Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska i Stany Zjednoczone potępiły zachowanie Turcji

0
Podziel się:

Turecka policja zatrzymała 27 osób, w tym redaktora naczelnego jednego z czołowych dzienników.

szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini
szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini (US Department of State/wikimedia)

Do zatrzymań doszło w trakcie policyjnej akcji, wymierzonej w zwolenników opozycyjnego duchownego muzułmańskiego, imama Fethullaha Gulena.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w oświadczeniu napisała, że działania Ankary wobec swoich obywateli są sprzeczne z zasadami wolności prasy. Podkreśliła, że wolność mediów jest podstawą demokracji._ - Ta akcja jest sprzeczna z europejskimi wartościami i standardami, do których Turcja aspiruje _ - dodała Mogherini.

W podobnym tonie wypowiedziała się dyplomacja amerykańska. Rzeczniczka departamentu stanu USA Jen Psaki powiedziała, że Waszyngton z uwagą śledzi rozwój wypadków w Ankarze. _ - Wzywamy władze Turcji, naszego sprzymierzeńca i przyjaciela, by ich działania nie gwałciły podstaw demokracji _ - niezależnego sądownictwa i niezależnych mediów - mówiła Jen Psaki.

Tureccy policjanci dwukrotnie wkroczyli do redakcji dziennika _ Zaman _. Za drugim razem aresztowali redaktora naczelnego, Ekrema Dumanlego. Kilkaset osób demonstrowało w tym czasie przeciwko akcji policji przed siedzibą redakcji.

W 13 miastach Turcji aresztowano 27 osób, nakazy zatrzymania wydano łącznie wobec 31 osób, uważanych za zwolenników imama Gulena. Stoi on na czele muzułmańskiego ruchu _ Hizmet _, przeciw któremu wystąpił prezydent kraju, Recep Tayyip Erdogan.

Prezydent twierdzi, że ruch przebywającego w Stanach Zjednoczonych imama próbuje budować _ równoległe państwo _ i zapowiedział jego zniszczenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka operacja policji. Działania w 13 miastach Turecka policja aresztowała zwolenników Fethullaha Gulena, przebywającego na wygnaniu w USA islamskiego kaznodziei, głównego przeciwnika prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Prześladowania dziennikarzy w Turcji. Oto skutki Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) ogłosił dzisiaj, że w Turcji pod presją rządu około 60 dziennikarzy zostało pozbawionych pracy.
Erdogan oskarżony o wprowadzenie reżimu Dziennik turecki Hurriyet napisał dziś, że prezydent Erdogan, gdy uzna to za celowe, osobiście rozpocznie w przyszłym roku zwoływanie posiedzeń Rady Ministrów, co będzie praktyką dotąd nie stosowaną w Turcji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)