterii Trójmiasta. Nie ma lepszego miejsca w Gdyni pod budownictwo mieszkaniowe.
Problem tylko, jak tych ludzi stamtąd wyrzucić...

.
Taki relikt jak gołębie chodowane w bloku

Bloków tam nie widziałem. No chyba ,że masz na myśli te leżące. Tzw. baraki.
2012-07-11 14:08:19 79.190.173.* | art157
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
bardzo dobrze powinni już dawno wziąć się za PZD komuchy robili co chcieli na nie swojej ziemi chcesz mieć działkę to ją sobie kup i rób na niej co chcesz a nie liczyć na darmochę komuna się skońńczyła może jeszcze wróćmy do PGR ów
2012-07-11 13:42:57 79.186.183.* | Stefanek
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [1]
Jak to jest że żydom zwracają kamienice a emerytom działkowcom zabierają altankę jako że jest zrobiona niezgodnie z art. 15 Konstytucji. Czyżby cała Polske opanowało lobby żydowskie ????????
2012-07-12 00:29:41 37.47.135.* | suberati
Mądrzy ludzie już dawno o tym wiedzą, że Polacy są niewolnikami we własnym kraju. Wiadomo, kto rządzi Polakami. Oni będą nas gnębić coraz bardziej.
-7 spadek
2012-07-11 13:40:57 178.73.49.* | mala.mi
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Dajcie spokój, jak ja jadę na wczasy to muszę płacić za wszystko, jak kupuję działkę - płacę, buduję - płacę, a działkowcy korzystając z dobrodziejstwa ustawy pobudowali się na działkach i myśleli, że będą bez podatków mieszkali w centrach miast. Chcą - proszę bardzo, ale jak każdy - nich płacą podatki. I na rogatkach miast a nie w centrach.
-18 spadek
2012-07-11 13:35:34 bananewa  [ Bywalec forum ]
czy ogródeczki muszą być w centrum? [1]
Można przeciez przenieść ogródki poza centrum, można działkowcom dać darmowe bilety wstępu do muzeów, ogrodów, zoo - wydaje się, że rozwiązań jest dużo, tylko zarząd ogródków coś nie bardzo chce (przepraszam chciał) negocjować, teraz będzie musiał
2012-07-15 22:58:48 77.255.78.* | Euzebiusz
Dawniej wszystkie działki były poza centrum miast, miasta się rozrastały więc w niektórych miastach tak jest, że ogródki są w centrum. Działkowcy także przyczynili się do tego rekultywując nieużytki. Dzisiaj nikt tego nie pamięta ile ludzie napracowali się aby te tereny stały się zielone. Mądre ustawy powinny wszystkie te sprawy uwzględnić, tylko czy w Polsce będzie coś mądrze? Jest zasada, że tego co dobre nie powinno się psuć bo inaczej nie dojdziemy do niczego
2012-07-11 12:24:05 195.14.4.* | Nix69
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Przecież z działek nie korzystają tylko emeryci, często jest to rodzina, np. wnuki. Młodsi użytkownicy często zapraszają znajomych(sam dzięki temu mogę odpocząć wśród zieleni bez wydatków związanych z wyjazdem). Czyli w rzeczywistości liczba użytkowników jest o wiele większa niż przedstawiają to dokumenty. Zakusy na działki na Żoliborzu w W-wie(tzw. Park Dolny) zaczęły się już ok. 6-7 lat temu-do gminy zgłosił się deweloper który chciał tam wybudować "getto dla bogatych". Wtedy udało się powstrzymać akcję ale PO PO wszystkiego można się spodziewać, niestety... Obok (dosłownie) działek przez lata było "Miasteczko ruchu drogowego", gdzie dzieciaki z całej Warszawy uczyły się zasad ruchu i mogły zdawać egzamin na kartę rowerową. Niestety od ok. 10 lat istnieje tam tzw. "osiedle zamknięte"... "Park Dolny" jest o tyle fajny, że można tam pójśc na spacer i podziwiać naprawdę wspaniałe działki i ciekawe rośliny oraz odpocząć na przygotowanych ławkach. Chodziłem tam na spacery gdy jeszcze moja córka jeździła w wózku, jak była starsz dzięki uprzejmości działkowców poznawała nowe rośliny i ich nazwy... Chciałbym by to miejsce pozostało takim jakim jest bo tak jak napisałem na początku; korzysta z niego wielu ludzi a nie sami działkowcy.
