Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uprawnienia prezydenta. Erdogan chce większej władzy?

0
Podziel się:

Taka sytuacja w Turcji nie miała miejsca od 15 lat.

Uprawnienia prezydenta. Erdogan chce większej władzy?
(FACELL/SIPA/East News)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przewodniczył obradom rządu. Poprzednio zrobił to 15 lat temu Suleyman Demirel. Przeciwnicy Erdogana uznali ten polityczny manewr za kolejny krok mający na celu rozszerzenie kompetencji prezydenta.

Wybrany w sierpniu na prezydenta Erdogan spotkał się z rządem, na którego czele stał przez 11 lat, w swoim nowym gigantycznym pałacu na przedmieściach Ankary. Wzbudzający kontrowersje ze względu na wysokie koszty budowy (490 mln euro) budynek ma ponad tysiąc pomieszczeń i jest czterokrotnie większy od Wersalu. Jak pisze agencja AFP, choć rzadkością jest, by turecki prezydent, którego kompetencje są raczej symboliczne, przewodniczył obradom rządu, to konstytucja tego nie zabrania. Agencja Reutera podkreśla, że w przeszłości szefowie państwa decydowali się na ten krok głównie w kryzysowych sytuacjach.

Przed Erdoganem od 1923 roku, czyli od utworzenia Republiki Turcji, cotygodniowym obradom rządu w wyjątkowych okolicznościach przewodniczyło pięciu prezydentów. Jako ostatni zrobił to Suleyman Demirel w 2000 r., żegnając się z ministrami pod koniec swej siedmioletniej kadencji.

Deputowany głównego ugrupowania opozycyjnego Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Hursit Gunes powiedział, że nie rozumie, dlaczego Erdogan prowadzi spotkanie ministrów. _ W normalnych okolicznościach prezydent powinien wyjaśnić, dlaczego chce przewodniczyć obradom _ - podkreślił. Jego zdaniem _ głód władzy Erdogana nie ma granic _.

Te obrady _ to bardzo konkretny przykład interweniowania w tradycje naszego państwa _ - ubolewał lider CHP Kemal Kilicdaroglu. Z kolei według szefa Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP) Devleta Bahcelego w ten sposób Erdogan obraża premiera.

Tureckie media faktycznie donosiły o sporze między Erdoganem a premierem Ahmetem Davutoglu, którego powodem miała być decyzja prezydenta. Davutoglu oświadczył jednak następnie, że konstytucja daje prezydentowi taką możliwość i _ naturalnym jest _, że Erdogan będzie przewodniczył obradom.

Jak pisze agencja Reutera, Erdogan nie ukrywa, że zamierza rozszerzyć swe prerogatywy. Przeciwnicy oskarżają go o autorytaryzm.

Źródło zbliżone do prezydenta, cytowane przez agencję AFP, powiedziało, że Erdogan przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na czerwiec br. chce jeszcze cztery lub pięć razy przewodniczyć obradom rządu. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), czyli ugrupowanie Erdogana, wygrała wszystkie wybory od 2002 r. i jest także faworytem następnego głosowania.

Dziennik _ Aksam _ i inne prorządowe gazety cytują Erdogana, który po raz kolejny w ubiegłym tygodniu miał powiedzieć członkom AKP, że Turcja potrzebuje pełnego systemu prezydenckiego. Jego wprowadzenie wymagałaby zmian w konstytucji. Aby zmodyfikować ustawę zasadniczą, AKP musiałaby zdobyć co najmniej dwie trzecie mandatów w czerwcowych wyborach.

Erdogan argumentuje, że za rozszerzaniem jego uprawnień przemawia fakt, iż jest on pierwszym prezydentem wybranym w bezpośrednim głosowaniu, a nie wyłonionym przez parlament. W czerwcowym głosowaniu Erdogan otrzymał 52 proc. głosów.

Opozycyjny dziennik _ Sozcu _ wyśmiał radę ministrów, publikując w poniedziałek karykaturę, która przedstawia Erdogana w turbanie i szatach sułtana, a ministrów jako dygnitarzy osmańskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja ostrzega przed islamofobią Władze tego kraju ubolewają z powodu wzrostu rasizmu, ksenofobii i islamofobii w Europie.
Korupcja w Turcji. Ministrowie unikną kary? Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego postawienia byłych ministrów przed sądem podejmie parlament. Ma na to czas do 30 stycznia.
Prezydent Turcji coraz głośniej o islamofobii 14 grudnia w Turcji miała miejsce policyjna akcja wymierzona w media zbliżone do wpływowego islamskiego duchownego Fethullaha Gulena. Operacja została skrytykowana przez UE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)