Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o niebezpiecznych przestępcach trafia do Trybunału Konstytucyjnego

0
Podziel się:

Należy zadać pytanie, czy dopuszczalne jest ograniczenie wolności osobistej takich sprawców - zastanawia się prezydent.

Ustawa o niebezpiecznych przestępcach trafia do Trybunału Konstytucyjnego
(Piotr Tracz/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że ustawa może naruszać między innymi konstytucyjne wymogi wolności osobistej oraz prawidłowej legislacji. Wniosek prezydenta do TK w tej sprawie opublikowano dzisiaj.

_ - Należy zadać pytanie, czy - dla ochrony bezpieczeństwa społeczeństwa przed groźnymi przestępcami, z których niektórzy pomimo długoletniej więziennej izolacji deklarują powrót do przestępczości - dopuszczalne jest ograniczenie wolności osobistej takich sprawców _ - napisano we wniosku zamieszczonym na stronie internetowej prezydenta.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ustawy z 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób prezydent skierował we wtorek.

Ustawa weszła w życie 22 stycznia. Na jej mocy sąd cywilny może umieścić osobę uznaną za stwarzającą zagrożenie - już po odbyciu przez nią kary więzienia - na leczeniu w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie lub może nakazać zastosowanie wobec takiej osoby nadzoru prewencyjnego.

Prezydent we wniosku zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów z trzech artykułów ustawy. Dotyczą one możliwości orzeczenia przez sąd izolacji w zamkniętym ośrodku, powoływania biegłych i znaczenia ich opinii w postępowaniu przed sądem oraz kwestii rozpoczęcia izolacji skazanego w dniu zakończenia przez niego kary pozbawienia wolności.

_ - Potrzeba ochrony społeczeństwa przed groźnymi przestępcami, zwłaszcza tymi, którzy deklarują powrót do przestępczości, nie wymaga uzasadnienia, ponieważ jest oczywista _ - zaznaczył prezydent we wniosku.

Jednocześnie jednak - jak wskazał - ustawodawca wprowadzając tego typu uregulowania _ winien mieć w polu widzenia nie tylko konieczność zapewnienia ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego, co jest jego uzasadnionym priorytetem, lecz także określone skutki związane z ich stanowieniem, zarządzaniem i wykonywaniem _.

Powołując się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prezydencki wniosek podkreśla, że _ pozbawienie wolności jest tak dotkliwym środkiem, że znajduje uzasadnienie tylko wtedy, gdy inne możliwe środki były brane pod uwagę i zostały uznane za niewystarczające dla ochrony interesu indywidualnego lub publicznego _. We wniosku podkreślono także, że _ jeżeli istnieje zakaz formułowania przepisów niejasnych i nieprecyzyjnych, to z pewnością obowiązuje również zakaz stanowienia przepisów niewykonalnych _.

Natomiast ustawa - jak wskazał prezydent - nakłada na biegłych obowiązek sporządzenia prognozy co do przyszłego postępowania potencjalnie niebezpiecznego przestępcy. Prognozowanie takiego ryzyka _ jest zagadnieniem złożonym _ i - jak zaznaczono we wniosku - instytucje skupiające psychiatrów kwestionowały możliwość realizacji nałożonego na biegłych obowiązku.

Ustawa wymaga - jak zwrócił uwagę prezydent - aby biegli oceniali ryzyko popełnienia w przyszłości przez skazanego czynu przeciwko życiu lub wolności seksualnej zagrożonego karą, której górna granica wynosi co najmniej 10 lat więzienia. Oznacza to, iż podczas prognozowania _ od biegłych oczekuje się umiejętności rozróżniania np. przestępstwa zgwałcenia zagrożonego karą do 12 lat więzienia od przestępstwa doprowadzenia osoby do poddania się innej czynności seksualnej zagrożonego karą do 8 lat _.

Ponadto, jak głosi kolejny z argumentów wniosku, izolacja w zakładzie zamkniętym już po odbyciu kary może być postrzegana _ w kategoriach podwójnego ukarania za ten sam czyn, czy też podwójnej stygmatyzacji sprawcy _.

Prezydent - jak informowano w grudniu - podpisał ustawę _ wsłuchując się w argumenty podkreślające konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom _. Zapowiedział równocześnie jej skierowanie do TK. W lutym prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz wyjaśniał, że zwłoka w skierowaniu wniosku wynika z tego, iż prezydent nie chce przyczyniać się do podsycania atmosfery wokół sprawy Mariusza T.

To właśnie przypadek T., skazanego w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców, jest wymieniany najczęściej w kontekście tych przepisów. Jego kara zakończyła się 11 lutego. W poniedziałek rzeszowski sąd okręgowy uznał T. za osobę stwarzającą zagrożenie dla innych i nakazał umieścić go w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Postanowienie sądu jest nieprawomocne.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent w Turcji. Rozmawia o Krymie Ważną część wizyty stanowią też sprawy gospodarcze. W Stambule odbędzie się Forum Gospodarcze z udziałem między innym 150 polskich firm.
Prokuratura czeka na wniosek prezydenta O rozważenie skierowania do TK ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami prokuratora generalnego poprosiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Prezydent na premierze filmu "Kamienie na szaniec" Producent nawiązał do sytuacji na Ukrainie. Zwrócił uwagę na żółto-niebieskie wstążeczki, które harcerze rozdawali w teatrze widzom przybywającym na premierę filmu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)