Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijne przepisy środowiskowe. KE upomina Polskę

0
Podziel się:

Komisja Europejska upomniała Polskę ws. przestrzegania przepisów środowiskowych UE. Wytknęła m.in. brak odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły.

Unijne przepisy środowiskowe. KE upomina Polskę
(Bartosz Wawryszuk)

Komisja Europejska upomniała Polskę ws. przestrzegania przepisów środowiskowych UE. Wytknęła m.in. brak odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź KE.

Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły został ustanowiony przez polski rząd w 2011 r. Jego celem jest zabezpieczenie przed powodziami pięciu województw (lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie).

_ - Komisja ma kilka obaw o środowiskowe aspekty polskiego programu. Pomimo tego, że będzie on miał wpływ na wody i obszary Natura 2000, nie przeprowadzono odpowiedniej oceny wpływu biorąc pod uwagę środowiskowe aspekty wymienione w prawie UE _ - napisała KE zaznaczając, że chodzi o dyrektywę w sprawie strategicznej oceny oddziaływania projektów inwestycyjnych na środowisko.

KE dodała, że 120 z 410 projektów zawartych w programie zapobiegania powodziom na Wiśle ma _ znaczący _ wpływ na 50 różnych obszarów Natury 2000. Przy takim wpływie na obszary chronione wymagane są: szczególne uzasadnienie projektów nadrzędnym interesem publicznym, przeanalizowanie alternatyw i środki kompensacyjne, zgodnie z dyrektywą siedliskową - wskazała KE. _ - Nie wydaje się, żeby to zostało zrobione _ - czytamy.

KE wskazała też na swoje obawy związane z przestrzeganiem ramowej dyrektywy wodnej w związku z tym, że _ program stwarza ryzyko dla wód _. _ - W pełni popierając polskie wysiłki na rzecz rozwoju infrastruktury przeciwpowodziowej w celu ochrony ludzi i dziedzictwa kulturowego, Komisja podkreśla, że działania te muszą być zgodne z prawodawstwem UE w zakresie środowiska _ - tłumaczy KE.

Komisja przypomniała, że wysłała polskim władzom wezwanie do usunięcia uchybienia w listopadzie 2012, ale ponieważ nie podjęto jeszcze odpowiednich kroków naprawczych, skierowała tzw. uzasadnioną opinię (drugi etap procedury o naruszenie unijnego prawa) dając Polsce dwa miesiące na odpowiedź. _ - Jeżeli Polska się do tego nie zastosuje, Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE _ - podsumowano w komunikacie. KE upomniała też w czwartek Polskę ws. przestrzegania unijnych przepisów o jakości powietrza.

Czytaj więcej w Money.pl
Są pieniądze na drogi. Zobacz, ile - Dzisiaj Komisja Europejska podjęła decyzję o odblokowaniu płatności na rzecz projektów drogowych realizowanych przez GDDKiA - powiedziała Shirin Wheeler, rzeczniczka KE.
Szokujące żądanie Brukseli. Chcą zwrotu 414 mln euro Polska znalazła się w gronie państw, najdotkliwiej ukaranych przez Komisję Europejską za źle wydane fundusze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)