PS.
W okresie wakacyjnym organizowane sa tam turnusy dla emerytów których nie stać na wyjazd(czyli większości)za b. małe pieniądze, mają okazję poznać innych ludzi, oraganizuje im się zajęcia i dostają wyżywienie.
2012-07-11 11:36:35 46.112.25.* | waldekgra
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Deweloperka się cieszy a działkowcy do hospicjum
2012-07-11 11:17:12 95.50.18.* | 4rfv
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [7]
A co ja jako obywatel bez działki mam z tego że własciciele 75 tysiecy hektarów działek nie płacą podatków do kasy państwa ????
2013-01-08 20:05:25 93.176.224.* | obywatel bez działki
4rfv, ty jako obywatel masz zawiść w sobie, nieżyczliwość i wiele jeszcze tych wspaniałych cech odróżniających polaków o d innych narodów.
2012-08-07 23:46:40 195.13.38.* | acanto
a co będziesz "obywatelu" miał gdy wpłacą? tak samo dużo jak teraz. Coś mądry to Ty nie jesteś!!!
2012-07-12 09:58:04 91.239.113.* | MIKI-37
Jako obywatel bez działki ma Pan, dzięki działkom, czyste powietrze w mieście, miejsce spacerowe pielęgnowane przez działkowców, różnorodność flory i fauny, w mieście i wiele, wiele innych korzyści o których mowa w innych postach
2012-07-11 12:46:14 83.18.109.* | andy2024
to że jak siedzisz w bloku to ci dzieci nie krzyczą bo rodzice zabierają je na działki, to że uczą te dzieci przyrody, więc potem nie będą jak te bezrozumne małpy łamać drzewek na mieście bo to zabawne. to że zawsze możesz też mieć tę działkę jeśli tylko chcesz choćby po to żeby posiedzieć zamiast przed kompem to w ogrodzie...
2012-07-11 11:50:40 195.47.227.* | sdfghjk
A co masz z Krusu, Zusu i Funduszu Kościelnego?
2012-07-11 12:04:22 95.50.18.* | edc123
### Wpis usunięty z powodu złamania Regulaminu forum Money.pl ###
2012-07-11 10:39:47 95.50.18.* | esska
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Wniosek do TK o uznanie niekonstytucyjności ustawy o ROD, złożył co prawda Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, ale skłonili go do tego sami działkowcy, którzy nie godzą się na monopol PZD.
2012-07-11 10:37:43 83.22.101.* | myślcie
Re: Ustawa o OFE. Oto wyrok Trybunału [0]
- Samo utworzenie OFE nie miało nic wspólnego z dobrowolnością opłacania w nich składek - uważa przedstawiciel Sądu Najwyższego.

Tego ten "wielki" trybunalik nie widzi ?
2012-07-11 10:31:24 79.189.36.* | Liberał65
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Działki to często jedyne miejsce, gdzie wielu starszych ludzi może aktywnie spędzać czas, bo państwo im tego na pewno nie zapewni. To na pewno atrakcyjne inwestycyjnie tereny, ale też oazy zieleni i źródło zdrowej żywności. Trzeba rozdzielić sposób zarządzania działkami od celu społecznego jaki realizują. Jeżeli miasto chce inwestować to powinno zapewnić tym ludziom inne lokalizacje z komunikacją. Patologie znajdują się wszędzie, ale to nie znaczy, że zaraz trzeba wszystko rozwalać bez analizy ewentualnych konsekwencji. Kasa to nie wszystko.
2012-07-11 10:20:25 95.50.18.* | 198 1
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Ciekawe czy jakis krytykant przeczytał ustawę napisaną dla korzysci tylko jednego zwiazku czyli PZD ???
2012-07-11 10:17:02 95.50.18.* | aga996
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Brawo.Może narszciecie oddadzą ziemię odebraną mojej babci przez bieruta .Sprawa ciagnie w sadzie sie latami ponieważ PZD to świeta krowa nie do ruszenia.
