Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa przedwstępna tylko u notariusza

1
Podziel się:

Deweloperzy oraz ich klienci będą musieli zawierać umowy przedwstępne w formie aktu notarialnego. Ma to ukrócić nieprawidłowości w obrocie mieszkaniami.

Umowa przedwstępna tylko u notariusza
(PAP/Pawel Kula)

Deweloperzy oraz ich klienci będą musieli zawierać umowy przedwstępne w formie aktu notarialnego. Ma to ukrócić nieprawidłowości w obrocie mieszkaniami - czytamy w ,,Rzeczpospolitej".

Ministerstwo infrastruktury będzie kontynuować prace nad projektem ustawy o ochronie nabywców w umowach z podmiotami profesjonalnymi. Był to pomysł poprzedniego rządu, który nie został dokończony ze względu na szybsze zakończenie kadencji.

Konieczność podpisania umowy przedwstępnej u notariusza ma ukrócić niepewność i kłopoty kupujących.

W tej chwili deweloperzy, zanim wybudują lokal, zawierają z klientami dwa rodzaje umów: zobowiązujące i przedwstępne. Te pierwsze muszą mieć formę aktu notarialnego, inaczej są nieważne. Deweloper musi sprostać wielu warunkom podpisując taką umowę, m.in. musi być właścicielem (użytkownikiem wieczystym) gruntu, poza tym roszczenie kupującego ma być wpisane do księgi wieczystej nieruchomości. W takiej umowie przedsiębiorca zobowiązuje się wybudować lokal i przenieść na kupującego jego własność - podaje dziennik.

Dlatego deweloperzy niechętnie podpisują ten rodzaj umowy. A kupujący czasem wolą uniknąć dodatkowych kosztów jaki muszą ponieść u notariusza. Efekt? Brak odpowiedniego zabezpieczenia, jeśli deweloper nie wywiąże się z umowy.

Forma notarialna daje natomiast gwarancję, że ani cena lokalu, ani inne warunki umowy się nie zmienią. Obie strony umowy mają bowiem obowiązek dotrzymać zawartych w niej postanowień. Poza tym, gdy deweloper chce się wycofać z umowy, klient ma prawo żądać w sądzie cywilnym przeniesienia własności mieszkania. Orzeczenie sądu zastępuje wówczas oświadczenie woli dewelopera.

W przypadku podpisania obu umów - przedwstępnej i kupna - można starać się o niższą opłatę u notariusza. Warunkiem może być jednak podpisanie jej u tego samego rejenta.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
amelka
3 lata temu
Taką umowę sporządziliśmy u notariusz Cejrowskiej w Tczewie. Profesjonalna i sprawna obsługa.