Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Ustawa hazardowa nie zlikwiduje szarej strefy"

0
Podziel się:

Dla grających największe znaczenie będą miały przepisy dotyczące zasad odpowiedzialnej gry, które będzie musiał wdrożyć organizator zakładów wzajemnych przez internet.

"Ustawa hazardowa nie zlikwiduje szarej strefy"
(conorwithonen/CC/Flickr)

Organizatorzy zakładów wzajemnych przez internet będą informować o ryzyku związanym z hazardem - m.in. taki zapis zawiera projekt noweli ustawy hazardowej. Według bukmacherów zmiany nie zlikwidują hazardowej szarej strefy, która ich zdaniem stanowi do 90 proc. rynku.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów trafił do konsultacji społecznych. Doprecyzowuje on istniejące przepisy, harmonizuje polskie prawo z unijnym i wprowadza ułatwienia w organizowaniu loterii dobroczynnych.

_ - Dla nas, czyli legalnie działających firm bukmacherskich, zmiany mają charakter kosmetyczny, bo np. zasady dotyczące odpowiedzialnej gry dobrowolnie stosujemy już od dawna. Z przykrością stwierdzamy, że o wiele ważniejsze jest to, czego w proponowanej nowelizacji nie ma. Jak choćby propozycji nawet niewielkiego obniżenia podatku, który jest najwyższy w Europie, czy blokowania stron oferujących nielegalny hazard. Tak nie zlikwidujemy szarej strefy _ - powiedział Mateusz Juroszek, prezes firmy bukmacherskiej STS i członek _ Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich _, do którego MF zwróciło się o opinię na temat projektu.

Dla grających największe znaczenie będą miały przepisy dotyczące zasad odpowiedzialnej gry, które będzie musiał wdrożyć organizator zakładów wzajemnych przez internet. Projekt przewiduje, że na stronie internetowej wykorzystywanej do urządzania gry hazardowej trzeba będzie umieścić w widoczny sposób m.in. informację o zakazie gry osobom niepełnoletnim, ryzyku związanym z hazardem oraz nazwy instytucji pomagających osobom z problemami hazardowymi wraz z linkiem do odpowiedniej strony.

Trzeba będzie wdrożyć procedury weryfikacji ukończenia 18. roku życia przez uczestników gry, co uzasadnia się tym, że według badań niepełnoletni o wiele łatwiej uzależniają się od hazardu i mają większy problem z wyjściem z uzależnienia.

Ograniczeniu ryzyka związanego z uzależnieniem od gry ma służyć także wprowadzenie mechanizmów ułatwiających kontrolę czasu gry (informacja o czasie poświęconym na grę ma być widoczna przez cały czas, a dodatkowo co godzinę gracza ostrzegać będzie dźwiękowy alarm), a także sum wydawanych na grę poprzez ustalenie dziennych, tygodniowych i miesięcznych limitów, powyżej których nie będzie można już typować.

Kolejna proponowana przez MF zmiana to znaczne ułatwienia w organizowaniu loterii fantowych i bingo-fantowych z niewielkimi wygranymi, z których dochód w całości przeznaczony jest na realizację celów dobroczynnych.

Jeśli propozycje wejdą w życie, przedszkole, parafia czy organizacja pożytku publicznego będzie tylko musiała zgłosić chęć urządzenia takiej loterii najpóźniej na dwa tygodnie przed jej planowanym rozpoczęciem. Nie będzie już konieczne uzyskanie pozwolenia, ani nie trzeba będzie płacić podatku. Propozycja ta jest zbieżna z postulatami posłów PO, którzy złożyli do laski marszałkowskiej podobny projekt w tej sprawie.

Proponowane przez MF zmiany mają także dotyczyć ułatwień w działalności samych firm hazardowych. Resort proponuje, by dopuścić działalność na terenie Polski filii firm zagranicznych, które mają siedzibę na terenie UE - do tej pory musiały one tworzyć oddzielne _ spółki córki _.

Projekt zmienia także definicję loterii audiotele - którą będzie można urządzać nie tylko za pośrednictwem SMS-ów, ale także stron internetowych. Ma to rozwiać wątpliwości interpretacyjne i dopuścić konwertowanie SMS-ów w MMS-y w loteriach.

Nie wszystkie propozycje to ułatwienia. Ministerstwo precyzuje w nowelizacji także np. zakaz sumowania podstaw opodatkowania gier cylindrycznych (np. ruletki), gier w kości i karty z opodatkowaniem gry na automatach.

Zdaniem przedstawicieli firm bukmacherskich wszystkie te zmiany niewiele wniosą w ich działalności i nie zmienią sytuacji branży. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 24 czerwca.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m221648.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;hazardowa;rusza;postepowanie;przeciw;polsce,213,0,1424853.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce KE wysłała oficjalny list, w którym domaga się od władz wyjaśnień na temat przepisów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/m83688.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;na;celowniku;brukseli;za;ustawe;hazardowa,45,0,1424429.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Czeka nas powrót jednorękich bandytów? Kampania przeciwko hazardowi w wydaniu rządu Donalda Tuska, może drogo kosztować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m25199.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/makau;potwierdza;pozycje;swiatowej;stolicy;hazardu,243,0,1452019.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zarobili na hazardzie aż 45 mld dolarów W 2013 roku tamtejsze kasyna zarobiły aż 45 mld dolarów, czyli blisko 20 proc. więcej niż rok wcześniej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)