31 awans
2012-07-11 10:10:57 213.238.110.* | jaro666
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Teraz poczekamy aż się trochę uspokoi i po czasie każdy prezydencik , burmistrz , wójt będzie brał działki za grunt pod biedronki , kauflandy ,bricomarche ,banki i inne . Z tych działek burmistrz itp kupi sobie działkę i wybuduje swój pałac. Gdyż państwo musi być demokratyczne i praworządne.
2012-07-11 09:50:14 89.72.8.* | diałkowicz
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
A strefy ekonomiczne można zwalniac z podatków i tu nikt nie płacze że uszupla budżet miasta. Ogrody powstawały na nieużytkach, uzbrajanie terenu finanasowały zakłady pracy bo pracowników na to nie byłoby stać. Teraz to łakomy kąsek dla kombinatorów /tanio kupić, drogo spredac bez żadnych nakładów/. 'Dziki kraj' jak mawiał Drzewiecki.
2012-07-11 09:47:45 83.7.183.* | złomiorz
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Co za draństwo, i gdzie bede teraz sypioł - dobrze choć że mom mobilnego iterneta na wózku
2012-07-11 09:37:13 31.133.16.* | a5
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
Ziemia na ogrody- powinna być prywatna.
2012-07-11 09:36:34 85.222.37.* | w81
Re: Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [0]
teraz jest ok, za kilka tysięcy można przejąć działkę. za kilkaset złotych rocznie ją utrzymać. Jest gdzie wypocząć, zrobić grilla, czy zasadzić warzywa i owoce. Bliskość też jest nie bez znaczenia. Teraz się pewnie skończy tania rekreacja dla mas
34 awans
2012-07-11 09:16:16 109.173.143.* | COins
Re: Ustawa i ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału [2]
No jasne, ze niezgodne z ustawą, za to zgodne z prawem deweloperów - tanio za bezcen kupic drogo sprzedać. Zasrany PO. Wszystko zabieraja trzeba wreszcie zrobic z nimi porządek. Pzd przestanie istniec, a nowego prawa nie ma. Pewnie wymyslą szybko - olbrzymie kwoty za dzierżawe za ziemie, dzialkowcy sie sami ich pozbędą proste co chcą zrobic. Tam jest duzo emerytów, dla których ogródek to jest często jedyne zajęcie bo na inne ich nie stać jak np. niemieckich emerytów. SKANDAL !!! Przez tyle lat było wszystko dobrze teraz nagle jak kasy brak juz zgodne nie jest.
2012-07-11 09:27:36 217.97.139.* | Cristobal
To już nawet nie chodzi o emerytów. Zauważalne jest coraz większe zainteresowanie działkami przez młode małżeństwa mieszkające w miastach, w blokach, dla których działka ma mieć charakter rekreacyjny, bez upraw warzyw np. Zgodzę się, że ewentualne pozbawienie możliwości użytkowania takiej działki jest ciosem dla takich rodzin, ponieważ miasto nie zapewnia ciekawych, alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Natomiast inną kwestią jest uregulowanie spraw związanych z działalnością PZD, tj. dzierżaw, użytkowaniem wieczystym, itp. Boję się jednak, że rzeczywisty powód pozbawienia działek wychodzi od deweloperów i samych Urzędów Miast. Rzeczywiście spora część działek leży w centrach miast, w ciekawych lokalizacjach. Wszystkie większe miasta obecnie są zadłużone (od 1-2,5 mld pln), tak więc sprzedaż takich gruntów to są wpływy do kasy miejskiej. Jak widać każdy ma jakiś interes....trzeba znaleźć tylko kompromis w tej sprawie.
96 awans
2012-07-11 09:35:08 109.173.143.* | Coins
Dokładnie sprawiedliwy kompromis dla ludzi bo o tym sie czesto zapomina. To własnie ludzie uzytkuja działki i o nie dbają, więc to im sie nalezy, a nie urzednikom !!! Ustawa o ROD nie jest dobra tu sie zgadzam, ale nie moze tego zmieniac tak skorumpowana partia jak PO, to jest nieuczciwe własnie. Najlepiej coś zniszczyć bez propozycji żadnej alternatywy.