Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA zaczęły przenosić do Rumunii bazę lotniczą

0
Podziel się:

USA korzystały już z tej bazy na mocy umowy z Bukaresztem z 2005 roku, dotyczącej zainstalowania na terytorium rumuńskim amerykańskich baz wojskowych.

USA zaczęły przenosić do Rumunii bazę lotniczą
(MivPiv/iStockphoto)

USA rozpoczęły przenoszenie do Rumunii działań bazy Manas w Kirgistanie, dotąd służącej jako lotnisko tranzytowe dla amerykańskich samolotów transportowych zaopatrujących siły międzynarodowe w Afganistanie - poinformował wczoraj Pentagon.

Ogłoszenie decyzji o przenoszeniu operacji z Manas do bazy Mihail Kogalniceanu koło Konstancy nad Morzem Czarnym nastąpiło krótko po rozmowach w piątek w Pentagonie ministra obrony Rumunii Mircei Dusy.

USA korzystały już z tej bazy na mocy umowy z Bukaresztem z 2005 roku, dotyczącej zainstalowania na terytorium rumuńskim amerykańskich baz wojskowych.

W Afganistanie stacjonuje obecnie 51 tys. żołnierzy USA; znakomita ich większość, jak i ciężki sprzęt musi zostać przetransportowana do Ameryki do końca 2014 roku. Parlament Kirgistanu zdecydował w czerwcu, że Stany Zjednoczone muszą zlikwidować swą bazę lotniczą w Manas pod Biszkekiem do lipca 2014 roku.

Zwane popularnie bazą wojskowe centrum tranzytowe USA w Manas służy od roku 2001 jako lotnisko tranzytowe dla amerykańskich samolotów transportowych zaopatrujących siły międzynarodowe w Afganistanie. Po uzyskaniu 2 mld dolarów pomocy od Rosji ówczesny prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew ogłosił na początku 2009 r. zamknięcie bazy. Gdy USA trzykrotnie (do 60 mln dolarów) zwiększyły roczną kwotę za dzierżawę, wycofał się z decyzji.

W Manas znajduje się obecnie 1500 żołnierzy amerykańskich i flota samolotów KC-135, latających cystern, zaopatrujących inne maszyny w paliwo w powietrzu.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama coraz bardziej naciska na Syrię Waszyngton twierdzi, że trwające od wielu miesięcy oblężenie okolic stolicy przez wojska Asada doprowadziło do tego, że mieszkańcy zostali odcięci od żywności, wody i leków.
ONZ do USA: ujawnijcie liczbę ofiar Wstępne dane ONZ wskazują, iż ponad 450 cywilów mogło zostać zabitych w takich atakach w Pakistanie, Afganistanie i Jemenie. Dokument zaznacza, że potrzebne są dalsze prace dla zweryfikowania tej liczby.
USA ma nowego ministra bezpieczeństwa Johnson będzie trzecim Afroamerykaninem wśród członków gabinetu Obamy - dwaj pozostali to minister sprawiedliwości Eric Holder i szef resortu transportu Anthony Foxx.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)